| GoldwinNn a întrebat:

As dori si eu un program pentru sala de forta! Ms:*!

Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

ZIUA 1

PIEPT + TRICEPS
1. Impins din culcat cu bara 4×16-12 – ( patru seturi a câte 16 – 12 repetări în set )
2. Impins din inclinat cu bara 3×16-12
3. Fluturări cu gantere 3×14-12

TRICEPS
4. Extensii la helcometru 4×16-12
5. Extensii cu bara din culcat 3×12
6. Extensie la baruri 3×14

ZIUA 2

PICIOARE + UMERI
7. Genuflexiuni cu bara 4×20-12
8. Fandări cu gantere 3×12
UMERI
9. Ridicări laterale cu gantere 4×12
10. Impins de la ceafă cu bara din poziţie aşezată 4×12
11. Fluturări cu gantere din poziţie semi-îndoiată (pentru deltoizii din spate) 4×12

ZIUA 3

SPATE + BICEPS
12. Tractiuni la bară fixă 4×20-12
13. Ramat din aplecat cu bara 4×12
14. Ramat din şezut la helcometru 3×12
BICEPS
15. Flexii din stând cu bara 4×12
16. Flexii din înclinat cu ganterele 3×12
17. Flexii concentrate din şezut cu gantera 2×14

Prima cifră indică numărul de seturi iar a doua numărul de repetări.
Abdomenul se face la urmă în 1-3 seturi, 20 repetări.

Este bine să respecţi numărul de repetări ca să îţi deprinzi muşchii cu fiecare exerciţiu. Nu te grăbi să pui recorduri, totul este înainte.

Succes!

4 răspunsuri:
| Savy a răspuns:

Daca esti incepator e mai indicat sa mergi o data la 2 zile (e nevoie de 48 de ore pentru regenerarea tesuturilor) si sa lucrezi de fiecare data alta grupa de muschi. Poti intreba la sala, trebuie sa fie macar o persoana care sa-ti spuna care sunt grupele de muschi ce pot fi lucrate.

| mada1 a răspuns:

Sunt si eu la sala de cam 1 an. mie mi-a zis instructoru sa urmatoarele grupe de muschi: brate(biceps, triceps si antebrat ). picioare( dar eu nu pra fac ) piept .spate.umeri si trapez.acum nu pot sa-ti zic cu ce greutati sa faci. pentru ca nu stiu cati ani ai sau ce forta ai. eu am facut de la inceput 3 serii a cate 12 repetari fiecare. si mai e ceva. se face 3 luni pentru masa musculara si 1 luna program de forta. in programul de forta faci doar 3 serii de cate 8 repetari. dar se mareste greutatea. ar trebui sa intrebi un instructor sau pe cineva de la sala care se duce de mult timp. bafta

| Ady_5411 a răspuns:

Daca ai mai tras de fiare...incearca in fiecare zi timp de o saptamana apoi ia pauza 3-4 zile si incearca iar! in cateva luni o sa ajungi aproape la fel! http://www.google.ro/......tp?/imgres r:10, s:91&biw=1024&bih=579 Bafta :-h

| briceag a răspuns:

Si eu sunt la sala de 3 luni si la inceput mi-am facut eu program si mi-a zis instructoru ca nu se face asa cum vrei tu. si mi-a zis instructoru ca luni sa incep cu piept si biceps marti pauza sa imi revin. miercuri spate si triceps joi pauza. vinerea umeri si trapez. eu in 3 luni cu proogramu asta i-am dat clasa la unu care era de un an am 16 ani si fac la piept in 3 luni cu 75 o serie intreaga nici la vechi culturisti din sala de la mine nu le vine sa creada bafta.