| Fisstic a întrebat:

ce inseamna medic legist?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Iml.institutul de medicina legala. pai un medic legist e nenea la care te duci cand vrei sa depui o actiune in instanta pentru viol, vatamare corporala, loviri si alte violente...adica infractiuni asupra persoanei. sa verifice el daca ce declari tu este adevarat sau nu. de ex: te bate gheorghe. te duci la medicul legist sa iti dea certificat medico legal ca lovirile pe care le declari sunt adevarate dpdv medical

3 răspunsuri:
| Detecandy a răspuns:

A fi medic legist insemna a lucra cu oamenii morti si a gasi cauza decesului lor.
iar ca sa fii medic legist trebuie sa faci facultatea de medicina generala ( 6 ani )si apoi sa iei rezidentiatul pe medicina legala ( destul de in fata ...adica printre primii ...sa stii ), sa-l faci ( dureaza 5 ani ), dai examenul de specialist si daca-l iei se cheama ca esti medic legist.
E greu, mai ales pentru o fata...Dr.G e simpatica, dar tu vezi la tv numai partea frumoasa a meseriei.

| MaDaMadalina18 a răspuns:

Medic legist = medic însărcinat cu lămurirea unor aspecte medicale care interesează justiția.

| BadBoyCristy a răspuns:

Medicul care examineaza pacientii morti ca sa gaseasca cauza decesului. E o meserie cam scarboasa, dar esentiala si interesanta.
La 10 seara parca pe discovery e o emisiune cu un medic legistlaughing.