| Furti a întrebat:

Probabil ce va voi spune este "Drama" fiecarui licean.

Abia a trecut o saptamana de scoala si parca m-am lamurit cum e treaba in liceu (Spiru Haret-Ploiesti). Foarte multi fumeaza desi este interzis, pana si la mine in clasa sunt fumatori SI DA IN CLASA A 9-A SUNT FUMATORI!, sunt asa zisele anturaje care parca fac totul sa fie mai rau, nu ma intelegeti gresit nu vreau sa ma duc la scoala ca sa fiu luat peste picior sa fumez sau orice alt ceva, foarte multi elevi spun Lasa uniforma acasa!
Iar in liceul Spiru Haret uniforma este obligatorie, insa doar 2/5 din scoala o poarta.Stiu ca multi se revolta impotriva ei insa eu nu am nicio problema in a purta uniforma, in plus dirigintele meu este unul de matematica si ce pot spune este unul foarte...atent... nu gasesc termenul potrivit insa el are pretentia ca noi sa nu bagam de seama ce spun "gurile rele" si sa venim in uniforma cu toti.

Nu stiu, liceul nu mi-a lasat o impresie prea buna cel putin nu Spiru Haret.Si as vrea sa ma transfer la un alt liceu, imi puteti da indicatiile pentru a realiza un transfer? Simt ca daca raman aici sigur imi va baga cineva tigara pe gat sau mai stiu eu ce altceva.
Nu ma simt ok si vreau neaparat sa plec.

Deci ce trebuie sa fac pentru a ma transfera, si daca nu ma pot transfera raman fara liceu? am auzit un caz...

Răspuns Câştigător
| Meaningful a răspuns:

Cred ca lucrul cel mai inspirat pe care il poti face este sa te interesezi de la cunoscuti si ce se intampla in celelalte licee.
Din pacate, trebuie sa iti spun, nu cred ca vei scapa de ei mutandu-te la alt liceu.
Scapi de cei din liceul acela dar vei intalni altii.
Ce e mai important este ce iti poate oferi liceul. Si ce ai tu de oferit.
Eu unul am fost in situatia ta.
Am rezolvat-o prin faptul ca mi-am facut un scop din a ma apropia de ceilalti.
Daca ai macar unul, doi prieteni buni, pe care ti-i faci in timp, iti e mai usor in anii ce vin.
M-a ajutat mult inca odata faptul ca am castigat aprecierea profesorilor.
Pentru ca daca nu te poti integra printre elevi si nici printre profesori, vei simti ca esti al nimanui.
Activitaile extrascolare te pot ajuta mult.
Prin anumite proiecte vei simti satisfactia de a fi acceptat si recunoscut pentru cine esti tu.
Succes!

1 răspuns:
| SimoNARaluCA a răspuns:

Se stie, Spiru nu mai e ce a fost odata.Din cate stiu eu, un transfer nu se poate face decat inainte de inceperea unui semestru.Deci te hotarasti la ce alt liceu vrei sa mergi si vorbesti cu parintii tai.Trebuie sa depui dosar la liceul respectiv, e mai complicat.Succes in continuare! happy