| MarryMarr333333333 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. Sunt in clasa a 9-a si eu inca nu am reusit sa ma adaptez si sa ma integrez. Mi se pare ca toti s-au integrat mai repede si mai bine ca mine la liceu. Chiar si sora mea mi-a zis ca in perioada asta ei deja incepuse sa ii placa la liceu si ca pana la sfarsitul clasei a 9-a deja avea cate un grup de prieteni pe la toate clasele. Eu nu am un grup de prieteni nici in clasa mea. Nu stiu, dar de fiecare data cand vreau sa vorbesc ceva cu cineva, in special cu baietii, efectiv frica ma paralizeaza asa de tare ca mi se goleste mintea si nu am niciun subiect de conversatie. Ma simt asa exclusa in acea clasa. De fiecare data cand vreau sa vorbesc ceva cu cineva imi apar tot felul de scenarii in cap si pana la urma nu mai zic nimic. A inceput sa devina un calvar, plang aproape in fiecare zi si ma simt asa de prost cand stau singura in pauze. Uneori mi se pare ca sunt o ruina, efectiv. Nu inteleg de ce toata lumea ma evita, de cand a inceput liceul nu a existat o persoana care sa incerce sa inceapa o conversatie cu mine. De fiecare data eu incerc sa incep o conversatie, dar mereu persoana respectiva pleaca in timp ce vorbesc si se duce la altcineva. Abia asteptam liceul, pentru ca mi se spunea mereu ca e cea mai frumoasa perioada, dar a inceput sa fie un cosmar. Ma simt asa singura, ii vad pe toti asa de fericiti. In fiecare zi cand plec la scoala imi propun sa fiu sociabila, dar mereu esuez. Rare sunt zilele cand chiar mi se intampla sa vorbesc cu cineva in fiecare pauza. Ma simt ca o ratata.
Va rog sa imi dati niste sfaturi.

Răspuns Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

Probabil ai observat ca au fost numeroase intrebari referitoare la integrarea sociala-》 nu esti singura. Esti emotiva, timida si ai o retinere in a socializa. Asta nu inseamna ca esti "ratata". Cu siguranta poti socializa oricand, dar trebuie sa iti ridici moralul. Tind sa cred ca esti introverta, adica o persoana care e mai selectiva atunci cand isi face prieteni. Introvertii sunt persoane care gandesc mult, care sunt rezervate si calme. Extravertii adora sa lucreze in grup, sa isi faca foarte multi prieteni si prefera iesirile. Tu in clasa ai mai multi extraverti daca zici ca s-au integrat asa repede.
Clasa a noua e intotdeauna dificila si o incercare pentru multi adolescenti fiindca lipsesc acele fețe cunoscute din gimnaziu. Apare diversitatea, unii sunt mai timizi ca tine, iar altii vor sa se faca remarcati. In liceul tau nu ai pe nimeni cunoscut cu care te-ai inteles? In pauze te-ai intalni sa discuti despre ce mai e nou, cum s-a acomodat etc. Discutiile intre adolescenti nu sunt complexe, de exemplu de cele mai multe ori acestea sunt despre: cum s-a rezolvat o anumita tema, care e urmatorul concert, ce se va intampla in urmatorul episod din serialul preferat, intamplari amuzante cu fostii profesori si colegi,...
Din toata clasa observa daca mai e cineva retras, care nu prea comunica si incearca sa te imprietenesti.
Mergi la voluntariat in timpul liber, inscrie-te la "Cercetasii Romaniei"-se fac activitati utile, excursii. Increderea in tine o ai atunci cand incerci, exersezi si nu te dai batuta la primele obstacole. Ai o varsta foarte frumoasa, nu e nimic pierdut.
Din clasa a 10-a iti vei cunoaste mult mai bine colegii si te vei obisnui cu ei, adica te adaptezi.
Daca sora ta e mai mare nu ezita sa te sfatuiesti cu ea.
Ia-ti un animal sau o pereche de perusi cu care sa iti petreci timpul acasa daca nu ai deja. Fii mai optimista si ridica-ti stima de sine.
Accepta-te asa cum esti si nu te teme sa vorbesti-e dreptul fiecaruia.
Inca ceva: daca ai colegi care merg in aceeasi directie spre casa, alatura-te si tu. Asa te imprietenesti si socializezi.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Joaca-te pe telefon. Da, poate parea ceva antisocial, dar chiar e o ocupatie ce poti face in pauza. Poti sa te joci jocuri ce joaca altii si asa te imprietenesti cu ei.
Sau in cel mai rau caz(ultima varianta) fumeaza alaturi de altii ca ei sigur te vor primi. Nu trebuie sa fumezi un pachet pe zi, trebuie sa tii doar mereu o tigara in mana cand te intalnesti cu ei.

| Rd79 a răspuns:

Cati prieteni ai in total? Ai incercat sa vorbesti cu noii coelgi online, gen whatsapp, Facebook, etc?

| AleeAlexaaandraaa a răspuns:

Hei, exact asa mi s-a intamplat la facultate. Faza-i ca eu sunt o fire mai tupeista si bagacioasa. Cu tupeu du-te si alatura-te si tu. Intreba-le pe fete, baieti, ce mai fac si daca vor sa faceti o iesire. Asa va puteti imprietenii foarte bine. Daca nu merge cu baietii, incearca cu fetele. Fa si un spirit de gluma, daca te refuza, o data, de doua ori, 3 ori, spune-le ca o gluma,, haaiii ma, parca ma urati, haideti sa mergem undeva toti". Daca sunt concerte, nu evita si spune. Daca vrei sa mergi undeva, ci tupei, cheama pe cineva. E o vorba, fara tupeu mori de foame. Incearca putin sa te integrezi, stiu, usor de zis. Dar timiditatea asta duce numai rau. Daca chiar te panichezi, intreba-le ce-au facut in weekend, spune si tu ce-ai facut. Daca te iau la 11 metri si sunt sictirite, nu-i nimic, mai incearca si continua discutia, spunand,, o super". Ai inceput un serial? Genial! Intreba-le daca l-au vazut, si gandeste-te, daca l-au vazut aveti subiect de discutie, daca nu l-au vazut intreba-le ce seriale s-au uitat etc. Nu trebuie sa fi asa, din cate vad esti introvertita, temperament melancolic. Sensibila, loiala, iubitoare, etc. Ai calitati necesare, foloseste-le. Nu sta! Cu baietii? E simplu, daca joci jocuri pe pc, e genial, poti sa spui ce te joci, îi intrei ce se joaca. Cu tupeu,, nu stiu jocul asta, ce tare, spune-mi cum este". Si multe altele. Daca mai ai o problema, cu tot dragul raspund, si scrie-mi in privat.
Succes?