| angel_7075 a întrebat:

Ami puteti explica si mie simple past, present perfect, present continuous?

Răspuns Câştigător
| BogdanPunct a răspuns:

Este simplu.
Presupun ca stii verbele regulate si neregulate, si ca mai stii formele lor la prezent, trecut, trecut continuu si forma cu ing.

"simple past" si vormeaza cu forma de trecut al oricarui verb, prectic inlocuesti verbul la prezent cu cel ola trecut.
EXemplu: la prezent : I see you.
la trecut ("past simple"): I saw you.
Pentru timpul asta mai poti folosii si adverbele de timp gen "last year", "yesterday" si altele.

"present continuos"- se formeaza cu a patra forma a unui verb, cea cu "ing".
Aici vine cu ceva in plus, verbul auxiliar "to be". Adica pe langa subiect mai pui si verbul a fii si apoi scrii verbul "tau" cu ing la sfarsit.
EXemple:I am eating now.
I'm running now.
Ai grija, caci la unele verbe se bubleaza o literahappy

"present perfect"-se formeaza cu forma de trecut a fiecarui verb.
ca si la trecutul continuu se foloseste un verb auxiliar: HAVE sau HAS. supa acesta se pune verbul "tau" la trecut.
EXemplu: I have dug.
i have stared.

Buunn.deci daca te referai la ce folosesc si am scris totul degeaba...raman pagubaslaughing
P.S.: nu e luat de pe net, e scris de mine acumlaughing

si inca cevabig grin ca sa iti fie mai usor uite sc\hemele de formare a timpurilor:
"simple past" : Afirmativ: Subiect + Vb.2
Interogativ: Did + Subiect + Vb.1?
Negativ:Subiect + didn't + Vb.1
apropo, il folosim pentru a arata activitati terminate care s-au petrecut in trecut

"present continuous"- Afirmativ: subiect+ "to be" conjugat in functie de persoana + Vb.4 (verbul la infinitv+"-ing")
Interogativ:"to be" conjugat in functie de persoana+ subiect + Vb.4
Negativ:subiect+"to be" conjugat in functie de persoana+not +Vb.4
appropo, il folosim pentru a exprima activitatile care se petrec in momentul vorbirii.

"present perfect" - Afirmativ: subiect + have / has + Vb.3
Interogativ:have/has+subiect +Vb.3
Negativ:subiect + have/has+ not+Vb.3
apropo, se foloseste pentru a exprima o actiune incheiata de curand, dar nu se stie exact timpul.

1 răspuns:
| AdeeLinee a răspuns:

Present Continuous:
Arata o actiune ce se desfasoara in momentul vorbirii, adica acum.Este cel mai perfect prezent, iar pe axa timpului constituie elemente de baza sau punctul de referinta, functie de care sunt amplasate si alte timpuri.Se poate folosii si cu valoare de viitor.Se formeaza asa:S(subiect) + to be + V(verb) cu ing.Pentru toate formele continue verbul propozitiei are terminatia "ing".ex:I am going.

Decat pe asta il mai stiu, sper ca te-am ajutat:*