| QAlessia a întrebat:

Teorema lui Pitagora se poate aplica si intr-un patrat? sau doar intr-un triunghi dreptunghic?

Răspuns Câştigător
| RenesmeeLuv a răspuns:

Daca duci diagonala si ti se formeaza 2 triunghiuri dreptunghice. Aplici teorema,pe rand in fiecare din triunghiuri.
Dar da, aceasta teorema se aplica doar in triunghiuri dreptunghice,insa in unele cazuri,precum acesta cu patratul, ducand o diagonala, sau prin diferite metode iti formezi triunghiuri dreptunghice in care sa aplici teorema.
Succes! :d

21 răspunsuri:
| ruxi1728102 a răspuns:

Doar intr-un triunghi dreptunghic.patratul are toate laturile egale

| Anonymus314 a răspuns:

Numai in triunghiul dreptunghic

| Freaky a răspuns:

Daca duci diagonala in patrat se formeaza 2 triunghiuri dreptunghice. Teorema lui Pitagora e doar pentru triunghiul dreptunghic!

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Se poate si in patrat si romb...si din cate am inteles de la dna profesoara si in trapez happy

| dumyStar20 a răspuns:

Intr-un patrat nu se poate aplica.E specifica doar triunghiului dreptunghic.
fundita?

| Afdsa a răspuns:

Doar intr-un triunghi dreptunghic pentru ca definitia e asa : Intr-un triunghi dreptunghic patratul ipotenuzei este egal cu suma patratelor catetelor. big grin

| opacatoasa a răspuns:

Doar in triunghi dreptunghic. Daca imparti patratul in 2 triunghiuri dreptunghice, poti aplica.

| sanders a răspuns:

Doar in triunghiul dreptunghic

| Traian a răspuns:

Da tragi diagonala patratului. si apoi se formeaza 2 triunghiuri dreptunghice. in care poti aplica T. pitagora

| eu_5690 a răspuns:

Daca duci una din diagonale se formeaza un triunghi dreptunghic si atunci poti aplica T.P (desigur daca sti cel putin o latura a patratului)

| yomikutzaskumpy a răspuns:

Doar intr-un triunghi dreptunghic

| stefun01 a răspuns:

Doar in triunghi dreptunghic, in patrat poti sa oaplici doar atunci cand tragi o diagonala si imparti patratul in doua triunghiuri drepunghice, bafta

| Geeeo21 a răspuns:

Intr-un triunghi dreptunghic big grin

| myself a răspuns:

Doar intr-un triunghi dreptunghi si se calculeaza astfel: ipotenuza la patrat este egala cu suma lungimilor la patrat a catetelor, daca team derutat iti explic altfe: in triunghi ABC : BC*=AB*+AC*, unde *=la puterea a doua.

| bobby92 a răspuns:

Intr-un patrat o poti aplica doar daca il imparti in 2 triunghiuri dreptunghice happy

| eli1eli a răspuns:

Duci o diagonala in patrat si ti se formeaza triunghi dreptunghic unde poti aplica teorema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doar intr-un tiunghi dreptunghic zice clar teorema ``Intr`un triunghi dreptunghic``

| opierdevara a răspuns:

Doar in tr dreptunchic...Dar o poti folosi in patrat numai daca ii duci o diagonalahappy

| catalin123443211234 a răspuns:

Numai in cel dreptunghic... ipotenuza la patrat=cateta 1 la patrat plus cateta 2 la patrat

| mulex a răspuns:

Da.duci o diagonala si ai doua triunghiuri dreptungice.iar diagonal o poti afla printr-o formula.Cauta pe google formula diagonale intr-un patrat. fundita te rog

| flory56 a răspuns:

Da doar intr-un triunghi