| anonim_4396 a întrebat:

Ar fi oare penibil daca i-aș mărturisi unui băiat sentimentele mele față de el la finalul anului, și eventual i-aș oferi o poezie? Gândul la el mă inspiră foarte mult, am scris o poezie despre ochii lui negri ca cerul înstelat, iar în alta l-am asociat cu Apollo, atunci când se uită pe geam la răsărit (asta a fost în clasă) iar lumina i se proiecta convenabil pe față.
Par siropoase, dar am încercat să le păstrez cât mai originale și mai puțin clișeice. Pur și simplu e un mod de a-mi arăta sentimentele. L-am asociat foarte mult și cu natura.
Oare ar fi exagerat dacă i-aș oferi o astfel de poezie la finalul anului, în condițiile în care nu ne vorbim?
Vouă cum vi s-ar părea dacă ar face cineva asta? Ar fi ofensator sau supărător? V-ar face să vă simțiți incomod? Acesta ar fi ultimul lucru pe care aș vrea să i-l cauzez.
Pur și simplu vreau să-mi iau de pe suflet sentimentele.
Dacă e penibil, puteți fi sinceri.

29 răspunsuri:
| Ka0ru a răspuns:

Eu zic sa-ti iei inima in dinti si sa ii dai poezia. Poate o sa i se para dragut.
Bafta!

| VoidEternal a răspuns:

Depinde foarte mult de el. Ce tip de persoana e și ce sensibilități are. Daca e genul visător, care citește și are o anumita educație și cultură cu siguranță o să se bucure.

Ofensator sau supărător e doar pentru reduși, trebuie sa fii o rasă specială de a**hole să te superi că cineva îți oferă, ba chiar îți dedică, o porțiune din gândurile sale.

| 1997onur a răspuns:

Nu ar fi deloc penibil și nici exagerat Spui ceia ce simți tu cu adevărat pentru el cum poți tu cu ști tu mai bine și cum ești tu cu adevărat nu-i nimic greșit in asta ca spui ceia ce simți cu adevărat pentru e curaj.

| sunt0anonima a răspuns:

Trebuie sa te pregatesti pentru orice.
Ai admiratia mea pentru modul in care iti scrii gandurile in versuri. Sunt sigura ca daca el e un baiat bun, chiar se va bucura de
poeziile tale. DAR, nu trebuie sa uitam ca exista acest mare DAR: Exista si posibilitatea ca el sa fie un insensibil care isi poate bate joc de sentimentele tale dupa ce iti citeste versurile. Acesta este adevarul. Eu iti recomand sa iti marturisesti, totusi, sentimentele, dar sa ai grija cum gertionezi dupa situatia.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu i spui acum, de ce astepti finalul anului? Pina atunci mai este mult si intre timp poate baiatul acela cunoaste altă fată cu care va incepe o relatie, iar atunci tu ramîi singură.

| Allemando a răspuns:

Salve!
Mie mi s-ar părea un pic... știi...
Dacă nici nu vă vorbiți...
Depinde de el. Eu zic că poți să încerci.
Sper că te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pentru că vom mai fi nevoiți să ne vedem până la final și ar fi extrem de inconfortabil. Plus că el e genul "play boy" si am o teama că o să le spuna tuturor din clasa si o sa rada. Ma gandeam ca daca ii marturisesc sentimentele la finalul anului, o sa imi iau asta de pe suflet si impactul respingerii va fi mai mic (macar nu voi mai trebui sa dau ochii cu el si in zilele ce vor urma).
De respins sunt 99, 9% sigura ca o sa ma refuze. Nu a avut niciodata un interes pentru mine sau sa se uite macar la mine in clasa. El e foarte popular, se cunoaste cu toata lumea si e mereu in centrul atentiei. E justificat ca nu are timp sa se uite macar la mine. Ca sa nu mai spun ca eu nu ma cunosc cu nimeni cu care se cunoaste el. Deci nu ar fi nimeni care sa ne apropie. Nu avem absolut nimic in comun. El e foarte vocal ii place sa-si faca simtita prezenta. Uneori ma intimideaza. Iar el e o fire mai extrovertita. Eu sunt mai retrasa si mi-e teama ca o sa-l plictisesc.
Deja stiu ca ma va respinge. Ma gandeam doar sa imi iau sentimentele de pe suflet.

