| 4evergentleman a întrebat:

Am citit un articol cum că hipnoterapia ar putea sa vindece anxietatea socială, agorafobia, este adevărat,sunt șanse? Mi-am pierdut orice speranță de viață,am încercat ani de zile sa o combat prin anxiolitice și antidepresive,cele mai cunoscute și puternice și nu m-au ajutat deloc decat pe depresie cat timp le luam! Mi-a afectat grav viața socială,nu pot ieși uneori nici din casă și trebuie să îmi caut loc de muncă că altfel o sa fie tragică situația,finalul,pare se că,soarta îmi este pecetluită, mi-a distrus câțiva ani buni din viața fobia asta,degeaba luam xanax,efectiv se manifesta groaznic prin tremur in public,tremur al capului și mă simt umilit sa fiu văzut atât de vulnerabil și că tremur sunt foarte agitat,transpir foarte mult,fiindcă lumea daca te vede că tremuri zice că ai Parkinson sau că ești nebun,dar eu sunt un tip ok doar că problema asta mă face de râs, mi-a pătat imaginea în societate acest tremur cauzat de anxietate! Parca e ca un labirint,nu mai am scăpare,mai e și depresia severa, agorafobia,insomnia. Anxietatea este cronica și pe oricine ar îngenunche anxietatea aceasta pe care o am eu,in loc sa ies sa mă bucur de viață,sa muncesc eu stau in casa,eu care înainte eram toată ziua și seara,noaptea pe afara! Am vreo șansă cu hipnoterapie? Ce îți face îți șterge traumele,amintirile in ce consta? Cam cat e o ședință? Oare mai am șansa să scap de anxietatea asta atât de chinuitoare? Că până și cele mai puternice pastile nu ameliorează anxietatea asta,prea puțin,mai degrabă depun eu eforturi colosale sa nu se vadă acel tremur și faptul că sunt înspăimânt,se poate vedea pe chipul meu efectiv nici nu pot sa maschez,atât de serioasa e că și fața îmi tremură cateodata,îmi afectează serios imaginea,sunt uimit că nu mi-am pus capăt zilelor și încă lupt că le am de multi ani și depresia și anxietatea,cred că foarte puține persoane ar putea sa lupte cu așa ceva, de la depresie cu săptămânile nu m-am putut ridica din pat in urma cu 2-3 ani,m-a izolat de prieteni de oameni de tot și eu nu eram așa,eram timid dar nu sa mă izolez de societate.
Am citit pe unele forumuri că pe tipul ăsta de anxietate tratamentul arketis făcea minuni care acum nu știu ce denumire are sau daca se mai găsesc pe piata. M-ar putea ajuta hipnoterapia mai mult decât anxioliticele? Pe depresie clar ajuta pastilele dar pe anxietate nici o șansă.
In momentul asta am gânduri lugubre dar depun eforturi supraomenești sa nu fac vreo prostie. Nici cu familia nu mai vorbesc,cu nimeni decât cu un user drag de aici care este un om minunat!
Nu mai am părinți,prieteni, nu înțeleg de ce mai lupt că situația nu se îmbunătățește deloc chiar se agravează. De fapt nici nu mai pot lupta că depresia mi-a luat toată motivația și energia.

Sa incerc in detrimentul tratamentului anxiolitic hipnoterapia? Daca îmi face mai mult rău?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
33 răspunsuri:
| Ararat a răspuns:

Iti tot vad intrebarile... Tu ai incerca orice numai terapie nu.
Ai mers pe calea usoara a pastilelor care trateaza doar efecte. Normal ca esti "disperat", nu ai facut nimic ca sa o combati. Tu dupa atatia ani te intrebi daca sa faci terapie cognitiv comportamentala cand asta trebuia sa fie primul lucru pe care il faci in paralel cu medicatia... Hipnoterapie iti trebuie tie? Tu trebuie sa termini ABC-ul prima data.

| 4evergentleman explică (pentru Ararat):

Știam dar nu mi-am permis financiar nu te mai da destept/deșteaptă că nu e cazul la tine după întrebările postate.

| iriszmatos a răspuns (pentru 4evergentleman):

