| Dumitru_Ioana_1992_KpNo a întrebat:

Am o problema. Am 16 ani si ma confrunt cu depresia. Nu mai pot, simt ca mor, nu imi vine sa cred ca eu chiar am ajuns intr-o astfel de stare. Inainte eram genul ala de fata zambareata careia ii placea sa se distreze si sa se aventureze, in schimb acum am devenit o persoana rece si rea care nu mai are nicio spreranta pentru viitor. Motivele depresiei mele ar fi mai multe -faptul ca m-am confruntat cu anxietatea si inca o mai fac putin si gandurile negative, faptul ca nu sunt destul de capabila si faptul ca nu am un iubit (da stiu e stupid totul dar asta imi e realitatea). In loc ca lucrurile sa se imbunatateasca parca tot in mai rau au mers. Efectiv parca nu imi mai gasesc locul pe lumea aceasta mai ales acum ca a venit vara si voi sta mereu in casa fara dar si poate ma voi avanta si mai tare in depresie. As iesi daca as avea cu cine dar multi prieteni de ai mei nu stau in oras si trebuie sa faca naveta si e mai greu pentru ei. Ma simt atat de singura am impresia ca nimeni nu e in stare sa ma inteleaga, mama spune ca ceea ce am eu nu este o problema. Eu o consider o mare problema pentru ca sa ma confrunt cu asta in fiecare zi si cu anxietatea nu e ceva usor mai ales ca sunt atat de tanara si mai mereu imi spun ca nu meritam asa ceva. In rest le am pe toate, am parinti, am din ce trai, sunt la cel mai bun liceu din oras, sunt sanatoasa frumoasa dar nu stiu poate nu sunt in stare sa apreciez dar lucrurile astea nu sunt suficiente pentru mine adica mi-as dori un iubit, mi-as dori sa nu ma mai confrunt cu depresia etc. Stiu, suna aiurea dar asta simt si e foarte greu sa exprim in cuvinte aceste lucruri. Mai mereu am impresia ca ma lupt degeaba si ca traiesc degeaba. Efectiv sunt sigura ca toata vara ma voi misca dintr-o camera in alta pentru ca nicicum nu imi voi gasi locul. M-am saturat si vreau sa renunt (in sensul ca sa stau in casa si sa nu mai ies si asa) dar sunt constienta de faptul ca nu e o solutie sa renunt. Vreau sa ies din depresie dar nu sunt pregatita. M-am dus si la psiholog, 4 sedinte, si am impresia ca nu m-a ajutat cu nimic, mi-am pierdut speranta de tot. Acum a venit vara si chiar as vrea sa nu mi-o pierd degeaba. Credeti ca e ceva ce as putea face sa nu ma mai simt asa depresiva?

9 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Buna.
Deci in mare parte ma regasesc si eu in ce ai scris.
Si eu sunt plictisit de moarte, nu prea ma mai uimeste nimic, si alte chestii de acest gen, nu are rost sa intru in detalii.
Dar eu spre deosebire de tine am un hobby, si ceva vise pentru care vreau sa lupt.
Asa ca, cauta-ti si tu un hobby, ceva care sa-ti ocupe timpul si sa te faca sa uiti de probleme, ceva ce sa te ajute sa te deconectezi.
Vei vedea ca iti va fi mai binehappy

| WaterDrop a răspuns:

Oh pf, nu am observat ca ai pus de 2 ori intrebarea.Doar o mica adaugare la ce ai completat tu aici, restul il gasesti la penultima ta intrebare.

Mergi in parc sau la plimbare, uita`te la lume si observa`i sa vezi cat se relaxeaza sau incearca sa ghicesti la ce oare se gandesc.Cauta o persoana cu care sa vorbesti in permanenta si sa fiti pe aceiasi lungime de unda, chiar si pe internet pana dai de una in viata reala.Roaga`ti parintii sa plecati in vacanta undeva.Citeste o carte interesanta.Fa un sport, alege unul care te`ar atrage. Ocupa`te de pasiunile tale, trebuie sa ai macar una.

| Sofer a răspuns:

Pot sa spune ca si eu am aceasta problema ma simt singur fara prieteni dar nu imi pasa. Chiar daca ma simt asa sunt momente de ma simt asa si momente de ma simt foarte bine fara stres.ce ma mai relaxeaza e plimbarea cu masina si bicicleta si trec peste orice.

| Th3Fr33styler a răspuns:

