| spekeps44 a întrebat:

Nu stiu daca rubrica e potrivita. Am 19 ani si am anxietate si atacuri de panica scurte de pe la 16 ani jumate. Mi-au disparut la un moment dat dupa un tratament cu sedative. Acum iau un tratament dar simt nu isi face efectul. Mai am si refluxgastroesofagian dar cred ca e doar un tic de al meu pentru ca imi apare doar cand sunt agitat si daca ma linistesc imi trec senzatiile. Problema e ca sunt blocat in casa ca numai in casa ma pot linisti daca ma apuca un atac de panica. Asta se intampla de prin iulie incoa. Nu stiu ce sa fac ca am multi prieteni de ma asteapta dar eu nu pot iesi afara. Ma gandesc ca o sa se intample ceva cu mine si poate o sa ma doara rau cv sau o sa mor. Pot sa iau jumate de diazepam la cateva ore dar nici ala nu prea isi face efectul cateodata si nu mi-la dat in tratament. Cateodata simt ca imi vin gaze de la stomac si o apasare in piept si ca nu pot sa inghit saliva. Si imi e frica sa ies din cauza ca daca se intampla asta afara pana ajung acasa nu imi trece. Ce pot sa fac? Ca incep a 12-a in 3 saptamani si nu vreau sa ratez multe ocazii importante.

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Te inteleg si eu pe la 14 ani patisem la fel.Trebuie sa constientizezi ca tot ceea ce ti se intampla este doar impus de tine, adica tu nu ai propriu-zis o suferinta organica, ci psihica.Iti este rau pentru ca tu te gandesti la asta.
Cu medicamente nu vei reusi multe pentru ca te vor seda, cel mai bine este ca tu singur sa-ti impui o schimbare. Uite zi ca de maine este altul, asa cum vrei tu sa fii.Cand crezi ca ti-e rau gandeste-te la altceva,ocupa-ti timpul cu ceva creativ,invata pentru bac, uita-te la tv la un meci, bea un suc, fa voluntariat pe undeva, gaseste-ti un hobby.Nimeni din exterior nu-ti poate face nimic, ci doar tu prin autosugestie.
Daca vrei sa vorbesti cu cineva, imi poti da mesaj si te ajut cu placere.

1 răspuns:
| spekeps44 explică:

Multumesc