| virtuallove a întrebat:

Pentru liceu trebuie sa aleg a doua limba: franceza sau germana. Nu stiu ce sa aleg. Franceza imi place, am luat si locu 1 la olimpiada pe judet, dar mi-ar placea sa invat si germana pentru ca nu stiu unde o sa ajung si mai ales ca acum se dau multe burse in germania celor care au terminat medicina. Dar germana e si o limba mai grea si s-ar putea sa iau note mai micistraight face. Ce sa fac?big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti propun sa-ti perfectionezi franceza, mai ales avand in vedere faptul ca deja cunosti destul de bine aceasta limba(dar si faptul ca-ti place, bineinteles).Ar fi pacat sa ratezi o sansa atat de promitatoare.Decizia finala iti apartine.Mult succes in continuare.

4 răspunsuri:
| ɐzʇıןoʌɐıp a răspuns:

Franceza este o limba latina, de aceea ti se pare mai usoara si ai prins-o rapid(seamana cu romana destul).Dar cu putin efort si cateva ore de meditatii sunt sigura ca vei reusi sa inveti f bine germana.Am facut scoala generala timp de 6 ani franceza, la liceu au mers pe germana, cu toate ca la franceza am fost printre cei mai buni.Scopul? Ma atragea germana si stiam ca o limba in plus nu-mi strica.a luat meditatii la germana cam de 2 ori pe saptamana timp de 1 luna si am incheiat cu media 9.Eu zic ca este un progres enorm, tinand cont ca elevii de acolo stiau germana de prin clasele 7-8, si totusi au avut medii mai mici.

| adiedge a răspuns:

Pai, daca iti place franceza si din cate am citit am auzit ca ai luat locul1 dar ai putea sa regreti daca alegi din nou franceza pentru ca te vei intreba cum se scrie cum se citeste cum s.a deci alegerea ta nu sunt eu tu

| adiedge a răspuns:

Pai, daca iti place franceza si din cate am citit am auzit ca ai luat locul1 dar ai putea sa regreti daca alegi din nou franceza pentru ca te vei intreba cum se scrie cum se citeste GERMANA

| Aseona a răspuns:

Eu cred ca ar fi bine sa mergi la franceza fiindca, mai bine sa stii o limba foarte bine decit 2 dar rau, vei uita franceza si-ti va parea rau, nu stiu, e decizia ta, poti daca vrei sa mergi la germana, doarca vei avea nevoie de ajutor si incearca in acest caz sa practici si franceza, sa nu o uiti, dar sa stii ca-ti va fi mult mai greu, iti va lua mult timp, rabdare, putere...si poti si sa nu reusesti, de aceea e mai bine 1 varianta! Oricum, nu uita tot ce se face se face spre mai bine!)Succes