Acum daca iti permiti de ce nu faci si te gandesti la ceva controversat si de 100 de ori mai scump? E ieftina asigurarea medicala, eu la regina maria am fost la psiholog fara sa platesc doar pentru ca eram angajata si aveam un pachet
Astea sunt scuze sorry are dreptate ca tu te gandesti alambicat ca sa eviti sa lucrezi la problemele tale, cauti calea usoara. Ceva ce sa te vindece de tot si dintr-o data nu exista
Terapia pe termen lung e singura solutie.

| 4evergentleman explică (pentru iriszmatos):

Îmi e greu sa mă angajez că anxietatea e foarte strong și am și insomnie serioasa. Prima dată tratament și apoi psiholog.Nu va caut calea ușoară dar o ședință la psiholog costa 150 de lei și e nevoie sa merg 2 ani din ce mi-a zis medicul, nu îmi permit eu financiar! Pastilele sunt ieftine deși consultație costa, 150 -170 și trebuie mereu sa plătesc. Vad că mai sunt useri pe aici care susțin că au mers la psiholog și pe anxietate nu ia ajutat cu nimic

| DianaDyi20 a răspuns:

Bună,te sfătuiesc să mergi și pe la biserică, măcar 3, 4 duminici la rând și o să vezi că te vei simți altfel

| 4evergentleman explică (pentru DianaDyi20):

O sa i-au in considerare sfatul tau, mersi pentru răspuns, apreciez! Eu oricum cred în Dumnezeu poate și de asta lupt ca un războinic de unul singur, nici un sprijin moral nu am, și singur vad că nu mai mă pot ajuta că e și depresia care și aceasta te nenorocește.

| doctorandus a răspuns (pentru 4evergentleman):

De ce ai vrea sa fii hipnotizat? In psihiatrie hipnoza e tehnica unora cu statut de paria. Asta e hipnoza in stiintele medicale: tehnica unor paria. Hipnoza se practica mai degraba la circ decat la spital. Singurul efect terapeutic al hipnozei este ca devii mai usor la portofel.

Psihiatrii si psihologii pot invata hipnoza intr-un curs optional, dar marea lor majoritate nu o practica, deoarece nu are efect terapeutic. Bine, exista si psihiatri si psihologi sectanti sau cu idei deviante, aia, da, practica hipnoza. Dar fara a avea baza stiintifica.

| doctorandus a răspuns (pentru DianaDyi20):

Biserica nu e tratament pentru anxietate. Nici macar popii nu sustin asemenea prostie!

| DianaDyi20 a răspuns (pentru doctorandus):

Doctorul sufletelor noastre e Isus Hristos, păcat că gândești așa! Fără Dumnezeu nu poți face nimic, îți spun din proprie experiență

| doctorandus a răspuns (pentru DianaDyi20):

Sunt popi de meserie, credincioși, care-ți pot spune că spui prostii. Biserica nu e cabinet medical.

| DianaDyi20 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Mergi la o mănăstire vorbește cu un stareț și spune-i ce te apasă, crede-mă că vei fi alt om dacă o iei pe calea asta, îți doresc multă sănătate și pace sufletească!

| doctorandus a răspuns (pentru DianaDyi20):

Și popii tot la medic merg când au probleme medicale.

| DianaDyi20 a răspuns (pentru doctorandus):

Mă întreb uneori cum de ne m-ai ține Dumnezeu pe fața pământului

| doctorandus a răspuns (pentru DianaDyi20):

Teoctist a murit la manastire?

| DianaDyi20 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu nu am auzit să meargă vreun preot la psiholog

| DianaDyi20 a răspuns (pentru doctorandus):

Contează că îl avea pe Dumnezeu poți avea Tu bolile de pe lume atâta timp cât îl ai pe Dumnezeu aproape totul pare ușor

| 4evergentleman explică (pentru doctorandus):

