| Vero1 a întrebat:

Acum cateva zile am fost sa ma inscriu la liceu. Eu in clasele 5-8 am facut engleza si in loc de franceza, spaniola, iar acum, la liceu, am fost nevoita sa aleg dintre franceza si germana, ambele trebuind sa le iau de la inceput, pentru ca nu stiu nici una din ele. Eu mi-am ales germana, dar toata lumea spune ca e foarte grea. Si acum m-as putea duce la liceu sa modific din germana in franceza, dar eu parca tot germana vreau... Oricum, vreau sa va cer parerea. E grea germana la liceu? Merita invatata? E o limba ceruta? Sau sa renunt si sa fac franceza?

9 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sunt putini vorbitori de germana si, din cate stiu eu multi din cei care au facut facultatea mai departe au reusit sa mearga la diferite masterate in strainatate. Daca tu crezi ca te atrage germana eu zic ca trebuie sa fie hotararea ta. Pentru orice eventualitate ar fi bine sa recurgi la niste lectii de pe youtube si sa vezi care din limbi ti se pare mai usoara sau mai atractiva. Eu am facut in generala germana si engleza si in liceu franceza si engleza (eu iti spun sincer ca am facut 4 ani de germana si nu mai stiu mare lucru). Gramatica limbii germane nu este atat de dificila ca cea a limbii franceze, seamana intr-un fel cu cea a limbii engleze, atat ca toate substantivele trebuiesc scrise cu litere mari (indiferent ca sunt comune sau proprii / aici este o problema - trebuie sa stii ce parte de vorbire este cuvantul ca sa stii cum sa-l scrii). In schimb cea franceza este apropiata de limba romana si poti s-o intelegi mai rapid. Mie mi-a placut mai putin franceza si am facut doar 2 ani, in schimb si acum inteleg ceva. Totusi am cautat pe net si am gasit niste cursuri amuzante de limba germana - poti sa vezi, poate iti plac - pleaca de la numere la alfabet si apoi prezinta gramatica intr-un fel in care este mai usor de inteles. Iti dau link-ul pentru primul curs. Restul le gasesti in continuare pe youtube.
http://www.youtube.com/watch?v=4WDWgeTyYic&feature=relmfu

| BarBye a răspuns:

Eu am facut in generala si germana si franceza. dupa parerea mea germana e mult mai usoara decat franceza. La franceza trebuie sa ai accent. si altele. Germana e foarte usoara si unele cuvinte se mai aseamana si cu romana. adica se intelege. Germana e usor de citit. sunt unele reguli de pronuntie usoara.
Intr`adevar franceza e mult mai ceruta decat germana. dar eu zic sa faci ce iti place tie. ca pana la urma ori ca e germana ori ca e franceza tot limba straina e. Bafta ~ :*

| Akuryo a răspuns:

Germana o poti invata doar daca stai o vreme in Germania, este dificila, dar nu grea.Ai fi surprinsa sa afli ca una din cele mai grele limbi de pe planeta, daca nu cea mai grea este romanalaughing

| Bezea a răspuns:

Depinde de tine dar sa stii ca e mai ceruta franceza decat germana. Eu fac germana la facultate si pot sa-ti spun ca e o limba foarte grea si asta venind de la cineva care a invatat(si inca invata) japoneza.

| fuckThisLife a răspuns:

Fraceza fatohappy e mult mai usoara,si se vorbeste mai mult,adica, daca te duci in alta tara si sa spunem ca nu poti vorbi engleza, crezi ca va intelege cineva cand vei vorbi in germana?

| Ariyana a răspuns:

Franceza ar fi alegerea mea.Este mult mai ceruta decat germana, si suna mult mai melodios.Germana e o limba foarte dura.Eu am facut si franceza si germana si pot spune ca de franceza m-am prins mult mai repede decat de germana.

| RagazzaDiPapa a răspuns:

Eu faceam in clasele 1-4 spaniola si dintr-a cincea pana intr-a opta am facut franceza. Cand am trecut la liceu, mi-am ales filologie, si am facut si franceza si germana, iar acum, cand trec a11-a o sa fac si spaniolabig grin. Acum despre intrebarea ta, mie spaniola imi place cel mai mult, franceza am studiat-o 6 ani si mi se pare frumoasa si destul de usoara. Iar germana e frumoasa si ea, fiind foarte asemanatoare cu engleza, deci destul de usoara.:p. Mai bine ramai pe germana.big grin. Succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu zici ca ai vrea sa faci germana e alegerea tawinking...dar...sa sti ca franceza e mai usoara (din punctul meu de vedere)

| anonimatic a răspuns:

Eu as alege franceza, dar asta pentru ca eu am facut franceza in 1-8.Insa, tu ar trebui sa alegi ce ti se pare mai usor. Poti chiar sa faci ceva, propozitii, cuvinte in ambele limbi si vezi ce ti se pare mai usor.happy