Incearca sa te gandesti la lucruri pozitive si sa te indepartezi de cele negative.Sa te uiti la faze amuzante si sa incerci sa nu te mai gandesti la lucrurile rele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adolescența, tristă perioadă...
"[...] a venit vara si voi sta mereu in casa", dacă-ți spun că poți ieși din casă și fără alai, mă vei crede? sau poți lua un autobuz până la prietenii tăi, poți face ceva util în casă, nu doar să te învârți etc.

| Drimmero a răspuns:

Este o foarte mare problema, adolescenta te pune pe butoiul cu pulbere, cea mai grea perioada pentru oricine. Eu zic sa mergi si sa vorbesti cu un psiholog, el te va intelege 100% si iti va explica ceea ce ai de facut. Cat despre prietenii tai, ai putea sa faci naveta pana la ei si ai putea sa dormi la cineva, daca vrei sa stai o perioada destul de indelungata, zic si eu.Succes in viata/

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Si eu sunt depresiv, am 53 de ani si as vrea sa am 16, sa nu am iubite ca aduc si necazuri si ...Stii ce? Ar trebui sa-ti bagi mintile in cap ca nu ai nici o depresie, e doar o schimbare de program ca e vacanta si pare monoton, nu ai un hoby ( e vina ta ) si te alinti. Ia mai usurel, toate vin la timpul lor, fii activa nu sta inchisa in casa pentru ca nu-ti mai fac altii programul. Gestioneaza timpul cu folos, fa cunostinta cu oameni noi, chiar si cu un mosneag ca si astia au nepoti. Fa sport, o activitate de caritate de unde sa nu astepti reconpense etc, si te poti simti bine sau ca ai o perspectiva. In 53 de ani niciodata nu am spus m-am plictisit si voi aveti boli inchipuite. Ce v-as bate...

| KaraSiAtat a răspuns:

Cs:Go Connect:
CNA.INDUNGI.RO = 93.119.24.143:27015
JBGO.INDUNGI.RO = 93.119.24.65:27015

| Richard002Toto a răspuns:

Bună Ioana! Te înțeleg perfect prin ce treci (deoarece și eu am ajuns în depresie și dacă ar fi să continui nu e bine). CUM AM IEȘIT DIN DEPRESIE?
În primul rând nu te mai GÂNDI FAPTUL CĂ NU AI IUBIT GATA S-A TERMINAT TOTUL ȘI NU VEI MAI AVEA IUBIT niciodată, toate vor veni la timpul LOR. Însă tu acuma trebuie să te lupți tu cu mintea ta să nu te mai gândești la depresie, la moarte, la sinucidere, la singurătate. E PĂCAT SĂ TE GÂNDEȘTI LA ASTFEL DE CHESTII. ÎȚI RECOMAND: nu mai sta în casă! happy VINE VARA ȘI IEȘI TU AFARĂ (chiar dacă nu ai prieteni aproape de zona ta, eu cred că în sat găsești câteva fete cu care să te simți bine în timpul liber). Întotdeauna caută-ți activități. De exemplu: I-a și citește o carte, sau i-a și cântă (cu ajutorul muzicii vei uita mult mai ușor de depresie DAR ATENȚIE SĂ NU FIE MUZICĂ CU CARACTER MELANCOLIC). Da sunt MII și sute de chestii pe care dacă le vei găsi și AȘA VEI UITA DE DEPRESIE. Nu te mai gândi la asta, ÎȚI VEI FACE MAI RĂU ȘI VEI AJUNGE RĂU DE TOT DACĂ CONTINUI SĂ TE GÂNDEȘTI LA DEPRESIE. Cât despre iubit tot anul sau atâția ani de liceu nu ai văzut un băiat mai special pentru tine? Deci încearcă să speri la ceva mai bun și va fi. FII PERSOANA CARE ERAI. VESELĂ OPTIMISTĂ, ETC. Caută-ți activități (dacă stai la țară, mergi și ajută-ți părinți vei găsi activitate cât vrei) dacă stai la bloc mergi în parc, dacă ai rude la țară vizitează-le. POȚI DEVENI CE ERAI NUMAI DACĂ TU VREI. ȘI SUNT SIGUR CĂ VEI FI DIN NOU LA FEL CUM ERAI ȘI CUM VREI SĂ FII.
Mergi la biserică roagă-te și va fi totul cum vei vrea să fie. Sper că stafurile mele te-au ajutat! Numai bine!