| Outspoken2 a întrebat:

Buna all! CUm se forma la afrirmativ/negativ/interogativ verbele latongueresent Perfect Simple/Present perfect continious/Past simple/past continious? Multumesc Muuuuult!

Răspuns Câştigător
| catalinacata2807 a răspuns:

Eu stiu doar la present simple si present continuos.
iata cateva definitii:
perfect simple aff(afirmativ):pentru persoanele I/we/you/they verbul se pune asa cum este fara sa i schimbi forma, iar la persoanele she/he/it se pune un "s" sau "es" (acesta din urma doar daca verbul se termina in "o" "s" sau "x"
neg(negativ):persoanelor I/we/you/they li se adauga "don't" dupa si verbul asa cum e, iar persoanelor he/she/it li se adauga "doesn't" fara a mai schimba verbul
int(interogativ):persoanelor I/we/you/they li se adauga in fata "do" iar persoanelor he/she/it li se adauga tot in fata does(upsss am uitat sa ti spun la interogativ la acest timp verbul ramane neschimbat)
present continuos aff: la persoana 1 singular (I) se pune "am" dupa persoana si apoi verbului i se adauga "ing" la persoanele you/we/they se pune dupa ele "are" si apoi verbul cu "ing"
la interogativ la fel numai ca inversezi persoana si auxiliarul (ex:aff you are playing. int are you playing?)
la negativ pui "not" dupa persoana si auxiliar(ex:you are not playing )(si mai e ceva daca verbul se termina in "e" tai "e"-ul si pui "ing")
atata e tot ce stiu sper sa ti fie de folos daca vrei sa dai funda nu ma supar happy daca nu intelegi ceva trimite-mi un mesaj privat paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa happy