| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de delicata, este vorba despre fosta mea iubita, sa incep. Am avut o relatie frumoasa, in ultimul timp incepeam sa ne certam aproape in fiecare zi doar in motive banele, si ma supara faptul ca mereu ne certam caci ea vroia adica eu incercam sa evit certurile dar ea mereu devenea foarte vulcanica si incepea cearta, mereu chiar daca era vina ei pica vina pe mine, ma enerva faptul ca aproape la fiecare cearta ma facea imatur si ca eu nu vad lumea asa cum este si cica sa deschid ochii, deci ea imi vorbea deparca ea a trecut prin viata, niciodata nu i-am reprosat asta, doar am stat mereu si am inghitit in sec, cand mai incercam sa ii explic ca ceva nu e ok ea mereu imi zicea sa o las asa, au fost unele intamplari cand ea mi-a zis ca am mintit-o in legatura cu cateva lucuri banale, faza era ca eu pe ea nu am mintit-o in viata mea, dar ea ma credea un mincinos, deci nu pot sa cred cate am patit si suportat in doar 2 luni de relatie, inainte cu o zi sa facem doua luni, nu stiam nimic de ea, era ora 4 si nu vorbisem cu ea toata ziua, i-am lasat mesaj pe facebook si nu mi-a raspuns, apoi am intrebat pe o prietena de a ei daca e la ea, a intrat apoi pe mine nervoasa ca de ce la alarmez asa daca nu stiu unde e, si apoi mi-a cerut sa ii dau mai mult spatiu. Vreau sa pricezez ca in astea doua luni de relatie eu i-am cunoscut parintii si am fost si pe la ea acasa si desigur ca si ea mi-a cunoscut parintii. A venit ziua cand sa facem doua luni, am fost ingropat in treaba pana peste cap toata ziua si nici telefonul nu l-am avut la mine, am intrat in casa la ora 7 si i-am lasat mesaj, a intrat suparata pe mine si tot felul de tampenii ca cica nu imi pasa de ea si s-a suparat groaznic pe mine, si mi-a picat fata cand a zis ca ne despartim. Deci astea au fost pe scurt. Ne-am despartit, dupa doua zile ce ne-am despartit am vrut sa merg sa o conduc de la liceu, prezicez ca eu si acum inca mai tin mult la ea si o iubesc, am fost sa o astept, pe tot drumul nu a vorbit cu mine, am intrebat-i daca mai vrea sa ne impacam, mi-a zis ca nu, am ajuns in fata blocului ei unde trebuia sa o las acolo, si faza a fost asa, am intrebat-o daca ma lasa sa o sarut pentru ultima data, ea mi-a zis ca nu, am vrut sa plec si m-a oprit si m-a intrebat daca nu vreau sa o imbratisez, am luat-o in brate si am strans-o foarte tare caci credeeam ca e ultima data cand o vad, si a inceput si ea sa ma stranga apoi a inceput sa planga in bratele mele, si s-a bagat cu capul in pieptul meu ca sa nu o vad, apoi a fugit in bloc si eu am ramas confuz, au mai trecut doua zile si trebuia sa iau ceva de la ea, am fost pana la ea acasa sa imi iau lucrul, am asteptat-o in fata blocului, si cand a iesit se vedea pe ea ca era plansa, mi-a dat lucrul si am stat putin sa vorbim, ma uitam la ea si vedeam cum ii tremura buza, am intrebat-o daca a mai plans azi si mi-a zis ca da, apoi a inceput sa planga din nou si am luat-o din nou in brate si de data asta nu m-am mai putu abtine si am inceput si eu sa plang, asa am plecat si a fost ultima data cand am vazut-o. A mai trecut aproape o saptamana si in timpul saptamanii am vorbit ca doi oameni normali care nu sunt impreuna dar amandoi inca mai tineam unul la celalalt. Acum in weekend ea este plecata la Bucuresti. Cat timp a fost acolo am intrebat-o daca mai sunt sanse sa ne impacam, si spre uimirea mea mi-a zis ca da, dar cica doar daca m-am schimbat, aici m-a enervat caci din nou mi-am amintit ce a fost in trecut cand imi zicea ca sunt imatur si nu iau lucrurile in serios. A mers totul bine pana in seara asta cand ea trebuia sa plece la un concert al tatalui ei acolo in Bucuresti, deci noi trebuia sa iesim impreuna dupa ce trebuia sa vina acasa, in seara asta ne-am certat din nou ingrozitor tot din cauza ei caci a readus aminte de trecut si a inceput de data asta sa ma si jigneasca. Cuvintele care nu o sa le uit au fost "in seara asta o sa beau asa de mult pana cand o sa uit de tine". Cuvintele astea m-au durut rau de tot. Nu stiu ce sa mai cred, sunt complet confuz, ce ar trebuie sa fac TPU?

