| any3la a întrebat:

Imi alcatuiti si mie cate un enunt cu alt sens al cuvintelor frate si sora? Multumes. Dau funda si voturi.

5 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Poti incerca ceva de genu: O bataie sora cu moartea. smug

Altceva in afara de cuvantul la propriu nu imi vine in minte.

Nu prea ai voie cu teme aici, dar sa zicem ca nu e temahappy

| NoNameMe13 a răspuns:

Sora mi-a spus ca peste doua zile voi fi externat. [asistenta]
Ratoiul e frate cu gascanul. [se inrudeste]

| NedelcuRemus a răspuns:

Fratele meu este cel mai bun prieten.
Sora, duciurile costa bani!
Funda pls?

| Maryanoo a răspuns:

Asa pentru inceput ar fi sensuriile din expresiile: "Frate, hai la o ieseala!" tongue iar cu celalalt cuvant: "Sora, pensa!" big grin Daca e pentru scoala nu cred ca le poti da exemplu pe astea big grin

| Rooxyy a răspuns:

Sora poate sa fie grad de rudenie sau poate insemna si infirmiera.
Frate la fel: grad de rudenie sau un lastar care se formeaza la baza tuplinii cerealelor.
---> poate te ajuta cu cceva :*