| angel_7075 a întrebat:

Ami poate explica si mie cineva : present continious, present perfect si simple past va rog frumos dau funda puppy dog eyes

1 răspuns:
| blueladybird a răspuns:

Present continious:I am writing(scrii in acest moment) verb+ing
Present perfect:I have written a lot of novels, therefore I know the ins and outs of the publishing world.(se refera la ceva care a inceput in trecut si mai e inca in desfasurare sau o experienta cu influenta aspura prezentului)have/had+verb la forma a treia
Simple past:I wrote about this last night.(o actiune incheiata) vb la forma a doua