| Andressa17 a întrebat:

Am revenit cu o noua problema.
Am o relatie la distanta cu un baiat si urmeaza sa ne vedem peste 3 saptamani. Ideea este ca nimeni din familia mea nu stie de relatie iar daca ar sti cel mai probabil nu m-ar lasa sa ma vad cu cineva de pe internet si nu o pot face pe ascuns. Eu sunt extrem de apropiata de bunica mea si m-am gandit ca ar fi in regula sa afle ea acest lucru acum, inainte sa ma vad cu el, dar imi e teama ca va fi de acord cu parintii mei. Va rog, vreau niste sfaturi in legatura cu ce as putea sa fac, ma macina acest lucru in fiecare zi. Tin sa mentionez ca bunica mea va afla imediat ce voi veni de la intalnirea cu el, deci peste 3 saptamani. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este bine ca părinții, persoanele apropiate să afle. Pe Internet sunt persoane și persoane. La aceasta este bun Internetul că facilitează relații de la distanță, deci apropie oamenii. Dar în zona virtuală sunt și oglinzi care deformează realitatea. Să explici bunicii exact care este situația este mai bine.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa spui parintilor inainte sa te intalnesti cu el, ca sa nu se intample ceva rau si sa dispari, fara ca ei sa te mai poata gasi vreodata.
Bunica ta este posibil sa nu afle niciodata, daca nu te vei mai intoarce de la intalnire.
Sunt mii de cazuri de rapiri, din cauza cunsotintelor de pe internet care se dovedesc a fii proxeneti, care amagesc fete, le fac complimente si le spun ca le adora, ca le iubesc samd, doar ca sa le atraga si apoi sa le vanda ca sclave sexuale, pe piata de prostitutie.
Stiu ca esti prea mica ca sa pai intelege, ca asa ceva nu ti se poate intampla tie, dar miile de fete vandute si fortate sa se prostitueze, cand scapa, ajung sa povesteasca cu cata naivitate si usurinta au crezut ca sunt speciale, pentru baiatul ala care le spunea doar ce voiau ele sa auda, crezand ca-s indragostiti de ele, cand s-a dovedit a fii o capcana ca sa fie ulterior furate, violate si vandute ca sclave prostituate.
Asa ceva sa nu faci in viata ta, ca iti vei nenoroci viata si a ta si a parintilor tai!
Tu crezi ca ai tai iti interzic sa te intalnesti cu baieti dupa internet fiidca-s cretini?
Nu fetita, ei stiu adeavrul crunt despre fetele rapite, mutilate, violate si vandute ca prostituate.
Daca vrei un iubit, cauta-l la scoala, prin vecintate si du-l acasa, sa-l cunoasca parintii, ca in caz de ti se intampla ceva, s-a stie de unde sa inceapa cercetarilor.
Oricum, baietii rai racoleaza numai dupa internet, ca sa nu poate fii gasiti!
https://stirileprotv.ro/......plang.html

https://adevarul.ro/......index.html

https://www.hotnews.ro/......-false.htm

https://www.ziaruldeiasi.ro/......eze~ni1n1d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunica ta le va spune parintilor 100%.
Pentru ca tu esti mai importanta, esti familie, ala, cine stie, poa sa aiba probleme psihice, sa fie sarac, sa fie cu parinti betivi. Si iti dai seama ca le va spune parintilor, sa se asigure ca nu umblii cu un derbedeu de-asta care sa profite de tine, sau sa te invete la fumat, droguri, sau mai rau.
E libertatea ta sa te intalnesti o data de 2 ori si sa vezi ce impresie iti faci, dar moral, ar trebui sa le spui parintilor dupa. ideal ar fi sa le zici imediat, dar adolescentii oricum nu fac asta, asa ca nu ma mai obosesc pe partea asta. happy

| Adry05 a răspuns:

Mai bine spune-i unei prietene ca masura de precautie loc si ora si sa stabili un mesaj de urgenta in caz de te simti in pericol'
si bunicii ii zici cand te intorci