| anonim_4396 a întrebat:

Sa stau acum sa scriu totul, mi-ar lua prea mult timp. Aceasta nu e o intrebare, ci mai mult o curiozitate. Acum 6 ani am fost intr-o relatie care a insemnat totul pentru mine. Am iubit-o mai mult decat mi-am iubit vreodata familia care m-a crescut. Pentru mine EA era totul, ne intelegeam de minune, eram nedespartiti, nu ne certam niciodata, si cu toate ca aveam doar 17 ani, stiam ca ea e cea pe care mi-o doream langa mine tot restul vietii... A murit intr-un accident de masina in 2008 si timp de 2 ani am fost distrus. Incet, am invatat sa ma ridic din nou pe picioare si sa imi continui viata. Timp de 1 an am trecut prin mai multe relatii de scurta durata din care de fiecare data ieseam cu un gust amar, dar nici una din toate aceste relatii nu ma faceau sa ma simt mai bine. In 2010 am cunoscut o fata care m-a facut sa ma simt din nou fericit. La inceput am crezut ca e o noua relatie nesemnificativa, dar dupa scurt timp am inteles ca fata pe care o intalnisem merita sa ma dedic ei, sa fiu langa ea trup si suflet si din acea clip nu mi-am dorit altceva decat sa o fac fericita. Avea probleme in familie, ca si mine provenea dintr-o familie in care parintii erau divortati, nu avea prea multi prieteni, avusese o relatie in care cel pe care il iubea nu vroia decat sa faca sex cu ea. O intelegeam pe deplin si simteam ca pot sa o ajut. Era scopul meu, imi daduse un nou motiv sa traiesc, ma simteam din nou important. Eu aveam 20 ani si ea doar 15, dar pentru mine varsta nu a contat niciodata. Dupa o relatie de 2 ani jumatate, timp in care ea m-a inselat de 3 ori si eu ca un idiot am iertat-o de fiecare data pentru ca o iubeam, ne-am despartit in vara acestui an. Inca nu mi-am revenit complet si oricum ar fi imi va fi greu sa trec peste despartirea noastra. Ma intreb daca exista fete pe lumea asta care sa nu fie interesate mai mult de bunuri materiale, sa le intereseze valorile morale, sa stie sa se bucure in momentul in care un baiat le ofera respect, iubire si atentie, cu care un om sa poata purta o conversatie mai elevata decat ultimul album al "nu-stiu-carui-artist-nou-aparut" si ce masina conduc si daca am bani sa o duc in Tenerife sau Ibiza. Mi-as dori sa stiu daca exista pe lumea asta o persoana caruia merita sa-i ofer ce mi-a mai ramas din inima mea calcata in picioare si aruncata la gunoi ca o carpa folosita ce nu mai este de folos nimanui. Merita sa mai fiu acelasi om sau in societatea lumii de azi toti trebuie sa fie tarani pentru a nu fi zdrobiti? Oricine poate sa imi ofere un raspuns curiozitatii mele este binevenit sa raspunda. Va multumesc pentru timpul pe care l-ati acordat sa cititi o parte din povestea vietii mele.

13 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

E foarte trist ca la numai 22 de ani, ai o poveste de viata atat de zguduitoare si nefericita.
Probabil pana in 2008 viata ta a fost una destul de normala,plina de zambet si dragoste,dezechilibrul a intervenit abia atunci...
Sa-ti fie luata brusc dragostea,tot sufletul tau,viata isi pierde deodata sensul,valorile,directia!
Esti o persoana puternica si,chiar daca ti-a luat doi ani,ai depasit durerea,te-ai regasit si ai incercat sa iti continui cumva viata.
Aici cred ca s-a strecurat,de fapt,eroarea.
Incercand sa revii la viata,la normal, te-ai considerat vindecat si ai luat dorinta ta sa iubesti si sa fii iubit ca pe ceva normal, nu te-ai controlat, ai dat totul si ai acceptat totul intr-o relatie neinspirata, de proasta calitate.Doar asa imi pot explica in ce fel ai reusit sa ierti de trei ori la rand faptul ca ai fost inselat.
Pe urma sa nu uitam ca ai avut de-a face cu o copila de 15 ani, tu aveai 20, sa nu crezi ca nu conteaza chiar deloc lucrul asta,aveati moduri diferite de a vedea lucrurile, conceptii si perceptii diferite!
In timp ce tu erai pentru ea, una din multele iubiri din adolescenta unei fete, ea pentru tine era totul, devenise unica si singura fiinta importanta de pe pamantul asta...in incercarea ta disperata sa inlocuiesti paradisul pierdut.
Ai dat prea mult,te-ai risipit fara socoteala si acum esti devastat,sufletul tau e chinuit si obosit iar dezamagirea ta enorma,te simti inselat,ca si cum te-ar fi furat viata la cantar!
Si nu gresesti prea mult,dar cauta mai intai cauza la tine inainte sa invinuiesti pe oricine altcineva!
Imi cer iertare daca ai senzatia ca te acuz,nu te acuz,doar gandeste-te cum ar fi fost daca NU te lansai cu atata usurinta intr-o relatie care ti-a dat atatea dovezi ca nu are cum sa reziste!
Inima si sufletul tau sunt foarte pretioase,le-ai risipit nebuneste,ai dat mereu, sentimente, tandreti, iertari, dragoste intr-un cuvant.Doar...sperand intr-o iubire noua,intr-o iubire perfecta!
Incearca sa treci SI peste asta.
Ai multe de oferit inca,regaseste-ti linistea,inima ta se va umple din nou de speranta,nu lasa amaraciunea si scepticismul sa puna stapanire pe tine,e inca devreme!
Nu mai oferi sufletul tau atat de usor,invata sa-l aperi si invata sa pleci,tu.
Altfel,iti vei pierde sufletul mare si generos,atat de dornic de dragoste...
Si,fii sigur ca fata iubita exista, te asteapta undeva, cuminte si blanda, poate nelinistita de intarzierea ta...
Mult noroc, dragul meu si multa putere!

