| Anonima163333 a întrebat:

Buna TPU!
am o problema...destul de grava, cel putin pentru mine.
de cam o luna am cearcane, uneori nu prea se vad, alteori se vad cam nasol si ma enerveaza foarte tare, pentru ca imi dau un aspect de persoana obosita...si nu e estetic...inainte nu aveam, sau poate nu le observam eu.
detalii despre cearcane:
uneori sunt mai maronii, alteori cu tente albastre, depinde.mie mi se par oribile, dar cei pe care i-am intrebat spun ca nu se vad asa tare, dar eu am si ochii mari si par proeminente la fel ca ochii. din cauza lor eu nu mai am deloc incredere in mine, mi se pare ca sunt oribila, inainte, cand chiar nu mi se vedeau deloc, mereu mi se spunea ca is frumoasam draguta etc, da acum parca s au rarit si complimentele si nici eu nu mai am parere buna despre mine.
acum sunt in perioada aceea a lunii si poate de asta 2 zile s-au vazut mai tare si m-au disperat. dimineata am inceput sa plang cand am vazut cum arata, parca au fost mai rau decat niciodata, la scoala mi-au mai trecut, dar dimineata erau..doamne

folosesc si conciler, dar se face urat cand is la scoala, poate si din cauza caldurii, transpir si na
de dormit dorm de la 11 pana pe la 6 30, ceea ce mi se pare acceptabil pentru ca unii colegi spun ca se culca pe la 1 -2 noaptea si se trezesc tot ca mine si nu prea au cearcane.
1oare de ce le am?
2.cum sa scap de ele de tot? :// nu pot sa le sufar

3 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Formarea cearcanelor este cauzata de congestia venelor care dreneaza sangele de la nivelul ochilor spre nas. Atunci cand acestea se umfla si devin mai mari si mai inchise la culoare apar cearcanele, acele cercuri negre inestetice din jurul ochilor.

Oboseala sau lipsa somnului sunt considerate principalele motive pentru aparitia cearcanelor. Insa acestea nu sunt singurele care favorizeaza aparitia lor. Asadar, de ce apar aceste cercuri negre in jurul ochilor?

genetica – este unul dintre motivele care favorizeaza aparitia cearcanelor. Daca mostenesti o piele subtire in zona ochilor, vasele de sange vor fi mult mai vizibile si cearcanele vor aparea mult mai des atunci cand se acumuleaza oboseala sau nu te odihnesti suficient
pigmentarea – persoanele cu tenul mai inchis sunt predispuse la aparitia cearcanelor din cauza nivelului ridicat de pigmenti care ofera o nuanta mai inchisa pielii din jurul ochilor
varsta – odata cu inaintarea in varsta, nivelul de colagen din piele scade treptat si pielea se subtiaza. Astfel, venele devin mai proeminente si pot aparea cearcanele
expunerea indelungata la soare – scade capacitatea organismului de a produce colagen si totodata afecteaza culoarea pielii
alergiile – declanseaza eliberarea de histamina, care afecteaza vasele de sange si cauzeaza umflaturi, implicit afecteaza si zona din jurul ochilor unde pielea este subtire si vasele de sange mult mai vizibile
lipsa somnului – sporeste nivelul de oboseala, motiv pentru care vasele de sange din zona ochilor se dilata, iar pielea capata o nuanta mai inchisa
viciile – fumatul si consumul de alcool in exces favorizeaza aparitia cearcanelor, intrucat afecteaza celulele pielii si scad nivelul de vitamina C, esential in procesul de regenerare al pielii

| haileewatson a răspuns:

