| smileyface_4718 a întrebat:

Buna tuturor!
Am o problema adolescentina.
Am aflat de curand( ~ o sapataman ) ca unui baiat din scoala i-ar placea de mine, suntem amandoi clasa a8-a, clase paralele.
O mica "istorioara":
Fosta lui prietena a fost o perioada scurta de timp cu colegul meu, pe care il placeam enorm si el chiar isi marturisise sentimentele fata de mine (pe messenger) si ma intrebase daca vreau sa fim prieteni si eu am acceptat, fara nici o mica retinere, pentru ca il placeam de multisor, si el fiind timid abia ce avusese curaj. DAR ma intrebase daca vreau sa fim prieteni in secret, si eu am acceptat fara ocolisuri. A fost o mica disputa intre noi, dar nu cearta. Apoi a venit respectiva in clasa, sa-l cheme afara, i-a zis ca-l place, si a doua pauza l-a intrebat daca vrea sa fie cu el, si el a zis ca da, a venit in clasa fericit ca s-a bagat cu tipa. Eu am ramas uimita, ca nu ma asteptam, se presupunea ca mai este prietenul meu, chiar daca doar teoretic, eu credeam si in acele vorbe spuse pe mess, chiar mult. Dar el nu stiu pe ce a pus pret. Nu vreau sa-l judec ca poate sunt si eu vinovata. Ma rog...il sunam si il mai intrebam daca o place cu adevarat, si el cu f. mare seninatate imi zicea ca da... si am inceput sa vorbesc si cu ea pe mess, ca sa aflu ce se petrece cu ei, eu simtindu-ma la mijloc. Intr-o zi mi-a zis ca vrea sa il sarute si eu ma hotarasem ca inainte de ore sa-l il chem sa vorbim. A venit...si am avut o discutie, si el mi-a zis ca a hotarat ca nu mai este prietenul meu de la acea disputa, ca l-am luat prea tare, in fine scuze penibile.In acea zi am fost f trista, eu mereu cu zambetul pe buze, in acea zi nu schitam vreun zambet. Mentionez ca mama stia ca il plac, si a fost intru totul de acord. Tipa respectiva s-a depsartit intr-un final de colegul meu, cand inima mea era zob, dar mi-am revenit... incet, incet. Tipa a continuat cu alt baiat, pentru care se si bagase cu colegul meu, pentru a-l face gelos, doar ca el statea cu ea mai mult de plictiseala. Ea neavand demnitate, si lasata cam calcata in picioare, pentru as-i atinge un scop. Doar ca gelozia ei, mi-a distrus un vis inocent. Acum cred ca il mai simpatizez ca mi-ar fi imposibil sa nu mai simt nimic pentru el dar nu mai e ca la inceput.
Toate se intamplau in clasa a 7-a.
Tipa a fost cu acel baiat vreo 3 luni in vacanta asta de vara, dar la inceperea scolii a ramas cu ochii-n soare, ca i-a dat tipul papucii, de ce nu stiu.
Acum in clasa a 8-a, am aflat, ca acel baiat care a fost cu tipa asta, ma place, si mie imi place de el, cel putin simpatie exista.
Doar ca sunt niste chestii:

1) Colegele lui si amicele lui, ma tot intreaba daca imi place de el, daca vreau sa fiu cu el, si imi spun ca si el ma place. Si ma simt bulversata.
2)Mama nu e de acord sa am un prieten acum, ci de la anul, de la liceu.
3)As vrea sa reusesc sa o fac pe mama sa ma lase sa fiu cu acest baiat.
4)Nu ma gandesc deloc la relatii sexuale, decat pe la vreo 17-18 ani!
5) Nimeni nu stie ca si mie imi place de el, avand in vedere faptul ca mama este contra, si nu am vazut rostul in a inainta ceva, ce nu poate continua.
6)Pe ascuns nu pot fi cu el, pentru. ca in primul rand nu vreau sa-mi mint mama, in al doilea rand ma pot vedea profesorii, si sa afle mama de la ei, si e mai grav.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc anticipat kiss

Răspuns Câştigător
| iri_7273 a răspuns:

Pai tu vrei sa fii cu el? Si esti sigura ca iti place si ca te place? Daca da eu cred ca ar trebui sa iti asculti inima chiar daca sunt mai multe persoane impotriva.Important este ce simti tu inainte de toate.Si incearca sa tii un anumit timp ascunsa relatia pentru a o convinge pe mama ta ca esti fericita cu el. Nimic nu este imposibil.Mult succes :*!

