| anonim_4396 a întrebat:

Sa stau acum sa scriu totul, mi-ar lua prea mult timp. Aceasta nu e o intrebare, ci mai mult o curiozitate. Acum 6 ani am fost intr-o relatie care a insemnat totul pentru mine. Am iubit-o mai mult decat mi-am iubit vreodata familia care m-a crescut. Pentru mine EA era totul, ne intelegeam de minune, eram nedespartiti, nu ne certam niciodata, si cu toate ca aveam doar 17 ani, stiam ca ea e cea pe care mi-o doream langa mine tot restul vietii... A murit intr-un accident de masina in 2008 si timp de 2 ani am fost distrus. Incet, am invatat sa ma ridic din nou pe picioare si sa imi continui viata. Timp de 1 an am trecut prin mai multe relatii de scurta durata din care de fiecare data ieseam cu un gust amar, dar nici una din toate aceste relatii nu ma faceau sa ma simt mai bine. In 2010 am cunoscut o fata care m-a facut sa ma simt din nou fericit. La inceput am crezut ca e o noua relatie nesemnificativa, dar dupa scurt timp am inteles ca fata pe care o intalnisem merita sa ma dedic ei, sa fiu langa ea trup si suflet si din acea clip nu mi-am dorit altceva decat sa o fac fericita. Avea probleme in familie, ca si mine provenea dintr-o familie in care parintii erau divortati, nu avea prea multi prieteni, avusese o relatie in care cel pe care il iubea nu vroia decat sa faca sex cu ea. O intelegeam pe deplin si simteam ca pot sa o ajut. Era scopul meu, imi daduse un nou motiv sa traiesc, ma simteam din nou important. Eu aveam 20 ani si ea doar 15, dar pentru mine varsta nu a contat niciodata. Dupa o relatie de 2 ani jumatate, timp in care ea m-a inselat de 3 ori si eu ca un idiot am iertat-o de fiecare data pentru ca o iubeam, ne-am despartit in vara acestui an. Inca nu mi-am revenit complet si oricum ar fi imi va fi greu sa trec peste despartirea noastra. Ma intreb daca exista fete pe lumea asta care sa nu fie interesate mai mult de bunuri materiale, sa le intereseze valorile morale, sa stie sa se bucure in momentul in care un baiat le ofera respect, iubire si atentie, cu care un om sa poata purta o conversatie mai elevata decat ultimul album al "nu-stiu-carui-artist-nou-aparut" si ce masina conduc si daca am bani sa o duc in Tenerife sau Ibiza. Mi-as dori sa stiu daca exista pe lumea asta o persoana caruia merita sa-i ofer ce mi-a mai ramas din inima mea calcata in picioare si aruncata la gunoi ca o carpa folosita ce nu mai este de folos nimanui. Merita sa mai fiu acelasi om sau in societatea lumii de azi toti trebuie sa fie tarani pentru a nu fi zdrobiti? Oricine poate sa imi ofere un raspuns curiozitatii mele este binevenit sa raspunda. Va multumesc pentru timpul pe care l-ati acordat sa cititi o parte din povestea vietii mele.

6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Viata e crunta uneori si cum frumos ai spus, trebuie sa stii sa te ridici! Nu te sfatuiesc sa te schimbi ca sa faci fata societatii! Si mofturile domnisoarelor se termina la un moment dat! Tot sufletul curat ramane, tot iubirea sincera domina in timp! Merita sa ramai acelasi om, pentru ca meriti ceva asemanator! Si-ti garantez eu ca exista si au valoare tocmai pentru ca astfel de oameni nu-i intalnesti la primul pas pe strada!

| neutrino a răspuns:

Toate acele calitati pe care tu le insiri, fata le-a cautat in tine si nu le-a gasit. Asa ca, fetele sunt mereu in cautare, dupa ceva mai bun, mai valoros. Asa cum si tu doresti calitate, tot asa vor si ele.

| Vix999 a răspuns:

Ai o poveste de viata trista. Imi pare rau ca ai trecut prin toate astea. Cu toate acestea, nu cred ca te ajuta cu ceva sa te mint.
O sa incerc sa te fac sa intelegi punctul meu de vedere.
Apropo de faza cu banii eu am mai spus o data pe site-ul asta ce gandesc. Cred ca este o prostie si o naivitate din partea oricui sa aiba impresia ca fiecare nu isi doreste sa traiasca mai bine decat a facut-o. Mi se pare normal sa se caute si acest aspect intr-un potential partener de viata. Nu mi se pare nici ilogic, nici de condamnatwinking
Asta una.
Doi la mana, inselatul nu are legatura cu banii. Inseamna lipsa de respect intai fata de propria persoana si abia apoi fata de partener. Gandeste-te asa : tu ca persoana poti sa te vezi facand asta? Daca nu, inseamna ca tu te respecti prea mult si nu consideri ca asa ceva ti-ar face cinste. De aceea eu consider ca cei care inseala au probleme grave cu sinele.
Acum, ca sa o luam si pe partea cealalta.tu in loc sa o ajuti, mai rau i-ai facut. Ai perpetuat comportamentul ei. Ai ajutat-o sa creada ca ceea ce face ea e normal si bine. Odata ce accepti o anomalie, este ca si cum o consideri normala. Pe viitor nu mai ierta nimic din ce nu este in concordanta perfecta cu felul tau de a fi.
Niciodata nu e bine sa te complaci intr-o situatie doar de dragul de a nu fi singur. Stiu ca suna a cliseu dar ai atata timp in fata. timp suficient sa cunosti pe cineva cu care sa te casatoresti, cu care sa faci un copil...si in momentul ala, cand te vei uita in ochii copilului tau, adu-ti aminte de noi cei de aici ...si dati seama cat de frumoasa e viata si cat de bine e ca te-ai aliniat cu ea si ca nu ai luptat impotriva ei.

In general trebuie nici sa devii cum spui tu "taran" dar nici preswinking Trebuie sa ajungi la maturitatea necasara in care sa privesti o persoana in ochi, sa asculti o fraza din gura lor si sa stii. Sa stii de la inceput ce merita sa primeasca acea persoana de la tine. Pana nu ajungi in punctul ala ...inseamna ca mai ai de crescut. Nu stiu tie dar mie mi s-a intamplat urmatoarea faza : cand eram mica mama ma dispera. Parca stia mereu.da mereu de dinainte tot ceea ce urma sa imi faca o persoana. Niciodata nu am inteles pana de curand cand am patit si eu asta. Sa stiu pur si simplu. Odata ce vei ajunge acolo, vei stii sa iti canalizezi sentimentele in mod corect.
Ok, ai avut o tragedie in viata si asta nu o neaga nimeni si nu vrea nimeni sa diminueze aspectele ei. Imi pare rau pentru ce s-a intamplat. Dar invata din ea. Invata ca viata e prea scurta si ca nu ai dreptul sa iti bati joc de ea. Nu e ok sa stai cu persoane care te ranesc. Nu conteaza ca ai stat 1 an, 2, 3, 10 ani cu o persoana. Daca in al 11-lea an te-a dezamagit si "ti-a tras-o" (ca sa zic asa) ...gata! Pa! Nu mai conteaza ce a facut in trecut.

Cu alte cuvinte, lucreaza la scutul ala exterior pe care il avem toti nativ. Personalizeaza-l. Ai mai multa atentie la detalii. Fi domn intotdeauna. E mult mai elegant sa lovesti cu adevarul si cu diplomatie decat sa incepi sa injuri ca la usa cortuluiwinking
Eu de exemplu am o carapace destul de groasa la capitoulu relatii, dar ca om ...am o iubire imensa fata de oameni (inca).
Fete sunt o gramada si pentru toate gusturile. Atata ca dureaza pana o gasesti pe EA. Pana atunci bucura-te de viata si nu mai lua fiecare relatie esuata ca pe o tragedie. Toti suntem inselati, mintiti, batjocoriti macar o data in viata. Toate experientele astea ne ajuta sa ne maturizam si ne duc catre acea persoana langa care toate or sa aiba senswinking
Iti doresc sa fii fericit si sa nu iti pierzi speranta in frumusetea vietii.