Atunci ce e recomandat Man că tu pari un tip smart le și cu matematica,ce sa fac? Terapie cognitiv-comportamentala? Sau să merg la alt medic psihiatru și să încerc alte tratamente? Trebuie sa existe ceva să o amelioreze măcar considerabil deși acum a ameliorat-o cu puțin diazepam vad că mă simt mai bine poate e mai eficient decât xanax-ul care era singurul tratament care o mai ameliora. Deci,eu genetic oricum am probleme cu un ușor treenur in special al mainilor nu am fost la neurolog dar cred că e tremur esențial! Parkinson foarte puțin probabil la vârsta mea și ala e grav din ce am citit. Eu cred că de aia e așa intens acest tremur in momentele serioase de anxietate că,coexista acest tremur esențial,și asta face ca in stările când se declanseaza anxietatea aia strong de rupe sa amplifice acel tremur mult mai mult decât dacă nu ar exista acest trenuri esential,mă gândesc că de aici manifestările astea fizice ( tremur) sunt așa de serioase și imposibil aproape de controlat în public! In contextul asta nu ar fi cea mai buna soluție un medic neuropsihiatru? Sa stabilizeze și nivelul de serotonina, dopamina și altele și să rezolve și partea cu tremurul happy
Chestia e că și gândurile negative,proiecțiile mentale că din nou o sa mă simt rău în public,ce o sa spună ăla daca mă vede că tremur,că voi fi evaluat,considerat cu cabina,că mi se va întâmpla aceleași întâmplări in aceleași contexte parca o agravează,dar involuntar parca mă gândesc la chestiile astea,sau poate așa am eu tiparul gândirii format de-a lungul anilor sa am frici nejustificate,nesiguranțe,sa gândesc mereu negativ, sa vad doar RAUL și altele și trebuie lucrat la gânduri, mentalitate mă gândesc, dar știu că provine de la Cortex fobia sociala, nici nu mai știu ce să fac, ce demersuri sa fac! E clar, mi-ai ucis și aceasta ultimă salvare laughing

| 4evergentleman explică (pentru DianaDyi20):

Sunt și psihologi care se duc la alții psihologi, ironia sortiihee hee

| DianaDyi20 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Sunt și preoți care merg la alti preoți nu zic nu, dar eu nu am auzit ca un preot să meargă la psiholog, psihologul pentru ei e Dumnezeu așa ar trebui să fie și pentru noi

| 4evergentleman explică (pentru DianaDyi20):

Acum că ți-am citit răspunsurile am o revelație, nu mai îmi doresc o fata cu anxietate ci o pocăită laughing

| 4evergentleman explică (pentru DianaDyi20):

De unde ești? Ești pocăită? happy

| 4evergentleman explică (pentru DianaDyi20):

E ciudat că m-am pus pe banca și să pus și o vecina bătrână pocăită, am vb cu ea, mai mult eu am vorbit deși mereu susțin că sunt tăcut și imediat m-am simțit mai bine! Nu știu dacă motivul ar fi că e pocăită sau pur și simplu am discutat, dar mi-au trecut gândurile alea macabre imediat! Socializarea face minuni vad.

| DianaDyi20 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Nu sunt pocăită, iubirea față de Dumnezeu nu se măsoară în religii ci cu dragostea față de el

| DianaDyi20 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Dacă mergi unde ți-am zis o să vezi că te vei schimba, o să vezi/simți.Numai bine

| 4evergentleman explică (pentru DianaDyi20):

Nu doar că ai dat raspunsuri bune dar m-ai determinat să mă orientez spre o fata pocăităhee hee cred că o fata de asta mi-ar trebui, eu credeam că ești pocăită simt că emani bunătate și că ești o fata buna ceea ce la noi fetele bune sunt pe cale de dispariție laughing
Sa ai o seara frumoasa. Ești o fata scumpă. Mulțam pentru raspunsuri.

| MrNuggets a răspuns (pentru DianaDyi20):

Omul are anxietate SI tu ii spui sa meargă la biserică, ce naiba e in neregula cu tine? Sper CA ai scris la caterinca asta

| MrNuggets a răspuns (pentru DianaDyi20):

De curiozitate ai mai mult de 12 ani? Traiesti la tara sub vreo piatra?

| DianaDyi20 a răspuns (pentru MrNuggets):

