| Asdfgh0703 a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a, și azi am prins catalogul in clasa, iar profesoara era plecată. Mi-am motivat câteva absente, și din graba ca vine profesoara, am motivat și 2 note la aceeași materie. Sper sa nu mai fi motivat alta nota in loc de absente. Și am avut nota cu profesorul la care am încercuit notele, m-a chemat la catedra și m-a întrebat dacă știu de note și i-am spus ca da. Și a zis ca nu e nimic atunci, ca mai era ceva încercuit lângă și a spus ca poate din greșeală. Colegii m-au văzut, dar sunt foarte de treaba și nu spun nimic. Credeți ca mi se intampla ceva?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ți se întîmplă că o iei pe o cale lunecoasă și riscantă

| Henrypericolpublic a răspuns:

Nu e nimic dar trebuie sa nu mai faci ăsta căci falsificarea actelor (căci catalogul e un act, la fel și carnetul de note) se pedepsește conform legilor. Care legile nu sunt prea iertătoare. Dacă te prindea un profesor cred ca era vai de tine. Nu pățești nimic, dar ai multa grija.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum nu se întâmplă nimic, poate. Dar dacă nu pățești nimic, crei că nu poți fi prins, că nu poți fi pedepsit. Dacă continui așa după 18 ani, aceasta se numește fals în acte publice și se pedepsește chiar cu închisoare.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, risti sa vorbeasca unul sau sa se prinda profesorul si sa-ti scada nota la purtare, urat de tot.

| Asdfgh0703 explică (pentru Henrypericolpublic):

Îmi e cam frica... doamne ajuta sa nu se întâmple nimic...