| InYourPants a întrebat:

O vecina e englezoaica si zice ca romanii vorbesc bine romana, se mira ca discuta cu copii de clasa a 5-a care vorbesc ca lumea si ca a locuit in alte tari unde oamenii nu articulau nici 2 cuvinte corect.
De ce stiu foarte multi romani engleza? Orele din scoala sunt superficiale

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este de mirare. Probabil ca au o anumita varsta cand faceau engleza in scoala. Si eu am lucrat in Reading UK trei ani si mi-a venit cam greu, la inceput, cu limba engleza, cam doua saptamani. Proprietarul lucrarii era pakistanez, patronul era irakian, gradinarul proprietatii cu care mai colaboram la lucrare era suedez. Deci fiecare cu alt accent.

| Digikey a răspuns:

"romanii vorbesc bine romana"
Tu nu te numeri printre ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista Internetul de unde poti invata usor, cum copii sunt lasati toata ziua pe net automat mai invata, si eu de pe net am invatat iar din ce vad in toata europa copii vorbesc engleza nu numa in Ro

| MingDynasty a răspuns:

Idk exista multe motive, dar presupun pentru ca te ajuta foarte mult sa stii engleza, stiu ca orele de la scoala sunt superficiale dar daca inveti ce iti spune profesorul si ce mai inveti tu pe acasa de la jocuri filme videoclipuri de pe Youtube, eu zic ca iese ceva nu perfect dar te poti descurca + uni copii iau ore de engleza, conteaza si profesorul si scoala si dorinta de a invata