| lolly a răspuns:

Buna! Da mai exista,eu o duc foarte bine cu iubitul meu,bine ne mai certam din nimicuri si gelozie.Dar eu ii fac totul pe plac, incerc sa-l fac fericit, sa fac ce-i place si lui, sa fiu romantica, dulce cand trebuie...Tin cont si de parerile lui, si nu l-am inselat niciodata. Avem aproape 15 luni impreuna.Si el pentru mine este totul, si iubit si cel mai bun prieten.Suntem foarte deschisi unul cu celalalt dar na.ce nu-mi place e ca este foarte suparacios! Si asta ma cam intristeaza, in rest totul este ok:p.Si sincer nu pentru toate fetele conteaza bunurile materiale,la ce bune, daca nu ai iubirea? Fara iubire nu exista viata. Apropo daca te-a inselat inseamna ca nu te-a mai iubit, daca iubesti inima nu te lasa sa faci asta nici daca vrei, sau cel putin constiinta!
Sa stii ca mai exista fete cum ai descris tu sus, insa trebuie sa stii cum sa le faci sa-si doreasca sa petreaca cat mai mult timp cu tine, sa se ataseze de tine atat de tare incat sa simta ca nu poate trai fara tine.Nu trebuie sa o ineci in complimente pentru ca si-o ia in cap.Un compliment la cateva zile este bine venit gen "Ce ochi frumosi ai, ce frumoasa esti, parul tau este superb."
Nu te lasa usor, daca esti o persoana sentimentala, nu-ti arata sentimentele de la inceput, daca o faci va simtii ca te avea la degetul mic.Trebuie sa stii cand sa-ti exprimi sentimentele, dupa ce o cunosti foarte bine, sa stii daca merita sa te implici emotional sau nu.
Scuze pentru eventualele greseli de tipar!
Capul sus!

| shtephie a răspuns:

Este foarte trista prima ta poveste de dragoste! Cu toate ca ea va ramane undeva in inima ta, este bine ca ai trecut peste. Si in legatura cu ultima relatie, daca te-a inselat si nu o data ci de 3 ori, e clar ca nu te iubea, deci nu are rost sa te mai gandesti la ea. Merita sa fii acelasi om, cu caracterul tau, insa daca vezi ca ai gresit pe undeva si din acest fapt s-a profitat de tine, schimba-te putin. Nu da oricui inima ta si increderea. Pune la poarta inimii tale ratiunea! Sunt sigura ca-ti vei gasi cu ajutorul Domnului fata potrivita!

| FrozEenSoul a răspuns:

Frate, imi pare rau pentru tine. Stiu ca poti sa treci pestewinking Asta caut si eu, eu sunt altfel, eu mai am si un MARE defect, adica ma indragostesc foarte repede si uit foarte greu straight face Dar inca sper sa gasesc pe cineva (sa gasim). Cand am gasit si eu o fata asa cum ai scris tu mai sus (la un concert, i-am cerut id-ul) am aflat ca tipa trebuie sa plece in Spania (acolo se duce la scl) deci nici eu nu ma simt prea bine straight face (Precizez ca am 16 ani, dar ma gandesc la relatii de durata). Bafta

| tuGatita a răspuns:

Stii...eu mi-as dori un iubit ca tine straight face care sa imi ofere iubire, protectie si sa fie langa mine mereu. Cu care sa ma inteleg. Eu zic ca vei gasi o fata numai a ta, care sa merite. Nu dispera, Ai suferit mult imi dau seama, dar incearca sa mergi mai departe.

| ankappa a răspuns:

