| il0vec4ts a întrebat:

Buna, TPU! Aceasta este o postare serioasă, deci sper sa fie luată in serios. Am vazut un utilizator cu o problema asemănătoare cu a mea. Însă fata respectiva își postase intrebarea și era activa prin circa 2012-2013. bineînțeles, cu 10 ani înainte și acum din câte cred este deja majora, având in vedere ca in perioada respectiva era de vârsta mea, 15-16 ani. As dori sa o contactez, sunt tare curioasa de viața ei actuala de acum, dar aceasta aplicație este un loc tare necunoscut pentru mine, insa nu acesta este "principalul" întrebării mele, deși as putea sa spun ca ar fi o întrebare in plus pe lângă subiectul meu, daca as reuși sa o contactez in vreun fel anume, deoarece nu cred ca își mai deschide site-ul acesta de foarte mulți ani. Cred ca sunt lesbiana. Um, adica asa cred. As dori sa va cer și vouă parerea, când eram mica-mica, pe la grădinița fiind, mereu eram cu băieții. Crescând, am avut acces la internet de la o vârsta fragila, din cauza faptului ca mai toți colegii mei de la sfârșitul școlii primare aveau telefon, numai eu nu. Și cum eu m-am născut un copil introvertit, retras, mi se întâmpla foarte des sa ma simt exclusă. Ideea este ca de atunci, am început sa descopăr foarte multe informații, dintre care ca fetele se puteau iubi între ele. Stiu cat de criticata este aceasta fraza de oamenii din România, deci aceasta postare nu este indicată pentru homofobi. Am fost fasnicata sa văd poze cu fete sărutându-se, și începeam sa devin din ce in ce mai atrasa de asta. Nu pot sa zic ca am avut vreodată o relație fata in fata cu o fata, sau un băiat. Dar in trecut am avut 2 băieți cel mult din viața reala de care am crezut ca ii iubesc, însă fiindcă eram mica și prostuță ce sa stiu eu despre iubire?laughing In rest, in mediul online prin rețelele de socializare am început sa cunosc oameni, iar pe parcurs, am început sa ma simt atrasa de câteva fete, am avut chiar și relații cu unele. Insa nu pot sa zic ca aveam relații serioase, nu durau mai mult de o luna :’). Acum un an jumatate ma îndrăgostisem de o fata care a fost cu mine in scoala generală, și vreau sa zic ca faza aceasta a durat un an. Ma simțeam tare intimidata in prezenta ei, eram atât de bucuroasa când m-a întrebat prima data daca doream sa stau lângă ea la o ora când aveam ora cu ambele clase. Începeam sa ma gandesc cum as fi vrut sa ii zic de sentimentele mele, cum doream sa o sărut, sa ii scriu poezii, eram atât de fascinata de persoana care era. Insa, nu i-am zis nici pana acum de acest lucru, in momentul de fata suntem la licee diferite și mai comunicam rar prin mesaje. Ea cred ca a fost singura fata din viața reala de care m-am simțit atrasa, încât i-am zis și mamei. Mama nu este o susținătoare in privința mea la abordarea acestei teme. Acum 11 luni m-am reconectat cu o fosta prietena, care imi era tare draga, simteam un impuls mare sa nu renunț la ea de fiecare data, dar nu stiam de ce o apreciam asa mult. Aceasta persoana nu locuiește nici măcar in aceeași țara cu mine, deci bineînțeles ca vorbim pe rețelele de socializare. Cred ca era aproape revelion când am început sa ma reconectez cu ea, și cumva brusc am început sa simt iubire pentru ea, m-am simțit atrasa de felul in care se exprima, de ochii ei, de blândețea ei incredibila pe care rar o întâlnești in oameni. Are multe calități și o iubesc pentru cine este. Insa mi-a fost frica sa ii zic de asta, fiindcă este cu 2 ani mai mare decât mine și aveam dubii mari in ceea ce ar fi putut urma. Eu in trecut, după cum am mai menționat, am crescut introvertită și deseori refuzata, ma simteam exclusă. Insa la un moment dat i-am mărturisit sentimentele mele din greșeală, asta fiind prin ianuarie-februarie, anul acesta. Ne-a luat ceva timp, recunosc. Insa la început am fost răbdătoare ambele, și am crescut in aceasta relație. Suntem la un punct intim, și chiar simt ca o iubesc și m-ar fi ajutat mult sa experimentez relația noastră in viața reala. Am și scris poezii despre ea, am desenat-o. (sunt destul de talentata la desen, nu ca as vrea sa ma laudbig grin ) Ne-am arătat iubirea una pentru cealaltă in diferite feluri. Și m-am gândit des pe tema aceasta, și nu ma simt atrasa sexual de genul opus, insa de fete da. Simt ca as dori mai degrabă sa experimentez o iubire cu o fata, decât cu un băiat. Consider ca aceasta relație este una mult mai intimă, mai sensibilă. Voi ce părere aveți?:/

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Noi nu putem arunca verdicte sau experimenta in locul tau, deci tot tu trebuie sa descoperi diverse trairi si sa-ti dai seama ce iti doresti cu adevarat.Atitudinea fata de persoanele gay sau lesbi se schimba timid si in Romania, stai calma.Mna, repet, tu trebuie sa concluzionezi daca la momentul actual te intereseaza numai fetele sau poate esti chiar bi? Ai grija de tine, e si asa destul de complicat cu relatiile pe un singur front, insa daca joci pe mai multe se maresc sansele sa sfarsesti cu sufletul bucati.Intereseaza-te de comunitatile dedicate din Romania, vei gasi acolo mai mult sprijin emotional decat iti poate oferi mama ta.Prietena mea cea mai buna e si ea intr-o relatie cu o fata, recent a avut ceea ce se numeste dezvaluirea sau coming out fata de parinti si a iesit mult mai bine decat se astepta.Si-a facut griji ani buni, desi e o femeie de 28 de ani. laughing Cauta-ti prieteni si oameni care te sustin, vei avea mare nevoie.

| Hyperion7 a răspuns:

Fiecare cu piticii lui pe creier însă vezi sa nu dezvolți o obsesie pe care nu o poți gestiona.

| MrGeo1975 a răspuns:

@il0vec4ts Este alegerea ta si noi nu știm care sunt gândurile si sentimentele tale. Daca vrei sa ai o relație cu o fată si sa fi lesbiană, nici este nici o problema. Este alegerea ta si viața merge înainte. Nimeni nu te judecă ca ești lesbiana si ai viața sexuală si sentimentala cu o fată. Dar nu forța lucrurile, lasă sa vina de la sine. Ai răbdare si în timp vei ști daca fata respectivă te merita sau nu. Fi calma si gamdeste pozitiv. Poți tine un jurnal intim. Daca va înțelege bine voie doua si va iubiți si va respectați, aveți grija de voi, viața este si va fi tot mai grea.