| MonicutZZa a întrebat:

Exista vreun tratament sau ceva de genul pentru atacuri de panica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Autosugestia este cel mai bun tratament.nu este o boala organica ci una pe sistem neurovegetativ.medicamentele sunt bune, dar autocontrolul conteaza foarte mult.medicamentele iti "inmagazineaza"starile emotionale intr-o "cutiuta" a creierului si cand ai sa renunti la ele, crizele de panica or sa isi faca aparitia cand nici nu te astepti.

7 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Exista dar, acesta ti-l poate recomanda numai un medic specialist...sau mai poti merge pe naturiste dar, tot sub indrumarea unui specialist...

| EUSIATIT a răspuns:

Da exista eu am pb de genul ast asi urmez tratament. dar sincer nu mi vine sa ti dau numele medicamentelor pentru ca trebuie sa ti le prescrie med pshim daca vrei da mi mes si ti rasp acolo

| jo a răspuns:

Trebuie sa te vada un psihoterapeut (psihiatru sau psiholog) pentru evaluare, si veti decide impreuna cel mai bun tratament. Pastilele trebuie sa fie ultima solutie si nu trebuie luate decat sub supravegherea medicului. De cele mai multe ori se rezolva cu psihoterapie.

| Moneyandfame a răspuns:

Psihiatrul nu era pentru nebuni?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Consulta un medic psihiatru pentru investigatii si tratament.
Nu te mai speria din orice.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calmogen Plant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un psihiatru. Daca sunt intr-adevar atacuri de panica,
atunci trebuie neaparat tratament, si inca de durata ( peste un an ). Se poate si psihoterapie comportamentala, dar numai impreuna cu trat. medicamentos ( plus ca psihoterapeuti nu sunt foarte usor de gasit ). Nu e de glumit cu asa ceva.