| anonim_4396 a întrebat:

As vrea si eu sa stiu, de ce le este interzis elevilor sa vina in sandale/slapi la scoala?

42 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca la scoala se merge imbracat decent, nu ca pentru plaja!

| madalinaa142 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu inteleg, ce nu e decent la slapi sau sandale?

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca asa trebuie. Nu te duci pe mal la gârlă ci la scoala.
Trebuie sa ai o tinuta decenta. Pe vremea mea te duceai in uniforma cu matricola pe maneca hainei si tuns scurt.
Bineanteles cu pantofi in picioare.
Ehe, ce vremuri!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din bun simt in primul rand. in slapi te duci la plaja nu la scoala

| gimenroby a răspuns:

Pentru ca unii profesori au fobie de parul de pe picioare, dar si pentru a evita scandalurile deoarece elevilor le este mult mai usor sa se descalte de slapi si sa se atace cu ei, decat in bocanci. Funda?

| Adry05 a răspuns:

Fetelor nu le e interzis sa vina in sandale, si nici la baieti nu se comenteaza cine stie ce. Dar chiar in slapi, nu doar ca e vorba de scoala dar mi se pare penibil sa iesi asa din casa in conditiile in care nu te duci la piscina/plaja

| Freya1 a răspuns:

Eu nu am auzit sa fie interzis dar nu ar fi rau.
Nu cred ca la scoala este ok sa mergi in slapi spre exemplu adica este institutie pentru care alti poate sa imbraca la 4 ace (cum ar fi uni profesori) ca sa fie impecabili in fata elevilor si ei sa vina ca pe maidan cu slapi floscaind dupa ei pare de prost gust

| Violleta2022 a răspuns (pentru madalinaa142):

Ai 2 ani? Cum adica nu intelegi?
Asa scrie in regulamentul scolar!
Iar tu ca elev, te supui cerintelor scolii!

| T0T a răspuns:

Fii fericită că s-au scos uniformele. În alte școli din alte țări cu un învățământ mult mai sănătos și un nivel de dezvoltare mult mai mare decât la noi se poartă uniforme decente că și școala e o instituție, nu te duci acolo să te dai în spectacol ci ca să înveți. Era și pe la noi pe timpuri, când învățământul nu era o glumă chiar atât de proastă ca acum

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Intr-adevar e o institutie de invatamant si educatie,, dar nu poti sa obligi pe cineva sa poarte ridiculitatile alea, ci macar sa vii imbracat decent, un tricou, o bluza, niste blugi sau chiar sa vii imbracat mai sport, e o vestimentatie decenta.

In alti ani cand comunismul era prezent p-aici.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Eu nu le văd ca pe ridiculități. Cum am zis în alte țări se poartă uniforma. Păi așa nici pe polițiști, pompieri, parlamentari etc să nu îi obligăm și să vină în șlapi. E un semn distinctiv că faci parte dintr-o anume unitate de învățământ care te instruiește din banii statului. Nici eu nu eram pro uniformă dar mi-am schimbat opinia despre asta. Cu singura chestie ce nu sunt de acord e fustele/ rochiile obligatorii la fete. Eu le-aș da dreptul să poarte și pantaloni, mai ales că iarna e mai greu cu așa ceva.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Să nu mai zic că uniforma simbolizează egalitatea indiferent de condiția socială, materială, preferințe în actul didactic.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Fii serios, uniformele sunt total inestetice cele mai multe dintre ele, mai nou multi prin scoli cum vor imbracati, chiar nu se mai interzice lucrul asta.

