| anonim_4396 a întrebat:

Daca as pleca din tara, eu avand 14 ani... trebuie sa ai acordul parintilor? Adica iti trebuie ceva hartie in care parintii tai sunt de acord cu plecarea ta?

Răspuns Câştigător
| Rebecca a răspuns:

Trebuie sa ai procura semnata de parintii tai la notar, pentru a putea parasi tara

12 răspunsuri:
| Quibblo a răspuns:

Da,trebuie sa mearga parintii tai la notar sa spuna ca sunt de acord cu plecarea ta

| AnneMarri a răspuns:

da, pina la 18 ani ai nevoie de acordul parintilor pentru a putea pleca intr-o tara straina

| roxy_6598 a răspuns:

Da iti trebuie...din cate stiu eu, acum 3 ani am avut aceeasi dilema.

| Zuzy a răspuns:

Buna.
Nu stiu ce ti.ar trebui mai exact dar nu cred ca ai putea. ( Asa cred eu ).Am sa iti spun si dc. Am fost in Italia mai exact in Roma si am aterizat pe Fumicino. ( Nuj cu ce vrei u ) La aterizare trebuia sa treci d verificarea pasaportului/buletinului + biletul de avion. Am mers prima in spatele meu fiind mama cu tata.Omul s.a uitat ciudat la mine si pana nu i.a spus tata si cu mama ca sunt fiica lor nu prea m-ar fi lasat ca trec rolling on the floor. Am aceeasi varsta cu tine deci nu stiu prin ce mijloace si ce iti trebuie ca sa pleci singura.
Dar, daca te trimit parintii tai cred ca trebuie sa va consultati acolo la aeroport dar, asa d capu` tau nu cred laughing.
Oricum, Bafta! Pupici :*

| Horanhugsme a răspuns:

Da pentru ca nu ai 18 ani!

| Naspa6969 a răspuns:

Da. Tu ink n-ai 18 ani. Pana la 18 ani se considara in lege ca esti copil si ai nevoie de acordul parintilor. Sau chiar daca vrei neaparat sa pleci ai putea sa-i rogi pe parinti tai sa te insoteasca dar revenind la subiect Nu nu poti pleca din tara fara acordul lor. Daca vrei sa pleci mai astepta 4 ani. Sper ca te-am ajutat happy

| mgtow a răspuns:

Da la notar trebuie facuta o hartie in care ambii parinti sa fie de acord ca pleci din tara si nu poti pleca singura trebuie sa mergi cu un adult.

| deea89 a răspuns:

Da trebuie acordul ambilor parinti si o procura precum iti da voie sa iesi din tara.

| Dianna35668 a răspuns:

Dabatting eyelashes iti trebuie imputernicire de la ambii parintihappy se face la notar:-phappy

| LotusRadioactiv a răspuns:

Tu nu cumva vrei sa pleci de acasa? confused Eu zic sa te mai gandesti in legatura cu plecatul din tara si Da, iti trebuie Cel Putin acordul parintilor, de cele mai multe ori trebuie ca ei sa te insoteasca. Eu zis sa ramai acasa, adica in strainatate n-ai sa intalnesti caini cu covrigi in coada :p

| Jony123 a răspuns:

Daca vrei sa pleci din tara si tu fiind minor (adica nu ai 18 ani) cu altcineva care nu iti este parinte sau nu esti in "custidia persoanelor respective" cu o dovada legitima nu ai cum sa iesi, adica poti iesi din tara cu niste unchi care sa aiba acelasi nume de familie, daca nu au acelasi nume de familie le trebuie o hartie legalizata in care sa zica, ca mama: cutareasca anonim si tatal: cutarescu anonim permite parasirea tarii fiului/ficei sale pe nume:... insotit/a de :...
Sper ca te-am ajutat, funda?

| an0nim025 a răspuns:

Trebuie sa ai pasaport strain, si acordull parintilor! asa parca ))