| Georgyyyyyyy a răspuns:

Buna.da mai exista si fete care vor o relatie serioasa si nu vor bani etc si imi pare rau pentru tine din cate am citit am vazut ca e putin cam tragic sa-ti moara iubita apoi sa ti refaci orelatie cu alta fata si sa te insele si sa ajungi la concuzie k tot la suferinta ai ajuns si k numai sunt fete de incredere...si eu st fata si respect fetele si baietii care stiu ce vor de la viata si mai ales daca fac cv(sa aiba p relatie serioasa, o cariera etc)dar putine cazuri..ai sa intalnesti si fata potrivita, stai linistit, fiindca viata iti ofera si bune si rele..trebuie sa fii tare, sa mergi inainte, sa crezi si sa stii ca persoana iubita te priveste de acolo de sus si te pazeste si se va bucura sa te vada fericit langa altcineva.e timp de toate..ai grija cand iti faci o relatie sa pui persoana resp la incercare(sa vezi cei poate capu daca te-ar insela sau nu)fiindca asa iti vei da seama daca se merita sa faci acel pas sau nu... sper sa fie totul ok si sa ti iasa asa km iti doresti numai bine:*

| Originaly a răspuns:

Ce sa zic, mai sunt fete care nu sunt pe interes in ziua de azi, dar trebuie sa stii sa le cauti, mai bine iei una, nu conteaza cum o fi amarata, si o faci Doamna in societate decat sa umbli cu copchile de 15 ani.Numai pune atata suflet numai atunci cand crezi ca ea e cea potrivita, dar vezi, stai o viata langa un om si nu-l cunosti! Take care.

| FataObisnuita a răspuns:

Hey..captivanta povestea ta in primul rand dar si trista deasemenea.Sa iti spun sincer cand am citit prima parte ma apucase o tristete teribila..nu cunosc sentimentul si doar gandul la asa ceva ma ravaseste.Pe parcurs incepeam sa vad lucruri mai bune scrise, dar apoi din nou totul a ajuns la un punct unde tristetea si dezamagirea domina. Dupa parerea mea eu iti spun sincer ca mai sunt fete care merita sa le oferi tot ce este mai bun doar ca ele trebuie cautate acolo unde altcineva nu a stiut sa aprecieze valorile si calitatile sale in special o iubire neconditionata.Eu iti spun sincer am ramas o fata de moda veche intr-un fel.Gesturile unui barbat ma impresioneaza incepand de la o floare daruita pana la cel mai mic lucru facut, dar facut din inima.Multi vor sa se schimbe, vor sa isi puna in jurul sau un zid peste care sa se treaca mai greu deoarece nu isi doresc sa fie dezamagiti din nou(asta din experienta proprie) Cei mai multi dintre noi nu pretuiesc ceea ce au si alteori se produc greseli de neiertat.Atunci cand nu mai avem suntem constienti ca trebuia sa pretuim si fiecare minut.Usor de spus este dar incearca sa nu mai fii atat de moale si iertator..deseori trebuie sa adoptam un caracter mai puternic ca sa nu ne facem asa de mult rau dar asta nu inseamna sa pui garda atat de sus si sa fii mai exact ceea ce nu esti.Respecta-ti in continuare principiile morale caci ele te vor ajuta in viata! Ai un caracter bland dar usor naiv..Impune-ti un stil foarte foarte putin agresiv in luarea anumitor decizii.Stii ca uneori mai trebuie sa actionam si cu mintea nu numai cu inima caci ea saraca e naiva si dezvolta cel mai frumos lucru lasat de Dumnezeu pe pamant : iubirea. Cu timpul iti vei reveni si dupa fosta relatie..eu m-am despartit dupa o relatie de 3 ani si au trecut 2 jumate de atunci.nu mi-am revenit complet nici acum dar am nororcul de a avea langa mine un barbat cum mi-am dorit.Concluzia Nu iti face griji soarele v-a iesi si pe strada ta iar unele lucruri vin cand te astepti mai putin.numai bine si mult noroc in continuare!