| rssalee a întrebat:

Buna,mi-am facut pierce in nas ieri cu un pistol cu cercel medicinal, cat e indicat sa tin cercelul medicinal ca dupa sa-l schimb? Mi s-a umflat putin si durerea e putin suportabila.
Multumesc!

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Colegele de pe TPU spun pe alte topice, ca aproximativ 30 de zile se tin acesti cercei medicinali cand e vorba de ureche

insa fiind vorba de piercing in nas recomand sa citesti acest articol, care explica multe chestii https://www.saratremo.ro/......rente.html

| dullcat a răspuns:

Buna.Ar fi trebuit sa te informezi dinainte, nu dupa, fiindca gaseai tot ce trebuia sa stii la un simplu click.Nici acum nu e prea tarziu asadar de citit mai jos si ai grija cu igiena, aceasta e cea mai importanta.

,, Cât timp durează vindecarea unui piercing în nas?
Un stud de nas poate dura între 4 și 6 luni pentru a se vindeca complet, în timp ce piercingurile septum și bridge pot avea nevoie de 6 până la 8 săptămâni. Acești timpi pot varia în funcție de individ și de îngrijirea post-procedură.

Pot schimba bijuteria imediat ce s-a vindecat piercing-ul?
Este recomandat să așteptați până când zona este vindecată complet și să consultați un piercer profesionist înainte de a schimba bijuteria de nas pentru prima dată.

Există riscuri de infecție când îmi pun un piercing în nas?
Orice perforare prezintă un risc de infecție dacă nu este îngrijită corespunzător. Urmați întotdeauna instrucțiunile de îngrijire oferite de piercerul dvs. și mențineți o bună igienă a zonei perforate.

Cum se curăță un piercing în nas?
Curățați zona de două ori pe zi cu o soluție salină sau cu apă și săpun antibacterian, evitând mișcarea sau rotirea bijuteriei inutil.

Ce materiale sunt recomandate pentru bijuteriile de nas?
Materialele hipoalergenice precum titanul, aurul de 14k sau 18k, argintul sau oțelul inoxidabil sunt cele mai bune opțiuni pentru a reduce riscul de reacții alergice și infecții.
[...]
Ce fac dacă piercing-ul meu se infectează?
La primele semne de infecție, cum ar fi roșeață excesivă, durere, umflare sau secreții, contactați un asistent medical, un doctor sau un piercer profesionist pentru sfaturi și tratament adecvat.''

https://www.saratremo.ro/......rente.html