| คиค a întrebat:

Buna!

Tocmai am primit un mass de la cineva din lista de prieteni si cand am intrat in link mi-am virusat calculatorul crying
Ce pot face?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Primul pas inchide messengerul sa nu ramai si fara ID! Cel mai sigur ai luat un keyloger (tip Heurs)
Pentru devirusare fa asa :
Descarca Malwarebytes Anti-Malware de aici http://fileforum.betanews.com/detail/Malwarebytes-AntiMalware/1186760019/1 si salveaza-l pe Desktop.
Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.(spune ce a gasit aici)
APOI Descarca
DrWeb Cureit
DESCARCA DrWeb Cureit DE AICI ftp://ftp.drweb.com/pub/drweb/cureit/launch.exe
Opreste antivirusul si inchide toate programele din calculator, inchide si conexiunea internet si apoi ruleaza programul apasand butonul Start in fereastra deschisa.Confirma lansarea apasand butonul OK si asteapta sa scaneze programele active din memorie si cele din startup. Daca programul se lanseaza in scanare direct opreste-l apoi fa-i update si apoi bifeaza optiunea complet scan si clik OK! Dupa scanare dai REMOVE OBJECTS!

Si pentru siguranta ta schimba si parola la messenger!
Schimbare parola Yahoo Messenger
Deschizi Yahoo Messenger -> Messenger -> My Account Info -> Logare -> Sign-in and security -> Change your password

Bafta! si nu mai descarca toate prostiile de pe net!

11 răspunsuri:
| TeooTeo a răspuns:

Depinde de virusul pe care l-ai luat
eu am luat un virus si l-am scos cu antimalworld
o fata l-a scos cu...

| TeooTeo a răspuns:

Depinde de virusul pe care l-ai luat
eu am luat un virus si l-am scos cu antimalworld
o fata l-a scos cu.

| maria9344 a răspuns:

Pai este decat o cale...reinstaleaza-ti windows-ul big grin

| dydylush a răspuns:

Reinstaleaza Windowsuhappy

| AbcElly a răspuns:

E massu' ala :
Foto:Dhttp://paidly.com/GjSSo4
:S

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu, scapi de el doar dupa reformatarea pc-ului, dar sunt si cazuri unde a disparut de la sine dupa o vreme, depinde de cat de puternic e virusul si de antivirusul pe care il ai tu instalat.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Scaneaza-ti calculatorul cu antivirusul pe care il ai. daca nu te pricepi, roaga un vecin, sau un coleg...

| Dannys1 a răspuns:

Ala nu`i mass daca ai virusi pc`ul trm automat mass cu virusi daca mai primesti asa ceva sa nu dai clik mai departe baga`ti iar windowshappy

| Dannys1 a răspuns:

Ia zi`mi de unde ai poza asta ca e misto rau:X

| Cici4Mici a răspuns:

Reinstaleazati din nou windowsul, descarcati un antivirus foarte bun dar daca ai unul bun poti sa scanezi tot sistemul.

| คиค explică:

Da, AdaEntJp, acela estewinking