| kindness a întrebat:

Ce inseamna sa fii medic legist? Ce studii trebuie sa ai pentru asta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicul legist se ocupa de cazuril in care oamenii sunt vatamati corporal de evenimente nenaturale. El ii va consulta pe cei care sunt victima intoxicatiilor, accidentelor, agresiunilor, violurilor. De asemenea, face necropsii la persoanele decesate in conditii nenaturale sau suspecte.
Majoritatea pacientilor unui legist sunt totusi oameni vii, dar care au suferit diferite leziuni violente.
Legistul nu face biopsii si nu imbalsameaza decedati, in ciuda a ce zice Bodysun.

| kindness explică (pentru Brigaela):

Pe tine te asteptam!

| Brigaela a răspuns (pentru kindness):

6 ani de facultate de medicina si apoi 5 ani de rezidentiat. Abia apoi vei fi medic legist specialist cu drept de parafa. Trebuie insa sa stii ca sunt foarte putine posturi la rezidentiat pe medicina legala (maxim doua pe an, dar ani la randul nu e nici unul) si concurenta e mare, asa ca trebuie sa fii in primii 20-25 pe tara ca sa iti poti alege medicina legala.

| kindness explică (pentru Brigaela):

Brigaela, cat timp dureaza pana ce o sa am un servici? ce trebuie sa invat pentru a putea intra la facultatea de medicina? imi place anatomia insa chimia este cel mai mare inamic la meu. si totusi vreau sa fac asta. multumesc

| Brigaela a răspuns (pentru kindness):

O sa ai un serviciu in clipa in care iei rezidentiatul. Il poti da in fiecare toamna, in noiembrie, dupa ce termini facultatea de medicina. Deci, teoretic, dupa 6 ani de facultate (care se termina in septembrie), poti da rezidentiatul (in acelasi an) si, daca il iei, poti incepe la 1 ianuarie sa fii rezident pe legala (vei lucra sub supravegherea unui medic specialis, nu vei avea drept de parafa, dar vei lua salariu). pentru a intra la facultatea de medicina trebuie sa inveti la perfectie chimia organica si anatomia. pentru a o putea face la un nivel suficient de inalt incat sa poti spera ca vei prinde medicina legala la rezidentiat, mai trebuie sa stii multa fizica, multa engleza, ceva latina si sa iti placa foarte foarte mult sa inveti, asa incat sa poti invata constant 12-14 ore pe zi (facultate plus invatat acasa in timpul zilelor de scoala, doar invatat in zilele de week-end, sesiuni si vacante).

| kindness explică (pentru Brigaela):

O doamne! voi face tot ce-mi sta in putere, sa invat si chimia desi sunt slabe sperante sa-mi placa vreodata. oricum iti multumesc pentru ajutor. totusi nu inteleg de ce imi trebuie latina.,

| Brigaela a răspuns (pentru kindness):

Fiindca majoritatea termenilor din anatomie (cea de la facultate) si semiologie sunt din latina. daca intelegi latina, reduci cantitatea de informatie de acumulat cu 10-15%, ceea ce inseamna ca in acelasi timp poti invata mai mult decat daca nu stii latina. Daca vrei sa faci performanta este foarte important. Sunt convinsa ca poti invata chimia daca vrei. metoda cea mai buna este sa reiei manualele incepand cu clasa a saptea. Inveti prima lectie la perfectie, apoi faci toate problemele din carte. A doua zi inveti a doua lectie si tot asa. In week-end, repeti toata teoria de 2-3 ori si faci probleme dintr-o culegere. Daca te tii de treaba, cu un efort minim (sa zicem doua ore pe zi in zilele dfe scoala si 3 ore pe zi in weekend), poti ajunge as la chimie fara sa-ti dai seama cand (adica pana in vara).

| Somebodyღ a răspuns (pentru kindness):

Ai incredere in tine, latina, prin propria-mi experinta nu este de o importanta dincolo de limite, dupa cum a expus Brigaela, se exagereaza mult prea mult. Daca ar fi sa tinem cont de parerile unora, ne-am lasa pagubasi. Facultatea de Medicina este minunata, atata timp cant te simti atrasa de tot ceea ce insemna sistem medical, e un subiect vast...Sunt de acord, presupune foarte mult studiu, sacrificii, pregatire intensa pentru a ajunge la o performanta, insa nimic nu este imposibil daca e ceea ce iti doresti happy ..ar fi multe lucruri de spus happy

