| Helpme1244 a întrebat:

Buna, cum poti sa scapi de depresie? Poate e mult zis depresie, ce-i drept am 16 ani si n-am prieteni, in urma cu un an mergeam cu cel mai bun prieten al meu afara zilnic, la strand 2 zile cazati, cand aveam ceva de spus el deja stia, ne spuneam unul altuia ceea ce aveam de zis, nu ne ascundeam sau ceva, eram gen cei mai buni prieteni. Iesim si la 12 seara sa merg la el la geam 30 de minute de mers si prin ploaie sa stam la vorba cand nu putea iesi ziua, mai aveam si 2 prietene foarte bune si efectiv nu imi pot da seama cat demult s-au distrus lucrurile intr-un timp atat de scurt, efectiv am impresia ca au trecut 5-10 ani de zile atat de mult s-a schimbat omul ala. Eram cei mai buni prieteni pana cand ne-am imprietenit cu altii, iar noi stateam cu aia dar el s-a atasat sa zic asa de ei, ei nu prea ma placeau sa zic asa si a ramas cu ei. Efectiv vara asta cred ca de 5-6 ori am iesit cu el afara si sincer tot eu il chemam, el zicea hai cu juma de gura, erau zile cand il sunam si nu raspundea si stiam unde e el si cand ma vedea zicea scuze dar n-am vazut, dar omul se uita pe tik tok, mai pe scurt tot se fereste de mine. Am impresia ca un prieten mai bun decat el nu pot avea, stau si intr-un oras mic, circa 6000 de oameni si is foarte putini adolescenti de varsta mea cu care am stat dar nu-mi prea place, efectiv nu-l pot uita pe omul ala, efectiv am si plans de nervi, ieseam vara trecuta de la 2 la terasa pana seara la 11 sau totusi 10 ceva de genul iar acum stau in casa si chiar si cand scriu eu acest mesaj el e in oras. Ma simt foarte naspa, va rog niste sfaturi ce pot face, dau funda

2 răspunsuri:
| blairelovesmusic a răspuns:

Cauta ceva nou de facut: un hobby. Picteaza, citeste, practica un sport etc. sau cauta-ti un iubit/o iubita.

| Vulgaris a răspuns:

Eu m-am apucat de sala, acolo "uit" tot. Ma deconectez de tot si sunt focusat pe ce am de facut