Îți recomand să m-ai treci și tu pe acolo nu ar strica, o să îți treacă toată răutatea pe care o emani.

| DianaDyi20 a răspuns (pentru MrNuggets):

Câți ani vrei tu să-mi dai atâția am.De ce ți se pare anormal să mergi la biserică atunci când nu ești bine, când ai nevoie de ajutor? Oare ajutorul nu ni-l dă Dumnezeu, oare fără Dumnezeu putem mișca ceva, nu!

| MrNuggets a răspuns (pentru DianaDyi20):

Daca esti impuscat mergi la biserica nu la spital?

| timidu89 a răspuns (pentru DianaDyi20):

Ce experienta poți sa ai la 20 ani? Sau ai mai mulți?

| LenaNikolaevna a răspuns:

Bună seara, bună seara! Poate că nu sunt în măsură să îți ofer vreun sfat, nu am studii de specialitate în acest domeniu, dar m-am regăsit puțin în situația descrisă de tine, așa că îți voi împărtăși doar cum mi-am tămăduit eu parțial (încă îmi port bătăliile cu anumite laturi ale anxietății, dar nu în aceeași măsură ca la început) handicapul ăsta social cu care m-am confruntat din pricina unor episoade traumatizante din viață care, privind retrospectiv, nu cântăresc atât de mult pe cât le-am perceput eu purtându-le pe umerii mei mult prea fragili. Dacă există o astfel de variantă și nu îți afectează traiul peste măsură, te îndrum să renunți la medicație definitiv. Antidepresivele, afară de tragedia de a crea dependență, au menirea de a trata doar simptomele, nu cauza în sine, și atunci, efectul va fi unul trecător, iar deznodământul va arăta cum l-ai descris tu mai sus. Așadar, eu am depășit toate acele perioade cu ajutorul lui Dumnezeu, dar e esențial să nădăjduiești în El și să stărui în rugăciune, spovedanie și euharistie. Nu vei izbuti din prima, vei fi în continuare potopit de tot soiul de gânduri, dar în cele din urmă vei fi surprins să privești cum toate lucrurile se orânduiesc așa cum ți-ai dorit. O să pun și eu o vorbă bună la Doamne-Doamne dacă promiți că încerci să îți revii și să nu mai fii atât de dur cu tine însuți. Oricât de întunecată și fără de ieșire ar părea situația ta acum, știm amândoi că n-o să mai însemne nimic cândva, când vei privi în urmă. Nu sunt doar cuvinte de îmbărbătare, fiindcă ți le scrie o domniță care s-a considerat multă vreme un caz pierdut și o eternă neadaptată la sistem. Dacă eu pot, poți și tu. Inima suuus, o să fie bine!

| 4evergentleman explică (pentru LenaNikolaevna):

Uite că acum stau pe banca singur și nu mai am probleme de astea laughing într-un mod incredibil, aducă le am dar văd că nu mai mă înspăimântă lumea așa, parca și aștept să se pună o fata cuminte langa mine pe banca laughing din păcate fara medicamentație nici nu pot ieși din casă așa de gravă e! As fii cel mai fericit daca as fi bine și cu tratament nu mă interesează dependenta lor, dar nu mai sa pot sa ies din casa afara sad gen acum pot ieși oriunde aproape cu mici dificultăți, am schimbat de la xanax la diazepam 10 mg jumate de pastila și vad că mi-a calmat dar e o zi rarisimă,e foarte ciudat că adineauri m-am simțit îngrozitor,aveam și gânduri de sinucidere și acum am reînviat, dar nu tine mult, e efectul de la pastila sunt conștient dar și puțin placebo că știi că iei o pastila și ești mai bine chiar daca benzodiazepinele astea te baga in pământ. La cat de urâtă e as fi preferat sa trăiesc câteva luni dar sa fiu ca înainte și apoi să mor și aș fii un om fericit atât de urâtă e fobia asta sociala, chiar ar fi o eliberare moartea! Nu știu ce să cred și cu Dumnezeu, da cred în el dar sa facă așa minuni nu știu, că eu multe probleme am laughing
La tine cum se manifesta ca să facem o comparație?