Din fericire, exista si modalitati prin care poti preveni aparitia lor:

protejeaza zona sensibila din jurul ochilor – pielea de la nivelul ochilor este subtire si totodata foarte sensibila. Evita demachierea viguroasa, intrucat poti cauza traumatisme pielii. Desi aceste traumatisme nu sunt vizibile de cele mai multe ori, in timp, favorizeaza aparitia cearcanelor. La fel si in cazul mancarimilor, daca freci pielea prea tare, poti cauza leziuni la nivelul vaselor de sange
bea apa – elimina toxinele, hidrateaza pielea si reduce riscul de aparitie al cearcanelor. Este indicat sa consumi apa de la primele ore ale diminetii, deoarece pe timpul noptii organismul se deshidrateaza, iar un pahar cu apa ii ofera cantitatea de lichide de care a fost privat pe durata noptii
castravete – cateva felii de castravete la nivelul ochilor pot face minuni. Castravetele contine antioxidanti, vitamina K si C, care sunt absorbite prin piele si reduc inflamatia de la nivelul ochilor
vitaminele – cremele care contin vitamina C si vitamina K sunt o solutie eficienta care preintampina aparitia cearcanelor. Vitamina C contine antioxidantii necesari pentru sanatatea ochilor, iar vitamina K imbunatateste circulatia sangelui si repara celulele deteriorate
odihna – somnul este benefic pentru pielea ta deoarece, in timp ce dormi, pielea se regenereaza si este reglat nivelul de oxigen si nutrienti
regimul alimentar – consumul de alimente bogate in vitaminele C, E si K este esential pentru o piele sanatoasa, lipsita de cearcane. Vitamina C intareste vasele de sange si stimuleaza productia de colagen, vitamina E ajuta la regenerarea celulelor pielii, iar vitamina K joaca un rol important in coagularea sangelui. Este indicat consumul regulat de spanac, portocale, broccoli, alune, peste, struguri, rosii, mango sau morcovi
masaj la nivelul ochilor – masajele faciale stimuleaza circulatia sangelui si tonifiaza muschii de la nivelul ochilor. Conform com, aceste masaje faciale le poti efectua cu usurinta acasa, in fata oglinzii. Un tip de masaj este cel efectuat cu ajutorul degetului aratator, ce presupune tamponarea usoara a zonei de sub ochi timp de cateva minute

Tratarea cearcanelor este cu atat mai importanta pe masura ca inaintam in varsta intrucat pielea incepe sa isi parda elasticitatea, iar solutiile cele mai eficiente si de durata la care poti apela sunt cele chirurgicale:

Injectiile cu acid hialuronic sau grasime proprie – sunt o metoda simpla si eficienta, nedureroasa si fara efecte adverse. Desi pot aparea vanatai locale, acestea dispar dupa 48 de ore. Procedura dureaza aproximativ 20 de minute, rezultatul este vizibil imediat si efectul dureaza pana la doi ani. Si injectiile cu grasime proprie, preluata de obicei de pe abdomen sau fese si injectata apoi in zonele cu probleme sunt de ajutor. Acesta solutie este la fel de eficienta si de durata precum injectiile cu acid hialuronic.
blefaroplastie – poti apela la aceasta solutie daca pielea ploapei superioare este cazuta si iti afecteaza vederea, daca au inceput sa apara pungi sub ochi, daca apar depozite de grasime la nivelul ploapei superioare sau daca pleoapa inferioara are grasime in exces. Acesta procedura consta in eliminarea excesului de piele, dupa aplicarea unei anestezii locale si refacerea chirurgicala a pielii cu fire de sutura intradermica. Blefaroplastia dureaza aproximativ 1-2 ore si nu necesita spitalizare.

| Amethyst01 a răspuns:

Cearcanele pot aparea de la oboseala sau pot fi genetice
Incearca sa te dai cu un ser cu cafeina: https://comenzi.farmaciatei.ro/......em-p332949
Daca nu se schimba aspectul in mai bine in timp, inseamna ca sunt genetice, din pacate, poti doar la estetician sa le remediezi, cu injectare de acid hialuronic, daca chiar nu te poti obisnui cu ele.
Aplica SPF in fiecare dimineata, cearcanele se pot accentua si de la soare!