| anca23 a întrebat:

Am dioptrii de -1 la ambii ochi, ochelarii trebuie sa'i port tot timpu sau doar la calculator? chiar vreau sa scap de ochelarii si nu stiu cum, cine ma ajuta?

3 răspunsuri:
| Iuliiaa a răspuns:

Depinde. dioptriile tale sunt destul de mari. asa ca, daca sunt de departare trebuie tot timpul. dar daca sunt de aproape trebuie sa ii porti doar cand citesti si cand stai la pc. daca o sa ii porti o sa scapi de eiwinking. si eu am facut greseala de nu a imi purta ochelarii, si acum am dioptriile mai mari.

| bd3x73r a răspuns:

Eu am avut -1(drept) +1(stang) si prima data ii purtam doar la pc(pana acum un an) dar tot am vazut ca nu scap de ei si de atunci ii port tot timpul acum 2 luni am fost la cntrol so mai am 0, 50 la ambi sper sa scap de ei maxim intr-un an, deci poartai tot timpul daca chiar vrei sa scapi de ochelarii

| anca23 explică:

Am 16 anii.si ii port de 1.am inceput cu -0.5 si acum am -1. deci au crescut.sunt pentru distanta ochelarii.cine a avut ochelarii sau mai are sa'mi zica si mie cum s'au manifestat dioptriile