| Kitty* a întrebat:

Buna!
As vrea sa va spun povestea mea care e lunga, asa ca voi face un rezumat.
Am un bun prieten, sa-i spunem S.Este cu mine in scoala, cu o clasa, respectiv un an mai mare (eu am aproape 13 ani jumate) si il cunosc de un an deoarece faceam pregatiri pentru olimpiade impreuna cu el si colegii sai. Anul trecut il stiam doar din vedere si am vorbit o singura data (pe atunci). De cam 3 luni ne-am imprietenit, partial deoarece o prietena de familie comuna imi povestise mie si mamei mele despre el si deoarece un baiat din clasa mea il cunostea, de la un prieten al sau care este coleg cu S. Colegul meu a fost intr-o vacanta cu prietenul sau coleg cu S in strainatate, in acelasi loc unde fusese in vacanta si S, deci s-au intalnit acolo si colegul meu a vb. cu mine pe messenger(deoarece atunci ne placeam) de pe laptopul lui S (asta aflasem mai tarziu). Cand s-au intors acasa, i-am cerut colegului meu ID-ul lui S, iar cand acesta l-a aflat ulterior mi l-a dat si am inceput sa vorbesc cu S (in urma cu 3 luni). Pot spune ca ne intelegem extraordinar de bine, avem firi asemanatoare, iar el are un caracter deosebit. Este cuminte, harnic, destept (are note mari si e silitor), dragut, respectuos si bine educat. El este cel care ma saluta pe messenger, imediat ce intru sau intra, se poarta f.frumos cu mine, ma ajuta la teme si probleme de matematica (amandoi invatam bine), altadata vorbim si prin mesaje pe telefon. Stam aproape unul de altul in aceeasi zona(la casa) Familia mea are o parere foarte buna despre el, desi nu-l cunoaste(doar indirect). Suntem foarte buni prieteni, dar...ne placem. Inainte, am mentionat, il placeam pe colegul meu si invers, dar am fost doar prieteni, eu nefiind impreuna cu cineva (deoarece cred ca sunt prea mica si nu doresc o relatie) si am ramas doar prieteni la cererea mea, caci ne certam din lucruri marunte, amandoi avand o fire certareata si vulcanica :-). S nu dorea sa se bage, dar imi spusese ca el ma place. Si eu il plac, are o personalitate vesela, este foarte dragut, imi place ca este credincios( ceea ce apreciez, deoarece cred in Dumnezeu) si celelalte adj. mai sus enumerate. La scoala ne vedem, dar nu foarte des deoarece el are dimineata si eu dupa masa. Inainte aveam mari emotii si nu doream sa ma intalnesc cu el de frica (sunt mai timida) dar acum cred ca mi-am invins emotiile. Sperhee hee Eu am principii, de genul sa nu fiu impreuna cu cineva pana la o varsta matura, sa nu ma sarut etc. Dar...nu credeti ca un astfel de baiat ar merita sa fiu impreuna cu el? O relatie de prietenie stransa, desigur, nu mult mai mult. Si cum sa il vad mai des? Pana anul viitor cand voi avea si eu ore de dimineata mai e mult.Cum sa-mi inving emotiile si sa-l caut in scoala? As mai dori sa intreb, a fi impreuna cu cineva este un pacat, impotriva credintei, a religiei? (apropo, sunt catolica. Asta deja are legatura cu altceva, dar voi ce religie aveti?) Multumesc anticipat! Va doresc o zi buna!kiss

4 răspunsuri:
| Marry:X a răspuns:

Buna.Scumpa mea te apreciez in primul rand pentru multele principii bune pe care le ai. Felicitari ca ai realizat ca nu trebuie neaparat sa ai prieten, daca ceilalti au.Sincer imi place foarte tare gandirea ta. Dupa parerea mea, ar trebui sa iesiti impreuna la un suc, cinema, teatru, sa schimbati diferite opinii, etc.si poate chiar sa va sarutati. Oricum nu te lasa inselata de orice smecheras de cartier, dar dupa descrierea ta S, nu pare a fi astfel.Nu e nici un pacat, daca iesiti impreuna sa va plimbati, sa mergeti in parc si etc.Eu sunt ortodoxa, dar nu cred ca sa te plimbi cu cineva, sa te intalnesti are legatura cu religia.Si oricum ar trebui sa afle si parintii tai, sa nu ti ascuns de ei pentru ca nu e bine si oricum nu faci un pacat capital.Deci distrati-va impreuna. O zi buna!:*

| mika a răspuns:

Tare...(aproape 13 ani ) tongue

| Kitty* explică:

Multumesc, eu...simple.eu!kiss
Te asigur ca nu e smecheras de cartier. Are o familie si o educatie foarte buna, plus ca, niciunul nu avem voie sa iesim de capul nostru in oras si chestii de genul. Chiar este un copil cuminte (chiar si mama mea crede asta - o cunoaste si pe mama lui, cred, si stiu asta din purtarea lui si din spusele prietenei de fam.comune, care este prietena cu mama lui si mama mea). Am o legatura foarte stransa cu parintii, si stiu multe despre S, deci nu se pune problema sa nu afle sau sa nu stie despre el. Avem multe in comun, schimbam opiniihee hee Da, eu vreau sa mergem...Sau i-am propus de multe ori sa ne dam cu rolele la mine pe strada (sub supravegherea cuiva, normal). Mersi de raspuns!

Si am spus, aproape 13 ani jumate. Deci am 13 anihappy

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Religia şi relaţiile au la fel de multă legătură ca nuca în perete.
Dacă-ţi place omul, ia şi vorbeşte cu el şi dacă vă înţelegeţi bine, implică-te într-o relaţie. Iese mult mai frumos dacă e natural.
"nu vreau să fiu împreună cu cineva până la o vârstă matură", "să nu mă sărut"... văleu!
Într-un fel e mai bine aşa dar gândeşte-te că dacă copilu' se poate frumos cu tine, nu cumva ai şi tu de pierdut?!
Mai bine caută-l la şcoală şi continuaţi să vorbiţi. Dacă nu se va întinde spre o relaţie, măcar ai şanse să te alegi cu un prieten bunwinking.

Eu sunt ateu.