| nadiif a întrebat:

Cum pot sa vorbesc engleza cu accent?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu ce accent, că sunt cu zecile?

| Hammurabi a răspuns:

Îți spun un lucru și să știi că nu e la mișto sau în bășcălie.
Dacă nu poți să cânți, adică dacă nu ai "ureche muzicală" o să fie destul de greu și o să dureze destul de mult până o să reușești să vorbești cu accent și cu sonoritatea specifică limbii engleze.
E o chestie pe care n-ai cum să o repari decât dacă ai fi permanent printre vorbitori de engleză și ți-ai corecta permanent "sonoritatea" exprimării.

| Nirvanaaa a răspuns:

Sa interacționezi cu un vorbitor nativ.
Și sa exersezi continuu partea de speaking. Așa ai șanse sa capeți un accent.

| Ella66 a răspuns:

Mergi la pregatire. Cauta un prof sau o profesoara buna