| DragosGL a întrebat:

Buna si salut, sunt Dragos am 17 ani si am o problema, de cand eram copil am avut si eu un obicei ca toti copii. acela de imi suge limba, nu am avut taria sa ma dezvat de acest obicei si acum am de suferit foarte mult, sunt tatait si tot odata si sasait
, majoritatea luati acest lucru ca pe un dar. ei bine, eu nu-l iau asa, il iau ca pe un defect, o povara, o piedica care ma demoralizeaza sa devin cineva in viata.
Cum as putea sa ma dezvat de acest obicei la care nu am putut renunta si astazi si sa scap de sasaiala si de tataiala?

2 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Poate ca imaginatia mea e la punctul mort...dar chiar imi e greu sa realizez cum iti sugi tu limba.
Pai.suge altceva in loc? o acadea?
Astea sunt ticuri frate...si totul este psihologic!
Daca incepi o activitate atunci o sa uiti de acest obicei.doar renunta pentru un timp si nu o sa mai simti nevoia sa faci acest lucru

| Handrei a răspuns:

Nu-ti mai suge limba.pur si simplu.ia-ti cateva ore din zi si citeste cu voce tare niste texte dintr-o carte,de pe internet, ziar etc. si incearca sa pronunti corect fiecare cuvant imparte, incet si sigur pe tine.si orice ar fi nu-ti suge limba. spune-ti in gand de cate ori e nevoie.incearca sa te ciupesti de mana cand faci asta de vreo cateva ori.trebuie sa exersezi mult si sa ai multa vointa doar asa poti face ce vrei in viata...mult succes!