Un om rational n-ar face niciodata diferenta intre unul care se imbraca doar din mall si intre unul care se imbraca cu haine modeste, sub acele bucati de material se afla cate un om...nu haina te face om.

| anamariarot a răspuns (pentru Drimmero):

Într-adevăr, nu haina te face om și nu trebuie să judeci pe cineva după asta. Dar trăim cumva într-o lumea ideală? Asta e realitatea în care trăim, iar uniformele ar mai stopa cumva copiii a căror principală ocupație e să fie „bullies".
Nu zice nimeni să fie uniforme ca pe vremea lui Ceaușescu, dar măcar să fie toți la fel și să nu mai confunde școala cu podiumurile, în special în cazul fetelor.

| Drimmero a răspuns (pentru anamariarot):

Nu cred ca ar stopa mai nimic, tot ar avea motive sa se ia de cei amarati,, poate sa gaseasca motiv sa se ia de ei pentru ca n-au 'aifon' sau mai stiu eu ce, ca sunt introvertiti sau nu au pasiuni comune cu ei, motivele sunt multe.

Sau macar sa poti veni imbracat decent, cu ceea ce ai, pana la urma si uniformele costa, nu sunt pe gratis, daca e s-o luam asa.

| anamariarot a răspuns (pentru Drimmero):

Păi să fie oferite de școli, nu să le plătească din propriii bani. Și da, tot ar avea motive, dar ar fi unul în minus happy

| Drimmero a răspuns (pentru anamariarot):

Unul e minus e irelevant, avand in vedere ca plozii de bani gata au o educatie buna de aruncat la primul cos de gunoi.
Mi-e scarba de socitatea in ziua de astazi,, de aceste specimene care rad de altii din diferite motive, e clar o lipsa de maturitate si de educatie din partea lor.

Multe scoli nu le dau pe gratis, le comanda dupa ce se iau masuratori pe elevi, din cate stiu.

| anamariarot a răspuns (pentru Drimmero):

Nu e deloc irelevant. Având în vedere situația în care ne aflăm în momentul de față, orice lucru reprezintă un pas înainte, fie el și minor. Uniformele nu i-ar mai face atât de vizibili nici pe cei de bani gata, nici pe cei fără posibilități, pentru că toți ar fi LA FEL și avem nevoie de egalitate în societate.
Nu am zis că se dau pe gratis, ci că ar trebui să se dea pe gratis; unii poate n-au bani nici să treacă strada. Eu mi-am plătit uniforma la liceu, fratele meu mai mic la fel, dar s-a dat o lege care interzice școlilor să mai scoată bani din buzunarele elevilor pentru uniforme, fondul școlii, fondul clasei și mai știu eu ce.

| Drimmero a răspuns (pentru anamariarot):

Ai dreptate intr-un fel, dar ceea ce vreau eu sa zic e faptul ca nu i-ar impiedica pe astfel de oameni sa mai faca bullying.

Eu unul nu fac diferente niciodata intre un om al strazii si un director al bancii, pentru mine amandoi sunt oameni, doar ca au statut diferit si haine diferite, dar in esenta amandoi vor fii mancati de viermi intr-o buna zi la 3 metri sub pamant.

Ar trebui, dar uitam totusi un lucru... traim in Romania

| Victoria18 a răspuns:

Pentru ca e o institutie, si aici nu vi ca pe centura.

| anamariarot a răspuns (pentru Drimmero):

Tu nu faci, nu înseamnă că toți ceilalți nu fac. Dacă vrem să schimbăm ceva, trebuie să începem cu pași mărunți.

| Drimmero a răspuns (pentru anamariarot):

O sa fie in zadar, n-ai sa vezi schimbari pe meleagurile astea in care cetatenii vor avea confort!

| Sn4k3 a răspuns (pentru madalinaa142):

Cand iesi in oras iesi cu slapi?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Mie nu mi se pare inestetică iar marea parte din oameni judecă și după haine.

| PumpkinDoll a răspuns:

Pentru ca gradul de ''inteligenta'' se masoara in funcie de ce haine ai pe tine si cum esti incaltat

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Prostia e mult prea prezenta in societate, trebuie sa se afirme si prostii cumva, cum altcumva daca nu prin semnalizare?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Problema e că se afirmă prea mult

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Exista si varianta de ati face singur dreptate atunci cand ai ocazia, doar nu astepti sa iti faca altul dreptate in era egoismului.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Ura naște ură.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Trebuie sa raspunzi cu aceeasi unitate de masura atunci cand este cazul, nu sa fii tolerant cu astfel de specimene.