11 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Vai Doamne!
Na, sincer acum? Mama ta chiar site ea ce stie odata ce ti-a zis sa mai astepti macar un an.
Acum e... sec. Se pare ca la voi un sarut se rezuma la doua puncte si un asterisc. Sa vezi la liceu, cand chiulesti de la ora de romana ca sa va intalniti undeva la dos pe o banca si sa va... "expuneti" sentimentele. Teama sa nu fii vazut, bucuria ai ca ti-ai bagat ceva in ora profei de romana si asa mai departe. Stai cuminte, mai ai de crescut, amana momentele importante pentru varsta ideala, cand le vei putea intelege corect.
Spor!

| bluesky a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si explica-i cum sta treaba.Lasa baiatul sa insiste putin, nu ceda din prima, daca tot insista inseamna ca te place daca zice o data de doua ori si gata, renunta...inseamna ca nu te place.Parerea mea! Si daca el te place tu il placi si mama ta e impotriva, incercati doar ca nu ii zici mamei nimic, nu o minti, pur si simplu nu ii spui nimic. Daca te intreaba ceva, incerci sa eziti...stiu ca nu e bine sa minti, mai ales parintii dar uneori pentru fericirea ta mai trebuie sa si minti putin...Mult succes!

| Linda a răspuns:

Ai timp spre sfarsitul liceului. Nu te lega la cap prea repede.

| Cryssy a răspuns:

Draga mea...ar trebui sa vorbesti cu mama ta despre acest subiect si sa ii explici ca nu e nimic rau in a avea un prieten, pentru ca meriti si tu sa fii fericita. Nu stiu...nu inteleg acesti parinti care le interzic copiilor astfel de lucruri, dar in fine... Sfatul meu este sa vorbesti cu ea. Succes scumpo.kiss

| i.love.me a răspuns:

Wowww.eu iti spun sa ii platesti cu aceeasi moneda adica sa stai cu el sa o faci pe ea geloasa.suntem de aceeasi varsta;)
bafta dragutzaaa

| Orannginna a răspuns:

Imi place cum ai expus totul! Tu gandesti destul de matur si corect, sfatul meu este sa o lasi pe mai tarziu, intre tine si tipa este o diferenta ca de la cer la pamant deci nu cred ca se pune problema unei razbunarii din partea ta (si deh, e arma prosului, nu'i un sentiment crestinesc oh go on), asa ca urmeaza sfatul mamei tale, la liceu vei avea timp de aceste idile si crede'ma intensitatea momentelor va fi atunci amplificata de 3 ori :Xbig grin.
Te pup.winking

| brunetzika_6738 a răspuns:

Dac chiar il placi bagate in vorba cu el, macar sa deveniti amici, dupa aia mai vedeti voi.in orice caz gestul colegului tau nu a fost prea frumos sa te lase balta doar daca alta fata ia cerut sa fie cu ea. daca vrei ii poti spune acelui baiat care te place ca deocamdata nu vrei sa ai un prieten. daca te iubeste cu adevarat te va intelege si veti ramane prieteni, iar mai tarziu...iti urez bafta:X

| smileyface_4718 explică:

@sunshine-eu nu sunt razbunatoare deloc, si daca as sta cu un baiat, as sta pentru ca il plac, nu sa o fac pe fosta geloasa. Si pe el il simpatizez happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfaturi n-am. Dar un lucru e clar, știi să scrii românește spre deosebire de alte fete de vârsta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii spune-i ca il placi si nu fiti iubiti doar prieteni momentan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deocamdata sa termini schoala sa optii o diploma si cu ea un serviciu dupa care prietenie-casatorie si ce este al tau este pus deoparte degi numai pentru tine.