7 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Vrea să te schimbi? Atunci, comportă-te cum se comportă şi ea. Jigneşte-o, ţipă la ea, spune-i că vorbele ei sunt minciuni, spune-i că nu ai încredere în ea. Asta îşi doreşte ea, să te schimbi? Nu, nu trebuie să te schimbi pentru nimeni! Asta este firea ta, i-ai permis prea multe lucruri şi acum i s-a urcat la cap. Prefera pe unul care să îşi bată joc de ea şi să fie cu ea doar din interes?
Nu se merită să îţi distrugi liniştea pentru cineva care nu te apreciază. Gândeşte-te că dacă era o persoană care avea nevoie cu adevărat de tine, îţi mulţumea pentru tot ce i-ai oferit. Te înţelegea că ai avut treabă în acea zi şi se bucură că ţi-ai rupt din timpul tău încărcat ca să îţi petreci puţin timp cu ea. Te rog eu, rupe orice legătură cu ea. Desigur, o să te caute când o să realizeze că a rămas singură. Dar, dacă o să te împaci din nou cu asta, iar o să se ajungă la ceartă. Nu ştie să aprecieze un suflet bun care merită dragoste, nu dispreţ. O să dea doar de profitori şi o să îi pară rău că nu te-a apreciat încă de la început pe tine.
Caută pe cineva care merită dragostea şi atenţia ta, caută pe cineva care să se bucure atunci când îi dăruieşti sentimentele tale.

| Trollerul a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Nu stiu ce sa zic, cu raspunsul tau chiar m-ai pus putin pe ganduri, chiar credeam ca o sa ma tina ani buni cu fata asta, a fost foarte frumos la inceput. Ma enerva mult faptul ca mereu ne certam din motive banale, si mereu cadea vina pe mine chiar daca uneori era doar vina ei, i-am inghitit foarte multe. Si ma enerveaza mai tare faptul ca inca mai tin la ea foarte mult si stau aici si imi vars nervii in tigari. Am aflat ca aseara cand mi-a zis ca vrea sa ma uite era beata. Tot nu stiu ce sa fac...

| FemeiaPisică a răspuns (pentru Trollerul):

Eşti dispus să accepţi o fată care bea din supărare? Îţi place să vezi fetele cu sticla de băutură în mână? Dacă o să te împaci cu ea, o să te ţină ani buni în certuri pentru că s-a obişnuit ca tu să îi accepţi toate mofturile.
Singura care trebuie să se schimbe este ea. Dar, dacă îi spui asta o să se supere şi o să cadă vina tot pe tine, chiar dacă tu nu ai nici măcar o vină pentru ce se întâmplă. Dacă tot dădea vina pe tine că eşti imatur şi nu o înţelegi, ba chiar te-a şi jignit... Măcar, şi-a cerut iertare pentru cuvintele şi faptele sale nepotrivite? Nu merită să îţi distrugi ziua pentru cineva care nu te apreciază.

| Trollerul a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Imi e rusine de mine cum am stat asa sa ma tina sub papuc... urasc faptul ca am ajuns sa o iubesc atat... Chiar trebuie sa fac o schimbare si o sa incerc.

| danutzu96 a răspuns:

Daca relatia nu mai merge bine si nu va mai intelegeti ar trebui sa renunti... Va inpacati si va certati din nou si nu rezolvati nimic. Ea nu este singura fata si ar trebui sa iti gaseti pe altcineva. Aasta-i parerea meawinking

| Trollerul a răspuns (pentru danutzu96):

Nu cred ca as mai vrea altceva, oare e o idee buna daca as sta singur ceva timp?

| danutzu96 a răspuns (pentru Trollerul):

E si asta o idee. Incearca sa te distrezi cu prietenii si sa nu te mai gandesti la ea o vreme si vezi cum te simti dupa.