| Iulya17 a întrebat:

dau funda cine imi spune cat mai multe informatii despre jurnalism, despre facultatea de jurnalism sau despre slujba! multumesc!

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Nu știu prea exact cum este la ceastă facultate și ce se învață acum acolo, dar munca este o mare mizerie. Trebuie să fii un om cu o mie de fețe pentru a rezista în sistem, mîncătorie mîntre colegi, spui 1000 de minciuni pe zi, oricît de corect ai vrea să fii nu o poți face din cauza intereselor patronului și a politicii pe care o duce. Depinde de partea cui este.
Plus că este multă alergătură, muncă nenormată, oboseală cruntă, ai de a face cu sute și mii de caractere. Nu știi cînd pleci și cînd te întorci.
Boala te paște din fragedă tinerețe...
Băutură, alcool, cafea, poate chiar și droguri...
În nici un caz nu e e un drum presărat cu trandafiri ci cu mulți spini, rahat și minciună.
În ultima instanță, depinde și ce fel de caracter ești.
Și peste toate acestea, dacă reușești să reziști, cel mai mult contează ce scrii și cum scrii.