| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca as putea sa imi fac prieteni? Adica de cand am intrat la liceu mi-am dorit sa am prieteni, sa numai fiu singur dar efectiv nu reusesc. De cand eram mic am fost mereu respins de restul, si acum imi aduc aminte cand eram in clasa a-4-a si daca era sa ma integrez intr-un grup toti ma alungau de parca as fi avut raie sad. La liceu nu preau s-au schimbat lucrurile, nici aici nu am prieteni si sunt respins, chiar daca incerc sa socializez, e degeaba sad
Oare toata viata mi-a fost sortita sa fiu singur sad?
Aproape in fiecare zi vin trist de la scoala sad

Răspuns Câştigător
| PeevBear a răspuns:

Salut!
Și eu am fost cam in aceeași situație...
Te intrebi cum am reușit sa ma acomodez? Pai nu a fost chiar așa simplu
In clasa a 9-a abia dacă vorbeam cu 3-4 din clasa, iar acum cu toții ma respecta și vorbesc cu mine
Ce am făcut?
1) am jucat fiecare joc de echipa(fotbal, baschet, ping-ping) efectiv orice, și crede ma ca nu sunt bun la niciunul din sporturi
2)am început sa vorbesc cu ei treptat, adică nu m-am băgat într-un grup direct, ci am luat cate o persona pe rând
3)am făcut orice puteam ca sa par "șmecher" (m-am apucat de fumat și nu îți recomand, am început sa chiulesc cu ei și nici asta nu îți recomand, am început sa îmi schimb comportamentul într-unul de ‘bad boy’ și sa fiu mai indiferent )
4)am făcut și mici petreceri
5)mai ajuta pe la teste și la teme, dar sa ai grija sa nu fii luat de prost
Sper ca te am ajutat, nu contează aspectul atât timp cât ești îngrijit, ai haine curate și nu mirosi urat

| KevinLevin a răspuns (pentru PeevBear):

1. Eşti nebun.

2. Nu îl asculta.

Eu mi-am făcut prietenii câte puţin dar din a-9 aveam 2-3 până în 12 am câte 5-7 prietenii fără să fumez să mă droghez sau să dau petrecere. Eu am avut în clasa doar gameri de pubg şi cs: go şi scripteri cs aproape o comunitate de gaming laughing M-am înţeles foarte bine cu colegi acum urmează să intru în a-12.

| anonim_4396 explică (pentru PeevBear):

Am incercat sa imi schimb si eu comportamentul, adica daca in a-9-a eram tocilar acum am inceput si eu sa chiulesc si sa mai fac una alta (bine acum nu m-am apucat de fumat incawinking ) acum e nasol ca mi-am cam luat "eticheta" de tocilar si e cam greu sa scap de ea chiar daca numai sunt asa, dar e si cam greu sa socializezi cand nu reusesti sa te bagi in seama, adica daca esti ignorat de persoana cu care vrei sa discuti ce ai de facut?
Sau cum am patit odata, vorbeam cu un baiat din gasca de smecheri si imediat a venit prietenul lui la mine si mi-a zis sa plec ca nu am ce discuta cu el si sa-l las in pace si am zis sa nu insist ca nu vreau sa par ciudat.
Oricum o sa o iau treptat si sper sa functionezewinking

Răspuns Apreciat de Editori
| Curioasa12349 a răspuns:

Bun, iti voi raspunde din propia experienta, caci, desi nu sunt la liceu inca, m-am mutat in alta tara, automat si in alta scoala. Evident, nu poti multumi pe toata lumea, sau cine stie, poate ai un farmec apartewinking.
Lasand gluma la o parte, CEA MAI IMPORTANTA chestie este sa FII TU ÎNSĂȘI! Nu te preface ca esti ca altii care sunt mai "populari", fii prietenos cu toata lumea, apropie-te de cineva de care iti place in mod special, etc. Iti spun din propia experienta, nu am fost nici eu placuta de multi! Chiar nu stiu de ce, unii ma respingeau din cauza danturii, altii fara motiv, altii erau influentati de o fata (cu care mai demult m-am certat) sa nu ma mai bage in seama, dar incet incet am inceput sa ma impac bine cu ei. Cum am spus, nu poti multumi pe toti, dar incearca sa fii prietenos, distractiv, pozitiv si mai ales, destul de foarte important... sa ii ajuti pe altii, sa pari de incredere. Spre exemplu dupa ce ai reusit sa te integrezi si cineva iti cere sa ii pastrezi un secret, PASTREAZA-L, nu-l spune la tot liceul. Sau, daca cineva are probleme, de orice fel, ajuta-l. Cade pe scari? Ajuta-l /ajut-o sa se ridice. Se ia cineva de altcineva? Ajuta-l pe acel cineva care e batjocorit. Nu iti spun sa te pui cu aia "mari" din scoala, fii mai bun decât ei, si nu rade de altii.
Sa zicem ca te-ai integrat oarecum, si ai niste amici/prieteni prin liceu,. Si 2 dintre prietenii tai se cearta. Ei bine, nu te baga. Lasa-i sa-si rezolve problema, si daca unul dintre ei te influenteaza in vreun mod, sau iti zice ca daca mai vorbesti cu celalalt, el/ea n-o sa mai vorbeasca cu tine, spune-i ca problema lor trebuie rezolvata intre ei, si ca tu vrei sa fii prieten cu amandoi /amandoua. Sper ca ti-am fost de folos. Bafta la liceu!

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Discuta cu psihologul școlii! Ai cu cine vorbi pentru început și sunt gratuite ședințele. Acesta te va ajuta sa obti atitudinea de care ai nevoie in socializare.

| Kerre a răspuns:

Incearca sa faci totul treptat, vorbeste cu cate un coleg pe rand, abordeaza diferite subiecte de care a-ti fi interesati amandoi.