Mi s-a facut pielea de gaina cand am citit despre prima ta dragoste, si in acelasi timp nu imi vine sa cred ca mai exista baieti ca tine care sa iubeasca cu adevarat si sa sufere pentru persoana iubita.

| DeeaMarry a răspuns:

Nu ai avut o viata prea usoara, dar sa stii ca nimanui nu-i este usor.
Toti trecem prin momente dificile la un moment dat, dar dupa ceva timp rasare soarele pentru fiecare dintre noi.
Fii linistit, inarmeaza-te cu rabdare si credinta! La un moment dat o sa apara in viata ta fata la care visezi.
Sa stii ca exista multe astfel de fete!
Ele asteapta undeva prin apropierea ta. Trebuie doar sa te ridici de jos si sa le observi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu m a intreb daca mai exista vreun baiat care s a poata oferii iubire, atentie si respect si nu doar sex si care s a nu tina cont doar de cat de "buna" e o fata. oare mai exista si asa ceva pe lumea asta?

| NecroIonutz a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe mine unul nu m-a interesat vreodata cum arata, atata timp cat nu e groteasca ( ma refer sa se spele si sa se ingrijeasca, nu de alta dar am vazut si specimene ramasa la evul mediu cu igiena personala). Intotdeauna mi s-a parut mai interesant caracterul unei fete, si asta m-a atras mereu. nu ma intereseaza sa aiba forme de fotomodel, prefer sa fie o fata normala, sa aiba o personalitate luminoasa si sa stie sa se comporte in societate... Niciodata nu am inselat si nu mi-a placut sa fiu inselat si uneori ma intreb daca am fost prost ca am fost asa si ca am pus prea mult suflet in relatii pentru ca apoi sa fiu luat de fraier...

| anonim_4396 explică (pentru NecroIonutz):

Nu ai fost prost asta e clar.esti un baiat deosebit trebuie doar sa gasesti persoana care sa descopere si sa aprecieze asta la tine.ai grija de tine si sa ramai asa cum esti.

| ScapaMaDeEa a răspuns:

Buna! Sunt fata, am auzit fel de fel de cazuri, persoane care au avut relatii si de 5-6 ani si fata, ca o taratura a plecat dupa unu' cu bani! Nu stiu de ce se intampla asa, de ce toti baietii buni sunt inselati si de ce fetele sunt asa proasta sa-si piarda comoara! Am si eu o relatie de 4 ani jumate, n-as putea pentru nimic in lume sa-l las! Pentru nimic! Stiu multi baieti care au suferit dupa fete, apoi ii auzi: Toate sunt la fel! Nu stiu ce sa zic, nu sunt eu vreo sfanta, dar nu inteleg de ce baietii buni, gasesc dragostea unde nu trebuie. Si cunosc fete care s-au indragostit ca proastele de baieti obsedati de jocuri de noroc, bautura si femei! Dragostea adevarata care era o data rar se mai gaseste! Ai grija cui ii mai dai inima, eu zic ca prima ta dragoste a fost ingerul tau si prima ta iubire sincera! Nu-ti mai vinde sufletul asa, nu se merita. Mie mi-e teama ca generatia asta de oameni vor ramane necasatoriti.La mai mult de 1 nunta pe vara eu nu ma astept, asa e de cativa ani! Nu stiu, sunt multe de vorbit, as vrea sa vad oameni care se iubesc cu adevarat, dar asta e. :-

Răspuns utilizator avertizat
| pur3style a răspuns:

Pff...din ce spui u aici man,reiese ca ai suferit mult de tot si imi pare rau, chiar imi pare rau, asta e viata fratioru meu, e nedreapta, dar eu cred ca u esti un baiat bun la suflet si iti vei gasi perechea potrivita, dar sincer iti spun ceea ce am citit mai sus ...cu iubita ta de acum 6 ani e o mare pierdere si mi s-a facut piele de gaina cand am citit, eu daca as fi fost in locul tau,nu stiu daca as mai fi putut trece peste,daca o pierdeam pe persoana care o iubeam cel mai mult cred ca as fi fost distrus pe viata si nimic nu m-ar mai fi putut pune pe picioare decat poate o noua dragoste adevarata,in ziua de azi e foarte greu sa gasesti persoana potrivita in care poti avea incredere ca nu te inseala si chiar sa nu o faca, dar fiecare la un moment dat isi gaseste jumatatea,si sper din inima sa gasesti o fata care sa te iubeasca si sa te faca fericit pentru ca meriti,si crede-ma ca o sa gasesti,nu trebuie neaparat sa o cauti,ca te va gasi ea pe u, din partea mea tot respectul pentru ca imi pari un baiat sufletist si care chiar vrea o relatie bazata pe incredere/intelegere si iubire, nu ca altii care stau in relatii doar pentru sex, te salut si daca ai nevoie de cineva cu care sa poti sta de vb, da-mi un mesaj privat cu id-ul tau, te salut cu respect