| cryssmelly a întrebat:

am o intrebare vreau sa va intreb cum poti intra la liceul de arte/facultatea de arte?

1 răspuns:
| Rukhsandra a răspuns:

Dai proba.La liceu ai 2 probe :una de pictura-compozitie cu personaje si una de studiu dupa natura statica.
La prima iti da o tema statica sau dinamica-adica statica in care oameni din compozitie stau in parc de exemplu si desenezi 3, 5, 7 sau 9 personaje ( intodeauna nr personajelor este impar) si dinamica adica oameni din desen sunt in miscare -adica poti sa desenezi niste sportivi.
La a 2 a proba iti da sa faci natura statica-iti pune 3-4 obliecte de exemplu un cub, o cana (intodeauna iti da o cana de lut) un mar, o ceapa, lamaie orice... si tu trebuie sa le desenezi -astea sunt probele pentru clasa a 9 a pentru clasele a 10 a si mai mari mai trebuie sa dai si diferenta din istoria artei
La facultate cred ca tot asa natura statica iti da sigur- am o vecina la tara care a facut si liceu de arte si facultatea si la facultate i-a dat sa faca studiu dupa 21 de cuti de chibrit puse in diferite pozitii (rasturnate. una peste alta... toate pozitile)
Daca vrei sa dai la un liceu de arte eu iti urez bafta si sper sa intri happy