| ralucutza_6101 a întrebat:

Hey! Avum 10 minute cand am intrat p mess, am primit un mass de la cineva, era un link si eu am intrat fara a sti ce poate fi, si dupa mi s-a descarcat ceva in calculator apoi am inceput sa trimit si eu la toata lista mass-uri dinalea, era un virus, buun ce ma fac acum? cum pot sa-l dezinstalez sau ceva? Please Help Me, am nevoie urgenta de ajutor!

9 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Te-ai virusat! In primul rand inchide YM! Si nu il mai deschide pana nu faci o devirusare ca aici:
Descarca Malwarebytes Anti-Malware de aici http://fileforum.betanews.com/detail/Malwarebytes-AntiMalware/1186760019/1 si salveaza-l pe Desktop. (sau link direct download aici http://fileforum.betanews.com/......86760019/1 )
Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.(spune ce a gasit aici)

Apoi descarca Combofix
http://www.softpedia.com/progDownload/Combofix-Download-152805.html
sau direct exe http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe
Apoi asigura-te ca ai inchis toate programele care ruleaza (yahoo messengre, firefox, etc) si ruleaza ComboFix. Te va intreba daca sa inceapa curatirea. Apasa 1 si da-i Enter. Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.
La sfarsit va afisa rezultatele scanarii. clik pe remove!

Succes!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://www.faravirusi.com/......messenger/ ai o solutie de devirusare. Succes si numai bine!

| luigy21ro a răspuns:

Devirusare manuala:
Stergeti manual urmatoarele fisiere:

C:\Windows\mds.sys

C:\Windows\mdt.sys

C:\Windows\winbrd.jpg

C:\Windows\infocard.exe

Daca aveti Windows instalat pe alta partitie decat C, inlocuiti litera partitiei in calea fisierelor.

Stergeti manual urmatoarele chei de registry:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run\ [Firewall Administrating = "%Windir%\infocard.exe"]

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Terminal Server\Install\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run\ [Firewall Administrating = "%Windir%\infocard.exe"]

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run\ [Firewall Administrating = "%Windir%\infocard.exe"]

Devirusare automata:

Descarcati Malwarebytes Anti-Malware 1.46.

Instalati programul si la sfarsit asigurati-va ca ati bifat urmatoarele:

Update Malwarebytes’ Anti-Malware

Launch Malwarebytes’ Anti-Malware

Apasati Finish.

Dupa lansarea programului, selectati Perform full scan si apasati pe Scan.

Dupa ce termina click pe OK si apoi pe Show Results.

Asigurati-va ca e totul bifat si apoi click pe Remove Selected.

sursa: devirusare.com

Sper ca ti-am raspuns corect la intrebare astept si o funda pentru asta. mersi big grin

| Lipsa47 a răspuns:

Recomand antivirus sau reinstal windows mai bine reinstalezi wiondowsul am avut aceeasi problema si antivirusurile nu prea pot face nimic

| Alexx09 a răspuns:

Task Manager --> Processes --> Cauti un proces cu nume ciudat, cum ar fi crazy talk, --> End Process happy

| Andreea_7327 a răspuns:

E un virus trebuie s iti instalezi messengeru din nou

| biita a răspuns:

Peiii... dai la control panel --->add or remove programs --->change or remove programs dupa dai clik p el si dai remove daca merge... :l funda:X?

| Deiiiiaa a răspuns:

Cel mai simplu e sa iti instalezi iar windows-ul, si esti sigura ca s.a sters si acel virus

| hek_1931 a răspuns:

Uiten cum facay ai luat un lik cu virusyy carae cand descizy mes le trim la pretenyy tai facay in felu urmataor instaleazaty windowsul pna nu e prea tarziu si am inteles ca cu timpukl iti scurge toate resursele la windows pana iti cedeaza?laughing)laughing)laughinglog out