| liliana77any a răspuns:

Buna!
Ii poti spune, trebuie sa te gandesti daca si el simte la fel.
Daca nu simte la fel exista riscul sa fie mai indiferent cu tine sau sa se comporte ca o prietena in continuare cu tine.
Daca si el te iubeste va reactiona pozitiv, eu zic sa nu grabesti lucrurile.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu e deloc penibil.
Cum a zis foarte bine și @psyclepath, depinde mult de băiat. Un băiat inteligent ar aprecia gestul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu i-as da poezia si i-as spune ca-i inspirata de el. Daca nu pricepe inseamna ca-i prost si nu merita.

| Cristina12387 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa afli daca tipul vrea sau nu sa fie cu tine sau vrei sa isi dea cu parerea legat de talentul tau la scris poezii? Daca raspunsul este prima varianta atunci nu cred ca poezia ar fi o idee prea buna. In cazul in care nu ar vrea sa fie cu tine ar putea fi o situatie cam ciudata. Tu cum ai raspunde daca un tip cu care n-ai vrea sa fii impreuna ti-ar scrie poezii si ti-ar spuna ca gandul la tine il inspira foarte mult?
Parerea mea ar fi ca mai bine sa incerci sa il cunosti. In felul asta vei vedea si daca iti place asa cum este el de fapt, nu doar cand este in imaginatia ta. Ai putea sa te mai bagi in vorba cu el. Eventual sa il si inviti sa iesiti impreuna.

| Cristina12387 a răspuns (pentru VoidEternal):

Sunt destul de surprinsa de raspunsurile de aici. In cazul in care pe tip nu l-ar interesa sa fie cu ea, dar i-ar placea poezia scrisa de ea, atunci el ce ar trebui sa raspunda? Sa-si dea cu parerea legat de poezie sau de o posibila relatie cu tipa care a scris-o?
Nu spun ca ar fi ceva ofensator sa ii scrie tipului o poezie, dar cred ca ar putea fi ciudat.

| VoidEternal a răspuns (pentru Cristina12387):

Pai ar putea sa ii zică exact asta. Că apreciază gestul, că se simte magulit, dar că inima lui nu e în același loc cu a ei. Adică chiar în situația în care sentimentele nu sunt împărtășite nu vad de ce nu ar putea sa îi spună că poezia e frumoasa și că o apreciază.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cristina12387):

Poezia e (cel putin pentru mine) un fel de a curta pe cineva. Ca o floare. Curtezi pe cineva inainte sa fii intr-o relatie cu el. Adica probabil un fel de a-l impresiona.

Si, de asemenea, imi doresc si sa imi iau de pe suflet sentimentele fata de el.
Iubirea mi se pare ceva minunat si cred ca merita sa stie de ea, intrucat e pentru el.
Chiar daca nu o impartaseste. Simt ca nu pot sa inchei acest capitol din viata mea daca nu imi zic "secretul".
Totusi, nu vreau sa creada ca sunt un creep sau sa par disperata. Pur si simplu l-am pus pe hartie si am pus si o bucatica din sufletul meu si mi s-ar parea corect sa o primeasca (poate e un gand eronat).

| Cristina12387 a răspuns (pentru VoidEternal):

Raspunsul tau ar putea fi potrivit intr-o astfel de situatie, dar nu este musai sa ii vina in minte si tipului pe moment. In cazul in care el nu i-ar impartasi sentimentele si ar fi si luat prin surprindere cu poezia atunci s-ar putea sa se simta stanjenit si sa nu stie cum sa se poarte pe moment.
Apropo, nu stiu cum este tipul despre care zice ea, dar, eu daca as primi o poezie, din partea cuiva cu care nu prea vorbesc, nu m-as simti magulita. M-as gandi ca acea poezie are legatura cu fanteziile din mintea persoanei respective si nicio legatura cu felul in care sunt eu, de fapt, in realitate. M-as gandi ca persoana respectiva nu are nicio curiozitate de a ma cunoaste ca sa vada daca ma place sau nu, asa cum sunt, inainte de a trage concluzia ca vrea sa fim impreuna, iar asta arata doar cat de departe este de realitate.
In fine, este gandirea mea. Probabil tipul respectiv nu ar gandi ca mine.

