| gabara16 a întrebat:

Am o depresie. din cauza vieti de culpu.Nu exista zi din luna sa nu plang asta se intampla de mult timp, sunt luni bune, si nu am nici o alinare desi mi-as fi dorit-o enorm pe zi ce trece tot mai mult simt ca numai am nici o putere si ba chiar ca cedez psihic am momente cand imi vin tot felul de idei in cap.La care un om normal nu s-ar gandi! Ba chiar m-am chinuit singura ma taiam cu cutitul si caterul groaznic! Dar pe moment nu realizam! Poate dupa 2, 3 zile imi dadeam seama ce fac si am doar 16 ani ce as putea sa fac? Sa uit de toata durerea? De suferinta care ma chinuie.Va rog astept sfaturi.Va multumesc

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu vreau sa te supar dar ai nevoie neaparat de un consult psihiatric. Tu vorbesti de probleme in viata de cuplu la 16 ani? Dar ce ai mai zice la 30, la 40 si asa mai departe?
Daca partenerul tau nu observa acest lucru inseamna ca e nesimtit si vad pentru ce ai mai sta cu el daca nu ii mai pasa de tine. Ai toata viata inainte si o sa cunosti la barbati pana o sa te saturi de ei. Nu asa te pregatesti pentru viata.

| EUSIATIT a răspuns:

La psihiatru neaparat nu e de gluma nu te lasa in val. nu e o rusine sa mergi acolo te ajuta altfel. o iei razna. nu te juca cu sanatatea.

| Anabel a răspuns:

Sa fii tare in momentul de fata. criza tine cate min ( aia in care vrei si pui cutitul) expira, respira, pune capul pe perna, vei gandi altfel dupa ce te linistesti... du-te fa ceva, orice! si eu am uneori momente de depresie tot din cauza vietii de cuplu, si la me e de un anwinking...