| Alecssa a întrebat:

Am si eu o problema. Sunt clasa a 8. a, iar la anul merg la liceu, insa nu stiu ce sa aleg ca limba 2, franceza sau germana? thinking In I-VIII am facut franceza, intr. a 5. a stiam foarte bine, dar apoi mi s. a urcat la cap ca stiu si n.am mai invatat si asa... Iar acum nu mai stiu foarte multe lucruri. Germana am facut doar eu singura, stiu cateva lucruri. Eu asa alege mai mult germana, dar este o limba grea, iar intr. a 9. a se face germana/franceza avansati si imi este frica sa nu imi strice mediile si astea... Voi ce ati alege, in functie de oportunitati? Funda!
Nu am chef de mistouri, daca doresti sa raspunzi bine, daca nu, iar la fel. tongue

Răspuns Câştigător
| justme97 a răspuns:

Eu as alege franceza deoarece ai facut 4 ani
iar germana cum ai spus si tu este foarte grea si tinand cont ca ai invatat singura adica fara profesor e posibil ca la avansati sa nu te descurci
asa franceza trebuie doar sa te interesezi de ce nu ai inteles si apoi vei sti ce si cum
alege ce sti tu mai bine asta e doar o parere
succeshappy

7 răspunsuri:
| nirvanacartof a răspuns:

Franceza,de oarece o stii mai bine ca si germana si e mai usoara.

| Weeedha a răspuns:

Uite, sfatul meu este sa alegi franceza limba 1 si engleza lb 2. Deoarece: daca faci engleza si germana, vei ajunge intr-un punct in care vei confunda cuvinte si timpuri verbale! Cu franceza insa, e mai simplu! Bafta!>big grin

| claudiu12_9253 a răspuns:

Mai bune alege franceza.Multi elevi fac in generala franceza.Am un coleg(sunt si eu a9-a)care a facut italiana in gimnaziu.Iar acum trebuie sa recupereze mai mult.In orice caz trebuie sa pui limba care ai facut-o in generala.Nu cea pe care ai facut-o acasa.Nu se stie nicidata cand poti fi prins cu minciuna.laughing)))

| olinka_1152 a răspuns:

Salut,,da intr-adevar germana e o limba grea,,dar e grea pina intri sai descoperi sensul,,,dar si ea e fr folositoare in viitor,,dar cit tine de franceza ea iti pare ca e usoara dar e si ea complicata,eu ca sa fiu sincera franceza am invatat-o mai repede ca germana, dar poti sa alegi franceza,, dar nu ar strica sa-le stii pe ambele,,

| AngelOnEarth a răspuns:

Si eu sunt cam in aceeasi situatie, numai ca eu am invatat spaniola acasa, nu germana.
Parerea mea e ca poti alege oricare dintre cele doua variante, cu conditia sa faci meditatii. Probabil ca iti va fi mai usor sa alegi franceza fiindca, chiar daca spui ca nu ai mai invatat in ultimul timp, daca vei face niste ore de meditatii iti vei aduce aminte, pentru ca ai fost in clasa la ore si chiar daca nu ai invatat ti-a ramas undeva in subconstient, cred eu. Cu germana ar fi mai greu pentru ca tu ai invatat acasa, fara un profesor, si probabil ai avea nevoie de muuuult mai multe ore de meditatii, plus ca este si o limba destul de grea din ce am auzit. Insa, daca iti place foarte mult, nu iti va fi foarte greu.
Stiu ca tu ai intrebat ce am alege in functie de oportunitati, dar cred ca ai avea cam aceleasi sanse cu ambele. Acum, depinde care iti place tie cel mai mult. Pentru ca daca iti place ceva cu adevarat nu iti este greu si nu simti ca faci eforturi.
Succes in alegerea unei decizii cat mai bune!

| BaLoNaSh12 a răspuns:

Eu as alege franceza, in locul tau, dar sunt a 6-a si nu prea stiu nimic si nici nu imi place franceza. Acum,nu trebuie sa te iei dupa noi,noi doar spunem parerile noastre, alegi ce vrei tu, ce iti place mai mult si la ce crezi ca te descurci mai bine. pa-pa.happy

| Alecssa explică:

Multumesc tuturor, dar m.ati bagat si mai mult in ceata, asa ca nu stiu cui sa.i dau funda thinking