| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi. Sunt intr-o relatie cu iubitul meu de aproape un an jumatate. El este o fire mai libera,dar care mi-a promis un viitor sigur impreuna.M-a asigurat ca vrea o relatie serioasa,care sa se finalizeze cu o casatorie mai devreme sau mai tarziu. Toate bune si frumoase pana am inceput sa ii cunosc familia si sa observ ca au o problema cu mine. Eu fiind directa, fara sa apreciez barfa,minciunile si teatrul le-am trantit-o in nas de fiecare data. Si nu pentru ca sunt needucata,pur si simplu nu am mai suportat sa se umble cu minciuni,mai nou se bag minciuni si intre mine si el. Din cauza discutiilor mele mai picante cu ai lui, au existat bineinteles discutii si cu el, la fel de aprinse. De ceva timp incoace, de cand am inceput sa am astfel de discutii cu el, intr-adevar relatia noastra nu mai este la fel de armonioasa. Pur si simplu am impresia ca suntem niste batranei, casatoriti de 50 de ani, in relatia carora a aparut monotonia. Sentimente sunt din partea amandurora cu siguranta. Spun asta pentru ca am avut momente cand am vrut sa renuntam, dar nu am putut deoarece am constatat ca ne iubim prea mult in ciuda a tot. Inainte sa ma cunoasca pe mine, din surse sigure stiu ca a amai avut o singura relatie serioasa, in urma careia a suferit foarte mult si si-a cam pierdut increderea in femei.Pana la mine a avut o multime de relatii pasagere, fara sa mai preznte vreo fata familiei sau fara sa o mai duca acasa. Pe mine inschimb m-a prezentat alor lui din primele zile. Problema abia acum incepe. Acum ceva timp l-am prins ca vorbea cu o tipa.Am vrut sa ne despartim dar a venit dupa mine,sa ne impacam etc.Mi-a jurat ca nu e nimic intre ei,si ca pur si simplu a vrut sa rada si el putin. De iertat,l-am iertat. Problema e ca eu am devenit foarte geloasa. Am ajuns sa-l mai controlez pe Facebook,prin mesaje. Lucru ce nu mi-a placut niciodata. Acum ceva timp am vazut ca a primit cateva like-uri de la o tipa pe care o cunosc si eu,la niste poze cu el singur(el avand si poze cu mine). Am ramas cam surprinsa si l-am intrebat ce treaba are el cu ea si de ce acea fata i-a dat like-urile alea. Bineinteles a inceput cu glumele lui ca sa ma faca geloasa si chiar a reusit. Aseara statea pe Facebook-ul lui cand hop vad la o poza mai indecenta cu tipa aia like de la el. L-am intrebat ce vede frumos la ea si va dati seama ca a inceput sa o descrie. Lucru ce m-a enervat si m-a facut sa i-o sterg. Am sters-o si bineinteles s-a enervat si mi-a zis ca pentru asta ne despartim. M-am enervat asa de tare incat am vrut sa ii iau telefonul din mana si sa i-l arunc. Faza e ca atunci cand m-am dus sa ii iau telefonul, i-am tras si vreo doua palmute,nu tari,doar ca una a ajuns pe pieptul lui,impreuna cu unghiile si l-am cam zgariat de mama focului. S-a enervat,mi-a spus niste lucruri destul de urate,mi-a cerut sa plec acasa,mentionez ca eu sunt in vacanta in strainatate la el. Cand sa ne punem sa dormim, el a mai stat la film, iar in timpul filmului s-a intors de vreo doua ori la mine si s-a uitat.Bineintees eram si eu suparata. Si parca nu eram suparata din cauza vorbelor urate,sau din cauza fetei aleia. Mai mult am fost suparata ca l-am zgariat. Dupa ce s-a terminat filmul s-a intors spre mine si m-a luat in brate nespunandu-mi nimic. I-am dat mana la o parte si m-a luat iarasi in brate. S-a sucit,s-a invartit iar m-a luat in brate. M-a bucurat mult pana azi dimineata cand am constatat ca nu vb cu mine. Inainte sa plece la munca nu isi gasea cheile de la masina, m-a trezit, le-am cautat impreuna, a vb cam cu mine. Aah...Era sa uit. Aseara cand ne-am certat m-a sters dp Facebook, dar pozele cu noi nu. Acum eu nu mai stiu ce sa cred. In ciuda tututor problemelor cu el din cauza alor lui, as lupta si as finaliza relatia asta cu ceva mai serios. Problema e ca noi stam in casa cu o sora de'a lui care mai nou baga strambe intre noi ca altceva. Abia ma pot misca prin casa asta fara sa nu-mi innumere ea pasii. Voi ce parere aveti? Mi-e greu sa cred ca el renunta la noi, atata timp cat a ales sa doarma cu mine in brate. Dar m-au speriat faptul ca m-a sters dp Facebook si vorbele lui de aseara.

1 răspuns:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Acum pe bune,cam exagerezi cu gelozia.
Pana la urma el stie ce e in capul lui si ce simte,nu stie nimeni.
Daca va iubiti cu adevarat,trebuie sa aveti incredere unul in altul,nu sa stai sa faci tam tam pentru un like.
Daca ar fi sa te insele si il duce putin capu,o face fara sa-ti dai seama.
Trebuie sa recunosti acum ca a ai cam exagerat,si fata de el
Cat despre ai lui,trateaza totul cu indiferenta, asta o sa-i enerveze la culme.
Daca relatia are "radacini" adanci, nici asta nici ai lui si nimeni nu poate sa o strice.
Daca nu, asta e, accepti situatia!