21 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Încearcă să urmărești serialele „Jordan" ( pe Diva Tv) sau serialele polițiste de pe AXN. Sînt excelente și ai ocazia să vezi foarte aproape de realitate munca unor medici legiști.
Dar, cel puțin așa cum apar aceștia în aceste filme, sînt niște oameni cu o pregătire medicală, de chimie și juridică cu totul și cu totul deosebită.
Munca lor este deosebit de importantă deoarece de rezultatele activității lor și a diagnosticelor pe care le dau poate depinde, într-un caz, sau în mai multe alte cazuri, soarta unui sau a unor presupuși vinovați care, în fapt, nu sînt vinovați.
De foarte multe ori ei sînt martori în procese sau sînt consultați pentru problemele de ordin strict profesional în diferite cazuri de crime sau sinucideri.
În altă ordine de idei...
Se ortografiază corect „oPțiuni", și nu „oBțiuni".

| kindness explică (pentru corolav):

Multumesc ca ma corectezi!

| Just4Joker a răspuns (pentru corolav):

Sa te corectez eu pe tine.
Se "ortografia" corect "optiuni"
Conform noului DOOM, forma corecta e "obtiuni".

| pdannysan13 a răspuns:

Si eu ma gandeam la medicina legala.
Sunt curios daca ce vezi in seriale se face si la noi in tara? Ca la CSI te poti uita dar la noi? Si la noi medicii legisti fac acelasi chestii?

PS Sa nu te stresezi pentru biochimie la medicina. Este important dar nu de asta depinde cariera ta. Cam 30% din anul meu, am picat la biochimie organica. Dupa aia il iei. Inca nu stiu cu ce se mananca medicina legala dar presupun ca anatomie, morfopatologie, fiziopatologie trebuie stiute bine. Toate astea ti se predau la facultate. Chimia necesara, cred eu, vor fi cele care se intersecteaza cu intoxicatii, otravuri etc.

| bodysun a răspuns:

Daca esti fata eu nu te sfatuiesc sa devii asa ceva, pentru ca :
1. medicul legist este acela care da rezultatul biopsiei la un pacient mort.
2. El taie mortii si le scoate organele, apoi il impaneaza cu vata si il coase!
3. Trebuie sa ai un spirit tare pentru asa ceva!

| 0rlando a răspuns (pentru bodysun):

Biopsie faci la oameni vii. La morți faci autopsie.

| kindness explică (pentru bodysun):

Da. sunt fata. stiu care sunt riscurile, dar ar fi singurul lucru care m-ar interesa pentru viitor. nu gasesc alte obtiuni

| byaanca a răspuns:

Da...exact, nu toata lumea suporta!

| CopilașTembel a răspuns:

Medic legist = medic ce efectueaza autopsii, determinarea mortii unui om.Ca sa devi medic legist trebuie sa termini facultatea de medicina si sa faci specializarea in acest domeniu.

| kindness explică (pentru CopilașTembel):

Pana intru in post, adica sa muncesc, cat timp dureaza intreaga pregatire pentru acest post?

| cosimina a răspuns:

Si eu as vrea pe viitor e devin medic legist asa ca m-am interesat. Din cate am aflat eu trebuie sa faci 7 ani facultatea de medicina, 3 ani dreptul dupa care 5 ani stagiatura... Dar din cate am inteles poti face dreptul in acelasi timp cu medicina daca vrei sa te angajezi cat mai repede...

| byaanca a răspuns (pentru cosimina):

Da si eu m-am interesat si e exact asa cum spui tu cosmina! poti face si dreptul si medicina in acelasi timp

| Brigaela a răspuns (pentru cosimina):

Facultatea de medicina dureaza 6 ani, nu 7, nu trebuie sa faci dreptul, nu mai exista stagiatura.

| Ghinda_Nina_1946 a răspuns:

Medicul legist constata doar cauza decesului (in caz de accident rutier) sau face si alte investigatii, analize de sange s-a?