| Miruna_8104 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac...Ma simt mareu in plus.Cateodata simt ca atunci cand respir lumea e deranjata de asta e deranjata de prezenta mea.Multa lume ma umileste si nu stiu ce sa mai fac.Am 2 prietene bune si parca lumea ma invidiaza pentru asta si incearca sa ma indeperteze de ele. Ce sa fac? Intodeauna cand sunt cu o prietena am inpresia ca gandeste ceva de genu "Aoleu cum sa scap de ea? E ridicola.Cum sa fac sa o fac sa plece odata ca e enervanta" Si atunci eu ii zic ca am putina treaba si trebuie sa plec.Sau cand ma invita o prietena la ea si mai e o alta persoana mi se pare ca gandeste" Ce ia trebuit lu asta sa o atuca si pe fatuca asta aici cum sa o fac sa place"

Ma simt ca o povara pentru ceilanti si cateodata cand merg invizita la niste rude ma pun intr-un loc si nici nu ma misc imi e frica sa si vorbesc ca sa nu deranjez pe cineva.Credeti ca ar trebui sa ma izolez de toata lumea?

Mereu simt ca lumea ar fi mai fericita daca nu as fi existat.

4 răspunsuri:
| Mrlove a răspuns:

Ai mai multa incredere in tine nu lasa unele persoane sa te demoralizeze nu face greseala asta tine capul sus chiar daca nu te cunosc imi dau seama ca esti o persoana buna tine mine cand omul e bun de cele mai multe ori este luat de prost, incearca sa fi mai increzatoare in propile forte si sati nu-ti pese ce gandeste lumea despre tine, stiu ca este greu dar ce ai de pierdut daca incerci?

| LikeARollingStone a răspuns:

Pfff...se pare ca nu sunt singura...
Pote ca ar trebui sa ii apreciezi pe cei care chiar iti demonstreaza ca sunt cu adevarat pentru tine si pe ceilalti ignora-i...Cu siguranta ei nu se gandesc la ce simti si gandesti tu in momentul in care se poarta asa cu tine asa ca nici tu nu ar trebui sa te gandesti la ei! Succes!

| alexiaa a răspuns:

Daca ai posibilitatea mergi la un psiholog.Ma tem ca toate sunt doar in mintea ta atata timp cat nimeni nu ti-a spus direct ca esti o povara pentru ceilalti, sau o companie neplacuta. Ultima propozitie ma face sa cred ca esti depresiva, nu e un sentiment sanatos ceea ce traiesti tu.Imi pare rau sa-ti spun toate astea. Daca nu poti consulta un psiholog, ce pot sa te sfatuiesc? Nici intr-un caz nu te izola.Incearca sa nu mai ai o gandire dihotomica(de genul alb si negru, totul sau nimic).In viata nu e totul asa cum credem noihappyIa in calcul si ideea ca ti se pare doar ca deranjezi.Gandeste rational! De ce crezi ca deranjezi? De ce crezi ca lumea ar fi mai fericita fara tine? Ai argumente in acest sens? Ce inseamna lumea pentru tine? Ar fi parintii tai mai fericiti daca nu ai exista? Ar fi prietenele tale mai fericite fara tine? Mi-ar placea sa-mi raspunzi la aceste intrebari,iar daca nu o s-o faci, atunci, macar tie sa ti le pui si sa cauti un raspuns! Sper sa fii ok si sa ai un tonus mai bun!

| Libelle a răspuns:

Esti o fata normala, nu ai o boala in stadiu final sau un handicap acre sa te faca sa te simti ca o povara-multumeste-i Lui Dumnezeu pentru asta
ai 2 prietene bune,care te sustin,ceea ce inseamna ca nu esti chiar antitalent la socializare,dar te-ai pierdut vazand infumurare,fite,bani,persoane care se cred superioare in jurul tau
Lumea nu ar fi mai fericita daca nu ai fi existat pentru ca,draga mea,nu deranjezi pe nimeni,asta e doar o idee in mintea ta,pe care trebuie sa o inlaturi.
Nu pasa nimanui ca iti dai tu cu mana prin par,ca mergi pe strada, ca respiri, ca tusesti si ce mai faci.Pentru ca nu esti singura care face lucrurile astea, esti exact ca ceilalti.
Nu-ti mai face idei despre ce crede lumea despre tine! Sunt 3 feluri de a ne vedea pe noi:prin ochii nostri,prin ochii lumii si prin ochii realitati.
ochii lumii ne inseala cel mai mult,nu vom stii ce gandesc anumiti oameni nici daca ne zic ei.
fa-ti curaj,hai ca nu e decat un pas,si apoi lucruile merge de la sine. uita-te in oglinda,si observa,ca eti frumoasa,ca esti o fata ok,ca ai sentimente frumoase, ca ai un zambet frumos, si apoi fa-ti niste scene "de cum ar fi"-cum ar fi sa intrii in camera aia cu oameni noi si sa-i intrebi de vorba.stii ca un simplu salut cu zambetul pe buze face minuni?

pai daca tu vei fi posomorata si cu frica-n san mereu crezi ca oamenii vor vedea altceva? Haide de-ti creaza si alta imagine despre tine, ca nu e imposibil.
Bafta!

p.s:imi place cum te exprimi!