| IngeruMeuCurcubeuTau a întrebat:

Am o problema de incredere in mine...Eu stiu foarte bine sa vorbesc engleza si accent, dar si gramatical, dar pur si simplu cand mai este cineva mi se face rusine! Ma blochez, mai ales cavara aceasta parintii mei ma duc intr-o tabara de engleza. Acolo vor venii profesori din alte tari care nu stiu romana, si o sa imi fie rusine si de profesori si de ceilalti copii. Vara viitoare s-ar putea sa vina si matusa mea din Atlanta sidin nou, imi va fi foarte rusine sa vorbesc cu ea.
In camera mea, cand vorbesc singura totul e ok, dar cand mai e cineva prin preajama (ca e mama, fratele, colegi) nu mai pot sa zic nimic.
Funda mare pentru cine ma ajuta!

2 răspunsuri:
| AfroBelgianu a răspuns:

Salut,

Incearca sa exersezi cu apropiatii tai si dati drumul la vorba.O sa-ti fie mai usor cu apropiati decat cu straini.Nu-ti pierde cumpatul si ramai in fire.

O zi buna, AfroB.

| Marct a răspuns:

Sunt site-uri unde oameni din toata lumea exerseaza engleza ca sa o vb mai bine. nmergi pe googls si cauta practice english speaking online