| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema!
Eu sunt in clasa a5a A si cunosc un băiat din clasa a5a B(de cand sunt mica).
O colega de a mea si-a bătut joc de el spunându-i ca-i place de el(băiatului ii plăcea f mult de colega mea)etc.
Aceasta si-a bătut joc de el, iar acesta inca tine la ea(e indragostit si nu vede defectele).
Ma cunosc cu acest băiat de 7 ani si are cea mai mare încredere în mine...
Astăzi mi-a spus (dupa ce s-a certat cu fata)ca vrea sa se sinucida, ca nu ii mai place viață etc...
Ce pot sa fac ca sa-l ajut? I-am promis ca nu spun nimănui si nu stiu cum pot sa-l ajut! Ce sa fac?
Fără comentarii urate(e de viață și de moarte)!
Multumesc!

7 răspunsuri:
| Mynameis93 a răspuns:

Anunți părinții. Nu ai ce face mai mult.

| CosminCD a răspuns:

Vorbeste cu parintii! si spune-i si tu ca nu merita asa ceva, pentru ca el e inca un copil. NU e ok indragosteala asta la varste asa de fragede.

| BunaZiuaMerio a răspuns:

Daca te cunosti cu el de 7 ani si sunteti prieteni buni ma gandesc ca s-a creeat o legatura intre voi. Daca chiar iti place de el ii zici ca vrei sa fi impreuna cu el ca sa ii alini durearea si din cauza asta va fi fericit.Si va scapa de gandurile astea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îi arăți cu gesturi că tu ții la el.
Relația ta cu el este veche, este puternică din cauza asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-le parintilor baiatului sau dirigintei lui, ce ti-a spus baiatul!
Macar ii salvezi viata, ca sa nu ai remuscari, daca cumva nebunul chiar o face.

| Andreeush a răspuns:

Anunță-i părinții, vorbește cu cineva până nu e prea târziu.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Incurajeaza-l sa stea de vorba cu noi. Vrem sa il ajutam.
Poate primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul lui de discutii cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poate afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul sau mai degraba in mediul online, indruma-l sa ne scrie la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poate primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

In plus, daca doresti sa il ajuti, poti lua legatura cu noi in momentul cand esti cu el.

Asteptam sa ajutam!