| hyunlix a întrebat:

Bună,am o problemă, mâine am test la istorie iar eu învăț foarte bine la istorie și am doar note de 8-9-10 pe când colegii mei nu trec de 6 dacă îi ascultă tema pentru acasă. Ceea ce am vrut să spun e că sunt singura care se pregătește pentru test iar mâine când vom primi fișele e clar că toți îmi vor sări în cap pentru a-i ajuta și pe ei deși nu mă simt comod ca eu să învăț pentru toți cei 25 de elevi din clasă.Mai ales atunci când dai de copiat și persoanele respective iau notă mai mare ca tine.Iar dacă îi ignor și nu le dau de copiat la alte teste de la alte materii la care nu mă descurc așa bine ei vor face la fel.Iar unii sunt chiar și foarte violenți verbal și uneori și fizic.Ce să fac? Cum să procedez pentru a-i face să nu-mi mai ceară de copiat?

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Stai liniștită, cu ce crezi ca o sa ii ajute copiatul?
Ok, sa se mândrească cu nota lor nemuncita.
Spunele și lor ca nu te simți ok cu asta și tu ai învățat pentru tine, dacă se supăra aia e.
Maxim spui ca nici tu nu te ai pregătit și rezolvi situația.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune-te in prima banca, in fata profesorului la acest test si nu mai indrazneste nimenis a-ti ceara sa copie dupa tine.

| hyunlix explică (pentru Alexia999997777777777777):

Mulțumesc mult de sfat

| hyunlix explică (pentru Violleta2022):

Nu ni se permite să ne schimbăm în alte bănci însă oricum mulțumesc pentru sfat