| Cizma2007 a întrebat:

Bună ziua. Imi poate spune cineva care este diferența dintre un profil bilingv si unul intensiv?

Răspuns Câştigător
| ana0tnv a răspuns:

Profil bilingv- se fac ore și in română si intr o alta limba (engleza in general) si ca sa intri la profil bilingv trebuie sa dai admitere si din limba respectivă.
profil intensiv- înseamnă un profil unde o materie se face intensiv adică, din cate stiu eu, 4 ore pe săptămână. un profil de matematica-informatica cu intensiv lb. engleza are pe săptămână 4 ore mate si 4 ore lb engleza si ca sa intri la profil cu intensiv engleza nu trebuie sa dai admitere din limba.
exista profile si cu mate-info intensiv informatica sau filologie-istorie intensiv lb engleza/franceza/germana etc.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bilingv - se folosesc 2 limbi straine
Intensiv - se pune accentul pe o singură limbă

| Cizma2007 explică (pentru Violleta2022):

Si la care se da examen de limba?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cizma2007):

La amandoua!

| Cizma2007 explică (pentru Violleta2022):

Ok. Mulțumesc

| ana0tnv a răspuns (pentru Cizma2007):

La liceu la intensiv engleza nu se da examen din limba. se da doar din mate si romana

| Cizma2007 explică (pentru ana0tnv):

Mulțumesc

| ana0tnv a răspuns (pentru Cizma2007):

Profil bilingv- se fac ore și in română si intr o alta limba (engleza in general) si ca sa intri la profil bilingv trebuie sa dai admitere si din limba respectivă.
profil intensiv- înseamnă un profil unde o materie se face intensiv adică, din cate stiu eu, 4 ore pe săptămână. un profil de matematica-informatica cu intensiv lb. engleza are pe săptămână 4 ore mate si 4 ore lb engleza si ca sa intri la profil cu intensiv engleza nu trebuie sa dai admitere din limba.
exista profile si cu mate-info intensiv informatica sau filologie-istorie intensiv lb engleza/franceza/germana etc.