| Comatose a întrebat:

dati-mi si mie niste exemple de stereotipe si prejudecati plzz dau fundita!~

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stereotipurile fac parte din mostenirea noastrã culturalã, ele se transmit în timp la fel ca si normele sociale, obiceiurile. Unele studii au demonstrat prezenta stereotipurilor de la vîrsta de 6 ani.
Cîteva stereotipuri:
- Vîrstã: Toti adolescentii iubesc rockul si nu respecta pe cei mai in varsta.

- Sex: barbatii doresc un singur lucru de la femei.

- Rasa: toti chinezii arata la fel.

- Religie: toti cei care sunt de religie islamica sunt teroristi.
- Vocatie: toti avocatii sunt lacomi.

- Nationalitate: toate persoanele de etnie Roma sunt murdare.

- Lucruri: toate ceasurile elvetiene sunt perfecte.

- Toate blondele sunt proaste.

- Toate femeile conduc rãu.

- Toti negrii au penisul mai mare.

- Toti arabii sunt teroristi.

- Fetele din Est sunt prostituate (voi vedeti cu ce stereotipuri lupt euhappy ) etc

Vã invit si pe voi sã dati exemple, sunt o sumedenie!

Prejudecãtile – o pozitie, atitudine, o tendinta globala, pentru sau contra, favorabila sau defavorabile fatã de una sau mai multe persoane în baza apartenentei sale la un anumit grup.

Toate aceste informatii le-am colectat de pe diferite situri franceze si române. Dacã vi se par unele lucruri neclare, sau poate putin dezvoltate spuneti si mai completez.