| SerjVjh a întrebat:

Astazi un coleg, in lipsa profesoarei si.a motivat cam 8 absente, din greseala el si-a "motivat" si o nota? ce credeti ca o sa ii se intample? Sau ce poate face? pentru ca el e foarte panicat acum.

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Sunt două posibilităţi.
Prima ar fi ca profesoara să nu observe şi să creadă că a făcut dirigintele acest lucru fără să vrea.
A doua ar fi să îl descopere şi să îi scadă nota la purtare, poate chiar să-l exmatriculeze.
Pa-pa.

| SerjVjh explică (pentru Hydrangeaceae):

Hmm. faza e ca si.a incercuit o nota buna. deci ar putea nega.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Motivarea absentelor trebuie sa aiba la baza un certificat medical sau alt document, nu se motiveaza doar pe vorbe, asa ca poate fi descoperit usor falsul. Poate sa fie sanctionat disciplinar, inclusiv cu scaderea notei la purtare.

| SkryLeXx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Simplu.Daca profesoara nu a vazut sau a vazut si crezand ca a facut dirigintele asta din greseala nu se intampla nimica. Dar daca il descopera o sa-i scada nota la purtare si cel mai grav o sa-l exmatriculeze. Sorry; o3 bye-bye funda?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SkryLeXx):

Si de ce imi spui mie asta? Am spus eu altceva?

| SkryLeXx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ai pus intrebarea eu am raspuns doamne! Pune mana pe carte!happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru SkryLeXx):

Crezi ca sunt utilizatorul SerjVjh? Eu pun intrebarea si tot eu raspund?
Tinere, am trecut de foarte mult timp de motivarea absentelor. Nu faci deosebirea intre o intrebare si un raspuns?

| Fatamuntilor a răspuns:

Se poate orice....de la mustrare, chemarea parintilor la scoala, si scaderea notei la purtare.
A avut martori, sau clasa voastra are camere web?
Se zicem ca absentele ar putea fi motivate de diriginta, desi pentru asta trebuie scutire sau alt document.
Pererea mea este sa mearga la diriginta sa explice situatia. Eventual ma mearga la medicul de familie sa ceara o scutitire sa aiba,, acoprire'' pentru absente.Desi nu ar fi corect.
Nu cred ce va ajunge la exmatricurare.

| Timeea2001 a răspuns:

Ar putea sa ii scada cam 2 puncte de la purtare, din pacate.