| VoidEternal a răspuns (pentru Cristina12387):

Nu mă miră deloc răspunsul tau. E un exemplu - îndrăznesc să zic clasic - de supra-analiza specifica femeilor. happy

| Emma30555 a răspuns:

Pentru mine ar fi incomod chiar penibil daca nu imi place de el
Pare copilaresc, nu stiu daca ati stat macar de vorba daca ati incercar sa fiti prieteni. Eu ti as sugera sa te imprietenesti cu el daca iti place de el. Poezia si marturisirea la sfarsit de an sunt nerealiste

| Emma30555 a răspuns:

Nu trebuia sa recunosti treaba asta. Nu avea sens sa i spui asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Nerealiste in ce sens? Cum am mai zis, nu astept nimic de la el. Nu astept sa fim intr-o relatie. Tot ce vreau e sa imi iau sentimentele de pe suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cristina12387):

,,ca acea poezie are legatura cu fanteziile din mintea persoanei respective si nicio legatura cu felul in care sunt eu"
Am scris o poezie despre ochii lui. Aceasta e o trasatura fizica. Nu cred ca o sa i se schimbe ochii dupa ce ne cunoastem. Nu mi-am asumat nimic despre caracterului lui. Am metaforizat trasaturi ale realitatii, nu am facut o versiune alterata a sa.

| Cristina12387 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Iubirea mi se pare ceva minunat si cred ca merita sa stie de ea, intrucat e pentru el." Ce legatura are cu iubirea un om despre care nu stii nimic si cu care nici macar nu vorbesti?
Pentru mine ar fi cam incomod si ciudat ca un om cu care nici nu vorbesc sa imi scrie poezii despre ochii mei.
Poate fi destul de aiurea sa lasi persoana din fata sa iti spuna o intreaga poezie despre ochii tai atunci cand stii ca nu ai sentimente pentru ea, si foarte probabil ea se asteapta la un raspuns legat de o posibila relatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cristina12387):

Mi-as dori sa fie doar niste cuvinte frumoase, cu suflet, dedicate lui.
Nu credeam ca unii oameni pot vedea atata rău in orice din lumea asta.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

In sensul ca tu ai trait povestea in mintea ta. In realitate, daca stateai de vorba cu el mai mult, poate era total diferit de cum il percepi tu. Si cum iti iei sentimentele de pe suflet doar ca el afla? Esti visatoare dar realitatea e diferita. Pt el va fi ciudat si probabil ca ii va cresre stima de sine. Tu ce impact ai vrea sa aiba? Poti sa ii spui ca iti place de el, ar fi indicat, dar nu chiar asa

| Cristina12387 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma gandesc ca ai fi un om rau sau ca ar fi ceva in neregula la tine. Nu incercam sa te judec. Ma gandesc ca esti o persoana inteligenta avand in vedere ca dai multe raspunsuri bune pe TPU si ma gandesc ca esti si draguta. Doar ca legat de ideea cu poezia consider ca gresesti. Poate ma insel. Nu stiu cum este tipul respectiv.

| Emma30555 a răspuns (pentru Emma30555):

Cred ca aici am vrut sa răspund altcuiva, scuze, acum am văzut ca s-a postat răspunsul tot la întrebarea ta

| waldeinsamkeit a răspuns:

Un început demn de o carte pe wattpad :3

| Drd1 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drd1):

Nu stiu cum ai ajuns la intrebarea mea de atata timp, da i-am zis de mult. Si nu regret nimic.
Ceva imi spune ca nimeni nu ti-a zis vreodata ca te place, si de aici repulsia ta. Asta ar fi extrem de trist.

| Drd1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi extrem de trist sa nu iesi pe afara si sa stai sa scrii romane pe TPU