| DOOOPX a întrebat:

Îmi poate explica cineva Teorema lui Pitagora (Rezolvarea unui triunghi dreptunghic)

Răspuns Câştigător
| Rd79 a răspuns:

Pai si? Care e problema? ipotenuza la parat e suma catetelor la patrat.
Adica daca ai o cateta de 3 si una de 4, ipotenuza la patrat este 9+16, adica 25.

Deci, ipotenuza este radical din 25, adica 5.

7 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

Pai care parte a ei nu o intelegi?

| DOOOPX explică (pentru Rd79):

Cum sa rezolv un triunghi dreptunghic.

| Rd79 a răspuns (pentru DOOOPX):

Ce mai exact vrei sa rezolvi intr-un triunghi dreptunghic?

| DOOOPX explică (pentru Rd79):

De exemplu cum sa aflu ipotenuza știind lungimile catetelor.

| DOOOPX explică (pentru Rd79):

Dar cum aflu o catetă știind ipotenuza și o catetă, și dacă știm doar o catetă?

| Rd79 a răspuns (pentru DOOOPX):

Pai la fel.
Sa zicem ca ai ipotenuza de 5, o cateta de 4 si una de 3 (pe care nu o stim).

Deci cateta aia la patrat este ipotenuza la patrat - cateta stiuta la patrat. Adica 25-16= 9. Deci patratul catetei este 9, adica cateta este 3.

Daca stii doar o cateta fara ipotenuza si cealalta cateta nu poti afla restul.

| BunaZiuaMerio a răspuns:

Fix teorema lui piagora am facut-o azi la scoala.Pur si simplu este i la 2=c1 la 2+c2 la 2
Nu conteaza ca iti da 6V3 sau 2V4.